چین شریک آژانس بین المللی انرژی اتمی و رهبر صنعت هسته‌ای

هسته‌ای

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آغاز سفر یک هفته‌ای خود به چین گفت: از آنجایی که آژانس از تلاش‌ها برای تسریع سهم انرژی اتمی در صلح، سلامت و رفاه در سراسر جهان حمایت می‌کند، چین شریکی ضروری در این تلاش است.

آقای گروسی در اولین سفر رسمی خود به این کشور با چندین مقام عالی رتبه دیدار و از تاسیسات و موسسات هسته ای در پکن، شانگهای و شاندونگ بازدید می کند.

آقای گروسی گفت: چین یکی از مهم‌ترین شرکای آژانس بین المللی انرژی اتمی و یک رهبر جهانی در صنعت انرژی هسته‌ای است.

دستور کار این هفته پیشرفت چشمگیر برنامه انرژی هسته ای چین، همکاری در برنامه های هسته ای و مبادلات ضروری در زمینه عدم اشاعه و ایمنی هسته ای را پوشش خواهد داد، چین بیش از 50 واحد نیروگاه هسته ای عملیاتی دارد و 24 واحد در حال ساخت است.

بر اساس آخرین گزارش توسعه انرژی هسته ای کتاب آبی چین، تا سال 2035، تولید برق هسته ای چین 10 درصد از تولید برق این کشور را تشکیل می دهد.

این توافقنامه ها همکاری در راکتورهای کوچک مدولار، گداخت هسته ای و داده های هسته ای، چرخه سوخت و مدیریت زباله و همچنین فعالیت های ارتباطی را تقویت خواهد کرد.

همچنین توافقنامه ای در حمایت از اشعه امید، ابتکار آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ارتقای مراقبت از سرطان برای همه با بهبود در دسترس بودن خدمات رادیوتراپی، تصویربرداری پزشکی و پزشکی هسته ای که برای تشخیص و درمان این بیماری حیاتی هستند، امضا شد.

آقای گروسی گفت: از ژانگ کجیان، رئیس سازمان انرژی اتمی، به خاطر تبادل گسترده و آزاد در همه زمینه‌های دستور کار غنی دوجانبه ما، از برنامه انرژی هسته‌ای چین گرفته تا همکاری‌های فنی، عدم اشاعه و ایمنی و امنیت هسته‌ای تشکر می‌کنم.

چین، عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سال 1984، در 93 پروژه همکاری فنی آژانس - که شامل فعالیت‌های ملی، منطقه‌ای و بین منطقه‌ای می‌شود - علاوه بر 49 پروژه تحقیقاتی هماهنگ، مشارکت دارد.

روز دوشنبه، آقای گروسی مرکز ایمنی هسته ای و پرتوی چین را به عنوان مرکز همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی تعیین کرد و بر تعهد این کشور به ایمنی هسته ای و پتانسیل تقویت روابط دوجانبه تاکید کرد.

چین همچنین خانه دو مرکز دیگر همکار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است: آکادمی علوم کشاورزی چین (CAAS) برای تحقیق، توسعه و ظرفیت‌سازی تکنیک‌های هسته‌ای در غذا و کشاورزی، و CAEA برای تحقیق، توسعه، آزمایش و آموزش در مورد تشخیص امنیت هسته‌ای. و فن آوری های حفاظت فیزیکی

در حومه پکن، آقای گروسی به همراه لیو جینگ، معاون مدیر CAEA از مرکز فناوری امنیت هسته ای دولتی چین بازدید کرد، امنیت هسته ای یک جزء ضروری برای توسعه موفقیت آمیز انرژی هسته ای است.

آقای گروسی گفت: مرکز فناوری امنیت هسته‌ای دولتی چین و آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری ما را به‌ویژه با مرکز امنیت هسته‌ای آژانس در سیبردورف تقویت خواهند کرد.

این مرکز بخشی از شبکه بین المللی مراکز آموزش و پشتیبانی امنیت هسته ای (شبکه NSSC) است که توسط آژانس هماهنگ می شود و نقش کلیدی در همکاری بین المللی و به اشتراک گذاری بهترین شیوه ها در امنیت هسته ای ایفا می کند.

در موسسه انرژی اتمی چین (CIAE)، موسسه تحقیقاتی اصلی شرکت ملی هسته‌ای چین، آقای گروسی با محققان ملاقات کرد و درباره نقش فناوری هسته‌ای برای مقابله با چالش‌های فعلی بحث کرد.

آقای گروسی خاطرنشان کرد: سیا پیشرفت‌های چشمگیر فناوری هسته‌ای در چین، از جمله راکتور تحقیقاتی پیشرفته و سیکلوترون پروتون را به نمایش می‌گذارد.

در هفته آینده، آقای گروسی با نمایندگان وزارت امور خارجه چین، وزارت محیط زیست و محیط زیست و آژانس همکاری توسعه بین المللی چین دیدار خواهد کرد، وی از دانشگاه تسینگ‌هوا، بیمارستان کالج پزشکی اتحادیه پکن و نیروگاه هسته‌ای خلیج شیدائو و سایر تأسیسات و مؤسسات هسته‌ای بازدید خواهد کرد.

چین شریک آژانس بین المللی انرژی اتمی و رهبر صنعت هسته‌ای
رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگر مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین توافقنامه را در سازمان انرژی اتمی چین امضا کردند که نشان‌دهنده دامنه کاری متنوع بین آژانس و چین است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

روز گذشته، آقای گروسی و دیگر مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین توافقنامه را در سازمان انرژی اتمی چین (CAEA) امضا کردند که نشان‌دهنده دامنه کاری متنوع بین آژانس و چین است.

Image