گنبد Lufeng 5 در جای خود قرار گرفت

هسته‌ای

گنبد واحد 5 نیروگاه هسته ای Lufeng در استان گوانگدونگ چین با موفقیت نصب شد... این اولین مورد از دو HPR1000 (Hualong One) در حال ساخت در این سایت است که در آن چهار دستگاه CAP1000 نیز برنامه ریزی شده است.

گنبد فولادی - به قطر 45 متر و ارتفاع تقریباً 14 متر و وزن حدود 238 تن - با استفاده از جرثقیل خزنده 1600 تنی بلند شده و در بالای دیواره‌های سازه محفظه دوگانه قرار گرفته است، متعاقباً یک گنبد بیرونی بر روی گنبد داخلی نصب خواهد شد.

گنبد در بالای جزیره هسته ای قرار دارد. عملکرد اصلی آن اطمینان از یکپارچگی و نشتی ساختمان راکتور است و نقش کلیدی در مهار مواد رادیواکتیو دارد.

شرکت هسته‌ای عمومی چین (CGN) اعلام کرد که روند بلند کردن گنبد داخلی که از ساعت 8:08 صبح روز 29 آوریل آغاز شد، در 1 ساعت و 8 دقیقه به پایان رسید.

CGN گفت که این نقطه عطف انتقال کامل یک واحد نیروگاه هسته ای Hualong One را از مرحله ساخت و ساز عمرانی به مرحله نصب تجهیزات نشان می دهد.

ساخت راکتورهای Hualong One به عنوان واحدهای 5 و 6 در کارخانه Lufeng در آوریل 2022 توسط شورای دولتی تصویب شد.

اولین بتن برای واحد 5 در 8 سپتامبر 2022 و برای واحد 6 در 26 اوت سال گذشته ریخته شد... پیش بینی می شود واحدهای 5 و 6 به ترتیب در سال 2028 و 2029 به شبکه متصل شوند.

ساخت پیشنهادی چهار راکتور 1250 مگاواتی CAP1000 (واحدهای 1-4) در سایت لوفنگ توسط کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی در سپتامبر 2014 تصویب شد، با این حال ساخت آنها هنوز تایید شورای دولتی را دریافت نکرده است.( طراحی CAP1000 نسخه چینی Westinghouse AP1000 است)

گنبد Lufeng 5 در جای خود قرار گرفت
نصب گنبد Lufeng 5 در جای خود...

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

به گفته CGN، زمانی که هر شش واحد راه اندازی شوند، کارخانه (نیروگاه هسته ای) لوفنگ حدود 52 تراوات ساعت برق تولید خواهد کرد که مصرف استاندارد زغال سنگ را تقریبا 16 میلیون تن کاهش می دهد و انتشار دی اکسید کربن را تا بیش از 42 میلیون تن کاهش می دهد.

Image