برنامه های چین برای دو ابرصورت فلکی ارتباطی مجزا در مدار پایین زمین

صنایع هوافضا

اولین ماهواره برای دومین ابرصورت فلکی ارتباطی چینی در مدار پایین زمین در تاسیسات جدید در شانگهای تولید شده است.

طبق گزارش های مطبوعاتی چین، سه شنبه، 27 دسامبر، یک ماهواره صفحه تخت نسل جدید در کارخانه تولید ماهواره های دیجیتال G60 در منطقه سونگ جیانگ شانگهای مونتاژ شد.

این ماهواره اولین ماهواره برای ابرصورت فلکی ارتباطی G60 Starlink در مدار پایین زمین است که 108 ماهواره اولیه از مجموع 12000 ماهواره G60 Starlink قرار است در سال 2024 پرتاب شوند.

این تاسیسات توسط فناوری هوافضای شانگهای گسی (Genesat)، یک شرکت دولتی که در سال 2022 توسط آکادمی نوآوری آکادمی علوم چین برای ریزماهواره ها (IAMCAS) و فناوری ماهواره فضایی شانگهای تأسیس شد، مدیریت می شود.

فناوری ماهواره فضایی شانگهای مالک پروژه صورت فلکی سابق KLEO Connect بود که این سرمایه گذاری مشترک چین و اروپا با جنجال و دعواهای جاری پایان یافت.

Genesat اخیراً از طریق ابزارهای سرمایه گذاری در هر دو آکادمی علوم چین و دولت شانگهای سرمایه جمع آوری کرده است.

اسنادی که در آوریل به اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) ارسال شد، احتمالاً مربوط به پروژه G60 Starlink است، برنامه‌هایی را برای 36 فضاپیمای مداری قطبی، که هر کدام با 36 ماهواره پر شده‌اند، در مجموع 1296 فضاپیمای - ماهواره - ذکر شده است. (این ماهواره ها در باندهای Ku ،Q و V عمل خواهند کرد)

این ماهواره ها با عناوین کم هزینه، توان عملیاتی بالا، بسیار قابل اعتماد، کم تاخیر و مدولار توصیف می شوند و هدف سیستم کلی، مانند Starlink اسپیس ایکس و رقبای آن، ارائه خدمات دسترسی پهن باند به کاربران در سراسر جهان است.

اکوسیستم فضایی شانگهای

مرکز ساخت ماهواره از امسال وارد خدمت شد و توانایی تولید 300 ماهواره در سال را دارد و همچنین اعلام شد که هزینه یک ماهواره را تا 35 درصد کاهش می دهد، البته بدون تعیین نقطه مرجع.

این پروژه به کریدور نوآوری علمی و فناوری G60 دلتای رودخانه یانگ تسه متصل است.

این پروژه همچنین تحت چتر برنامه‌های دولت شانگهای قرار می‌گیرد که در ماه اکتبر برای تقویت یک اکوسیستم فضایی تجاری در شهر تا سال 2025 اعلام شد و هدف این طرح ایجاد یک اکوسیستم سرتاسری شامل ماهواره‌ها، وسایل نقلیه پرتاب، برنامه‌های کاربردی مرتبط و زیرساخت است.

اهداف شامل ایجاد ظرفیت برای تولید سالانه 50 موشک تجاری و 600 ماهواره تجاری است و این نشان دهنده ظرفیت تولید موجود یا آینده در کنار تأسیسات Genest است.

این تسهیلات جدید همچنین باعث افزایش ظرفیت تولید ماهواره های کوچک چینی در سال های اخیر می شود که نهادهای دولتی تحت هر دو CASC و CASIC مراکز جدیدی را همراه با شرکت های تجاری مانند GalaxySpace ایجاد کرده اند.

IAMCAS نیز در این زمینه فعال است و ظهور ASPACE در هنگ کنگ در سال جاری به این موارد اضافه شده است.

دومین ابرصورت فلکی چین

G60 Starlink دومین ابرصورت فلکی ارتباطی در مدار پایین زمین است که پس از تأسیس گروه شبکه ماهواره‌ای چین در سال 2021 برای اجرای پروژه ملی 13000 ماهواره گووانگ (SatNet) ایجاد شد.

با این حال تعدادی از فضاپیمای آزمایشی اینترنت ماهواره‌ای، ظاهراً برای گووانگ، در سال 2023 پرتاب شده‌اند، و مشخص نیست بر اساس سیاست ملی چین کدام ابرصورت فلکی اولویت خواهد داشت.

در همین حال چین به دنبال چگونگی ارسال دسته‌های بزرگی از ماهواره‌ها به مدار بوده است، به‌ویژه از نظر ارسال تعداد زیادی از ماهواره‌ها به مدار برای رعایت مهلت‌های تعیین‌شده توسط ITU برای تضمین استفاده از فرکانس‌های مرتبط.

احتمالات شامل استفاده از راکت Long March 5B با مرحله فوقانی Yuanzheng-2 است و لانگ مارس 8 قابل مصرف مجدد، که برای تولید انبوه بهینه شده است، همچنین می تواند به پرواز گووانگ یا سایر صورت های فلکی کمک کند.

چین همچنین در حال ساخت سکوهای پرتاب تجاری جدید در جزیره هاینان برای رفع تنگنای دسترسی به پرتاب است که در سال 2024 عملیاتی خواهد شد.

پیامدهای جهانی

ظهور ابرصور فلکی ارتباطی رقیب، پتانسیلی را برای افزایش اتصال به اینترنت جهانی به ویژه در مناطق دورافتاده و محروم به ارمغان می آورد و این توسعه می تواند مزایای بی شماری از نظر فعالیت های اقتصادی و سلامت جهانی به همراه داشته باشد.

همچنین می‌تواند پیامدهای ژئوپلیتیکی مرتبط با امنیت ملی، نظارت و تسلط فناوری داشته باشد.

همچنین مسائل حل نشده مربوط به مدیریت ترافیک فضایی وجود دارد و اینها شامل مسائل پیچیده هماهنگی بین المللی، تعیین قوانین برای جلوگیری از برخورد و خارج کردن ماهواره ها از مدار است که گسترش پروژه‌ها، پرتاب‌ها و ماهواره‌ها در LEO همچنین مسائل مربوط به زباله‌های فضایی مداری را تشدید می‌کند.

برنامه های چین برای دو ابرصورت فلکی ارتباطی مجزا در مدار پایین زمین
پایگاه صنعتی G60 استارلینک یک کارخانه تولیدی تحت حمایت شهرداری شانگهای است و به‌تازگی تولید ماهواره‌های تجاری را آغاز کرده، این کارخانه بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر چین برای حضور گسترده در بازار ماهواره‌های تجاری است. (این بازار یک ناحیه حیاتی در نوآوری‌های فناوری و رقابت‌های بین‌المللی است)

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پروژه ابرمنظومه ماهواره‌ای G60 شانگهای درحال ورود به فاز تولید است و به این ترتیب چین به‌طور مستقیم با اسپیس ایکس وارد یک مسابقه فضایی خواهد شد.

Image