85 دلار فقط آغاز رالی قیمت نفت است

نفت خام

اوایل این هفته، رسانه‌ها گزارش دادند که تولید نفت اعضای اوپک به دلیل کاهش داوطلبانه تولید از سوی عربستان سعودی و کاهش غیر ارادی در نیجریه، آنگولا و لیبی به پایین‌ترین میزان از سال 2021 یا سال 2020، کاهش یافته است.

این خبر طبیعتاً قیمت نفت را افزایش داد. با این حال، آنها از قبل شروع به صعود کرده‌اند، زیرا معامله‌گران در نهایت توجه خود را به هشدارهای عرضه و پیش‌بینی تقاضا که بانک‌ها و سایر تحلیلگران هفته‌ها منتشر کرده‌اند، آغاز کرده‌اند.

جهش قیمت ها باید ریاض را خوشحال می کرد و احتمالاً هم همینطور بود. اکنون سؤال این است که سعودی‌ها قبل از شروع کاهش کاهش قیمت‌ها، قیمت‌ها را تا چه حد بالاتر می‌گذارند.

اقتصاد عربستان سعودی در سه ماهه دوم سال 1.1 درصد رشد کرد که نسبت به سه ماهه اول 3.8 درصد کاهش داشت.

رسانه ها و تحلیلگران این کاهش را به کاهش قیمت نفت نسبت می دهند، حتی اگر بخش غیرنفتی پادشاهی نسبت به رشد 5.5 درصدی نسبتا سالمی داشته باشد.

با این حال، وزنی که تجارت نفت در کل اقتصاد دارد، علیرغم تلاش‌های ریاض برای تنوع‌بخشی، همچنان بسیار زیاد است و این بدان معناست که برای ادامه تلاش‌های متنوع‌سازی به قیمت‌های نفت حتی بالاتر نیاز دارد.

گرانت اسمیت از بلومبرگ در این هفته پیشنهاد کرد که سعودی ها ممکن است تصمیم بگیرند که از سپتامبر کاهش قیمت را کاهش دهند، زیرا برنت به 85 دلار و بالاتر می رود. دلیل این بود که پالایشگاه‌ها از افزایش بشکه‌ها استقبال می‌کنند و سعودی‌ها خوشحال می‌شوند که سهم بازار خود را پس از از دست دادن بخشی از آن به دلیل کاهش داوطلبانه افزایش دهند.

از سوی دیگر، اسمیت نوشت، ناظران طولانی مدت اوپک متقاعد نشده بودند که این برای سعودی ها برای کاهش کاهش کاهش کافی باشد. عدم اطمینان در مورد تقاضا یکی از دلایل ذکر شده بود و خطر اختلال در نظم و انضباط اوپک در کل دلیل دیگری بود.

با این حال، در نهایت، سعودی‌ها می‌توانند سقف تولید را دقیقاً تا زمانی که نیاز دارند حفظ کنند تا قیمت‌ها را به جایی که می‌خواهند برسانند. این یک نشان دیگر است که نه تنها اوپک در دنیای امروز بسیار زنده و مرتبط است، بلکه رهبر بالفعل آن هنوز هم نفوذ زیادی بر این گروه دارد.

تاماس وارگا، تحلیلگر PVM Oil Associates در اوایل این هفته به بلومبرگ گفت: «پادشاهی می‌خواهد شاهد افزایش طولانی مدت به 90 دلار در هر بشکه و احتمالاً بهبود داده‌های اقتصادی چین باشد تا به فکر بازگرداندن 1 میلیون بشکه در روز به بازار باشد.

در همین حال، گلدمن ساکس چشم انداز خود در مورد تقاضای نفت را به گونه ای به روز کرد که باید ریاض را خوشحال کند. این بانک اعلام کرد تقاضای نفت در ماه جولای به رکوردی رسیده و به 102.8 میلیون بشکه در روز رسیده است و این منجر به کسری 1.8 میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم سال خواهد شد.

در چنین شرایطی، واقعاً عجله ای برای عربستان سعودی برای بازگرداندن این بشکه ها به بازار وجود ندارد. به خصوص اگر آنها دقیقا یک میلیون کامل نباشند.

این را یک منبع ناشناس از اتحادیه اروپا گفت که داده‌های تولید عربستان سعودی نشان می‌دهد که هیچ کاهشی در میدان‌هایی که سعودی‌ها در منطقه بی‌طرفی که عربستان با کویت مشترک است، انجام نشده است.

به عبارت دیگر، همانطور که واتکینز گزارش داد، عربستان سعودی ممکن است برخی از بشکه‌ها را کاهش دهد، اما مقدار زیادی را در منطقه بی‌طرف پمپاژ کند و آن‌ها را «زیر رادار» بفروشد. این به آن اجازه می دهد تا از قیمت های بالاتر بهره مند شود، سهم بازار خود را افزایش دهد و همزمان با کاهش های رسمی به اعمال فشار صعودی بر قیمت ها ادامه دهد.

در همین حال، مؤسسه نفت آمریکا با گزارش کاهش 15.4 میلیون بشکه ای ذخایر نفت در هفته گذشته، لطف بزرگی به سعودی ها کرد. این رقم عظیم به طور جدی از انتظارات تحلیلگران فراتر رفت که کاهش بسیار معتدل ذخایر کمتر از یک میلیون بشکه بود.

معامله گران عجله دارند تا موقعیت های فروش خود را در نفت نیز پوشش دهند و این باعث افزایش بیشتر قیمت ها می شود. شاخص‌ها در این هفته به بالاترین حد سه ماه اخیر رسیدند زیرا صندوق‌ها نفت خام و سوخت خریدند و شرط‌های خود را از نزولی به صعودی تغییر دادند.

همه اینها به نفع عربستان سعودی است، و همچنین نشان می دهد که قیمت ها می تواند زودتر به سطحی برسد که ریاض دوست دارد ببیند. و این زمانی است که همه چیز جالب می شود: اعلام پایان کاهش ها غیرعاقلانه است زیرا بلافاصله باعث سقوط قیمت ها می شود. همانطور که توسط تحلیلگرانی که این هفته توسط بلومبرگ مورد بررسی قرار گرفتند، یک گزینه محتمل تر است.

به گفته آنها، سعودی ها می توانند از ماه آینده تصمیم بگیرند که کاهش 250 تا 500 هزار بشکه در روز را کاهش دهند. سپس دوباره، ممکن است تصمیم بگیرند یک ماه دیگر با آنها بمانند و ببینند قیمت ها چقدر بالا می رود.

برخی، مانند آمریتا سن از Energy Aspects، پیش‌بینی کرده‌اند که برنت نه تنها به دلیل کاهش، بلکه به دلیل کاهش موجودی‌ها نیز می‌تواند به ۱۰۰ دلار قبل از پایان سال برسد. یک ماه پیش بود. اکنون رویترز نیز گزارش داده است که ذخایر نفت در جهان رو به کاهش است.

برای متوقف کردن این افزایش رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا یا چین به یک قرائت منفی نیاز دارد.

85 دلار فقط آغاز رالی قیمت نفت است
چندین تحلیلگر به این نتیجه رسیده اند که عربستان سعودی ممکن است بخواهد تولید خود را در پاییز امسال افزایش دهد تا بتواند سهم از دست رفته بازار را به دست آورد و گلدمن ساکس: تقاضای نفت در ماه جولای به رکورد 102.8 میلیون بشکه در روز رسیده بود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

عربستان سعودی ممکن است تصمیم بگیرند که از ماه آینده کاهش 250000 تا 500000 بشکه ای در روز را آغاز کنند.

Image