تولید برق از منابع تجدیدپذیر بیش از 9 میلیارد کیلووات ساعت در 10 ماه است

انرژی تجدیدپذیر

تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر در 10 ماهه مذکور منجر به صرفه جویی 24 میلیون مترمکعبی در مصرف گاز طبیعی و صرفه جویی 20 میلیون لیتری در مصرف آب شده است، همچنین از انتشار 50000 تن گازهای گلخانه ای (GHG) جلوگیری کرد.

محمود کمانی، رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) اعلام کرد که ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر ایران با راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی پاسارگاد دامغان به 1020 مگاوات رسیده است.

کمانی در حاشیه افتتاح مزارع خورشیدی مذکور در شهرستان دامغان در مرکز استان سمنان گفت: این نیروگاه از ویژگی خاصی برخوردار است که می تواند از انعکاس نور خورشید برق تولید کند.

این ویژگی باعث می شود راندمان تولید آن بیشتر شود، یعنی 40 درصد افزایش راندمان خواهد داشت.

رئیس ساتبا تصریح کرد: امید است با راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر دیگر بتوانیم به زودی برنامه نیروگاه های تجدیدپذیر 10 هزار مگاواتی را اجرایی کنیم، وزارت نیرو افزودن 10 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر کشور تا پایان دولت فعلی (مرداد 1404) را در دستور کار قرار داده است.

با توجه به اینکه ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر کشور در زمان روی کار آمدن دولت فعلی در مرداد ماه 1400 حدود 800 مگاوات بود، افزایش مذکور در ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر به معنای افزایش 13 برابری خواهد بود.

در ژانویه 2022، وزارت نیرو و برخی از پیمانکاران خصوصی کشور تفاهم‌نامه‌هایی را برای همکاری در ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر جدید در سراسر ایران امضا کردند.

انرژی های تجدیدپذیر، از جمله نیروگاه های آبی، نزدیک به هفت درصد از کل تولید انرژی کشور را تشکیل می دهند، در مقابل سهم 90 درصدی گاز طبیعی

تولید برق از منابع تجدیدپذیر بیش از 9 میلیارد کیلووات ساعت در 10 ماه است
نیروگاه های تجدیدپذیر ایران در ده ماهه نخست سال جاری میلادی (30 اسفند 1400 تا 30 دی 1401) 9 میلیارد و 189 میلیون کیلووات ساعت (کیلووات ساعت) برق تولید کرده اند که پنج درصد از کل برق کشور را به خود اختصاص داده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در سال های اخیر ایران شاهد رشد سرمایه گذاری در حوزه های مختلف انرژی های تجدیدپذیر بوده است.

Image