چین پیشتاز مسابقه جهانی خودروهای برقی است

خودروی برقی

طی دهه گذشته، چین شاهد افزایش فروش خودروهای برقی (EV) بوده است که از حدود 10000 دستگاه در سال 2012 به 4.4 میلیون دستگاه در سال 2022 رسیده است و این کشور را به پیشروی جهانی در این بازار تبدیل کرده است.

طی ده سال گذشته، چین به پیشرو جهانی خودروهای برقی باطری (EV) تبدیل شده است و فروش سالانه خودروهای تمام الکتریکی خود را از حدود 10000 دستگاه در سال 2012 به 4.4 میلیون خودرو در سال 2022 افزایش داده است.

همانطور که Florian Zandt از Statista در نمودار زیر نشان می دهد، بر اساس داده های Global EV Data Explorer که توسط آژانس بین المللی انرژی نگهداری می شود، سه کشور از پنج کشوری که بیشترین EV فروخته شده در سال گذشته را داشته اند بخشی از 5 کشور برتر از زمان الکترونیک بوده اند. تحرک از یک کلمه تبلیغاتی به تلاشی ملموس برای کاهش تولید CO2 در حمل و نقل تبدیل شد.

به غیر از چین که از جایگاه سوم از نظر فروش EV در سال 2012 به رتبه اول بی‌رقیب در سال 2017 جهش کرد، ایالات متحده و فرانسه نیز در برق‌سازی ناوگان خودروهای سواری خود پیشتاز بوده‌اند.

از سال 2017، آلمان نیز با ثبت حدود نیم میلیون خودروی تمام الکتریکی جدید در سال 2022 به یک رقیب جدی در این زمینه تبدیل شده است.

وقتی صحبت از رشد به میان می آید، چین دوباره قابل شکست نیست و فروش سالانه خود را از سال 2012 تا 2022 44000 درصد افزایش داده است.

این حرکت به سمت تحرک الکتریکی با تلاش های جمهوری خلق در بخش انرژی همزمان است.

انتظار می رود این کشور پنج سال زودتر از زمان برنامه ریزی شده به اهداف خود در تولید انرژی از طریق بادی و خورشیدی برسد و طبق گزارش رسانه ها تا سال 2025، 1200 گیگاوات از طریق انرژی های تجدیدپذیر فوق الذکر تولید خواهد کرد.

انرژی های تجدیدپذیر 45 درصد از کل ظرفیت انرژی چین در سال 2022 را تشکیل می دادند که این رقم در سال 2011، 26 درصد بود.

با وجود موضوعی پر سر و صدا مانند حمل و نقل الکترونیکی، به در نظر گرفتن اعداد کمک می کند.

در سال گذشته مجموع فروش خودروهای سواری در چین به 23.6 میلیون رسید که به این معنی است که تنها حدود 19 درصد از خودروهای جدید EV بودند. با این حال، دومین بازار بزرگ برای EVs به مراتب بدتر است.

در ایالات متحده، 13.8 میلیون وسیله نقلیه سبک، که شامل محبوب ترین بخش برای خریداران خودروهای آمریکایی، کامیون های سبک، می شود، فروخته شد که 800000 یا تقریباً شش درصد از آنها EV بودند.

از سوی دیگر، آلمان، بریتانیا و فرانسه با سهم بازار EV در خودروهای جدید فروخته شده بین 13 تا 18 درصد، در پاشنه جمهوری خلق داغ هستند.

چین پیشتاز مسابقه جهانی خودروهای برقی است
در کنار افزایش فروش BEV، چین بر تولید انرژی تجدیدپذیر نیز تمرکز کرده است و هدف خود را برای دستیابی به اهداف خود در تولید انرژی از طریق باد و خورشید پنج سال زودتر از زمان برنامه ریزی شده قرار داده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علیرغم رشد چشمگیر، BEV ها تنها 19 درصد از فروش خودروهای جدید در چین را تشکیل می دهند، اما از ایالات متحده پیشی می گیرد، جایی که BEV ها تقریباً شش درصد از خودروهای سبک جدید فروخته شده را تشکیل می دهند.

Image