روسیه و چین با حوثی ها معامله گذرگاه ایمن دارند

روابط بین‌الملل

بلومبرگ: روسیه و چین با حوثی های مورد حمایت ایران قراردادی امضا کرده‌اند که به کشتی های تجاری آنها اجازه عبور از دریای سرخ و خلیج عدن را بدون ترس از حملات پهپادی و یا موشکی بدهد.

یکی از این منابع گفت چین و روسیه با دیپلمات‌های عمان با محمد عبدالسلام، یکی از رهبران ارشد سیاسی حوثی ها به توافق رسیدند و آنها گفتند که عبور امن کشتی ها در ازای حمایت سیاسی حوثی ها در شورای امنیت سازمان ملل است.

بلومبرگ خاطرنشان کرد: کاملاً مشخص نیست که این حمایت چگونه آشکار می شود، اما می تواند شامل مسدود کردن قطعنامه های بیشتر علیه این گروه باشد.

از ماه نوامبر، گروه حوثی بارها به کشتی ها در دریای سرخ حمله کرده‌اند، انصارالله یمن تاکید می کنند که هدف حملات آنها فقط کشتی های متصل به اسرائیل است و حمایت خود را از فلسطینی ها در بحبوحه درگیری های غزه نشان می دهد.

در واکنش به بحران دریای سرخ، دولت بایدن عملیات نگهبان رفاه را آغاز کرد، یک عملیات نظامی به رهبری ایالات متحده و سایر کشورهای متحد برای حفاظت از خط کشتیرانی ولی با این حال، ماه ها بعد، این عملیات برای محافظت از کشتی ها شکست خورد.

علاوه بر این، ایالات متحده و بریتانیا حملاتی را در یمن و دیگر کشورهای خاورمیانه برای مقابله با گروه‌های تروریستی مورد حمایت ایران آغاز کرده‌اند.

چین و روسیه در حال تعمیق اتحاد استراتژیک خود با تروریست های مورد حمایت ایران هستند، دیوید آشر، محقق ارشد موسسه هادسون که در مورد گزارش بلومبرگ اظهار نظر می کند، می گوید: این نشانه دیگری از یک نابسامانی جدید در جهان است که آزادی ناوبری، تجارت، حمل و نقل و ارتباطات را تهدید می کند.

آشر ادامه داد: هیچ کس نباید شک کند که پوتین و شی به طور فزاینده ای در حال هماهنگ کردن تحرکات خود با تهران هستند در حالی که آمریکا از مماشات استقبال می کند، از جمله از طریق آزاد کردن میلیاردها دلار برای ایرانی ها بدون هیچ نتیجه ای اساسی برای منافع، قدرت و اعتبار آمریکا.

آشر در یادداشت اخیر خود با عنوان تجهیز تسلیحاتی نفت خام می‌تواند شوک مالی بعدی را ایجاد کند، هشدار داد که ایران برای جنگ نفتی آماده می‌شود و بازارها خطرات فزاینده را نادیده می‌گیرند.

روسیه و چین با حوثی ها معامله گذرگاه ایمن دارند
در واکنش به بحران دریای سرخ، دولت بایدن عملیات نگهبان رفاه را آغاز کرد، یک عملیات نظامی به رهبری ایالات متحده و سایر کشورهای متحد برای حفاظت از خط کشتیرانی و کشتی های غربی.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اینگونه گزارش های جهت دار در حالی منشتر می شوند که انصارالله یمن بارها اعلام کرده است که تنها کشتی های آمریکایی و انگلیسی (به خاطر حمله مستقیم به خاک یمن) و کشتی های تجاری که مبداء یا مقصد آنها بنادر رژیم صهیونیستی باشد را هدف قرار خواهد داد.

Image