آیا تعمیق روابط بین روسیه و چین تهدیدی برای منافع غرب است؟

اقتصاد

روسیه و چین علی رغم تلاش های غرب برای مهار تسلط روسیه بر انرژی، به تعمیق روابط خود ادامه می دهند.

تحریم‌های ایالات متحده و اروپا به جای تشویق به دور شدن از نفت و گاز طبیعی روسیه، منبع انرژی ارزانی را برای بازار آسیا فراهم کرده است، برای کشورهایی که تمایل به حفظ روابط خود با روسیه دارند، مانند چین و هند.

هفته گذشته، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین پس از گفتگوهای موفق در مورد تقویت روابط بین دو کشور، یک سفر رسمی سه روزه به مسکو داشت.

چین و روسیه به تدریج روابط دفاعی و تجاری خود را در دهه گذشته تعمیق بخشیده اند و اعمال تحریم های اخیر بر انرژی روسیه از سوی غرب اکنون فرصتی را برای چین برای تقویت روابط تجاری با این ابرقدرت ایجاد کرده است.

تحلیلگران اکنون پیشنهاد می کنند که ممکن است تنها تجارت نباشد که بهبود یافته است، با پتانسیل روسیه و چین برای تقویت ارتباطات ژئوپلیتیکی، اقتصادی و نظامی خود، این دو قدرت اغلب بر سر اهداف ژئوپلیتیکی، مانند اعمال محدودیت بر قدرت نظامی ناتو و تشویق جهانی چند قطبی تر، به توافق رسیده اند.

علاوه بر این، هیچ یک از دو کشور سعی نکرده اند بی اعتمادی خود را به غرب پنهان کنند، زیرا سخت تلاش کرده اند تا بیعت و زنجیره تامین خود را با کشورهای غیر غربی ایجاد کنند.

آلیچا باچولسکا، کارشناس سیاست در شورای روابط خارجی اروپا، گفت: «اگر به مسیر روابط چین و روسیه در دهه گذشته نگاه کنید، روابط دوجانبه بین دو کشور واقعاً به شدت توسعه یافته است.

باچولسکا افزود: این اساساً در مورد برخی از منافع استراتژیک است که در حال حاضر به هر دوی پکن و مسکو بسیار نزدیک است... برای روسیه و چین، منافع اصلی تضعیف نظم بین‌المللی به رهبری ایالات متحده است، این هدف اولیه، بلندمدت و کوتاه مدت.

آیا تعمیق روابط بین روسیه و چین تهدیدی برای منافع غرب است؟
روسیه و چین علی رغم تلاش های غرب برای مهار تسلط روسیه بر انرژی، به تعمیق روابط خود ادامه می دهند، برای روسیه و چین، منافع اصلی تضعیف نظم بین المللی به رهبری ایالات متحده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اینکه آیا این بهبود روابط بین چین و روسیه رویکرد آمریکا و اروپا را در قبال تحریم‌ها علیه این دو قدرت تغییر خواهد داد، هنوز مشخص نیست.

Image