تهدیدها و تحریم‌ها پیشرفت ایران در صنعت هسته‌ای را تسریع کردند

هسته‌ای

محمد اسلامی پیش از مراسم افتتاحیه نمایشگاهی که آخرین دستاوردهای ایران در صنعت هسته‌ای را در حسینیه امام خمینی (ره) به نمایش می‌گذارد، اظهار داشت.

اسلامی با بیان اینکه این دستاوردها تحت تهدیدات و تحریم های سنگین دشمنان به دست آمد، افزود: دستیابی به فناوری های پیچیده هسته ای در چنین شرایط سختی به هیچ وجه آسان نبوده است، اما دانشمندان جوان کشورمان بدون استفاده از ظرفیت های خارجی به آن دست یافته اند.

وی با اشاره به اینکه هدف AEOI نشان دادن تاثیر انرژی هسته ای بر جامعه و زندگی روزمره مردم است، افزود: در این نمایشگاه حوزه های بهداشت، پزشکی، امنیت غذایی و کشاورزی، صنعت، آب و خاک و محیط زیست مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. (دستاوردهای این بخش ها معرفی می شود)

رئیس سازمان هسته‌ای کشور استفاده از انرژی هسته‌ای در زندگی روزمره مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: محور اصلی این موضوع نیروگاه‌ها و تولید برق اتمی است که کشورهای جهان از آن به عنوان منبع انرژی پاک استفاده می‌کنند.

اسلامی با تاکید بر اهمیت پرتودرمانی در پزشکی هسته ای، خاطرنشان کرد: رادیوداروها در حوزه پزشکی کاربرد فراوانی دارند و سالانه حدود یک میلیون بیمار از رادیوداروهای تولید شده توسط انرژی اتمی و صنعت هسته‌ای در زمینه تشخیص و درمان به ویژه سرطان بهره مند می شوند.

یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های انرژی اتمی برای مصارف عمومی، به گفته رئیس سازمان انرژی هسته‌ای، استفاده از تشعشعات برای مبارزه با آفات در مواد غذایی و کشاورزی است.

استفاده از تشعشعات در کشاورزی دو ویژگی دارد، به این دلیل که در کشاورزی از سموم دفع آفات استفاده نمی شود، سلامتی را به جامعه هدیه می دهد و البته از رواناب و ضایعات کشاورزی جلوگیری می کند.

اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه اثرات نامطلوب اقتصادی استفاده از تشعشعات در محصولات کشاورزی منجر به افزایش صادرات این اقلام می شود، گفت: دیگر شاهد آفات در بخش کشاورزی نخواهیم بود.

اسلامی در ماه فوریه این داستان را فاش کرد که سازمانش قصد دارد یک نیروگاه هسته‌ای در جنوب غربی استان خوزستان با ظرفیت تولید 2000 مگاوات برق هسته‌ای بسازد.

بر اساس اظهارات وی، سازمان انرژی اتمی مراحل تکمیلی را به طور همزمان دنبال می کند تا از توان بخشداری دارخوین حداکثر استفاده را ببرد.

اسلامی با بیان اینکه این سازمان با تکیه بر توان داخلی این پروژه را توسعه داد، گفت: دشمنان با تحریم تلاش کردند اراده ما را بشکنند و حتی پس از گذشت سال ها در ساخت نیروگاه اتمی با ما همکاری نکردند.

اسلامی همچنین گفت: کشورهای استکباری از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 تحریم هایی را در حوزه انرژی اتمی و صنعت هسته‌ای اعمال کرده اند تا مانع پیشرفت کشور در فناوری هسته ای شوند.

ایران با امضای توافق هسته ای 2015 که از نظر فنی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) معروف است، با شش کشور آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین، ماهیت خوش خیم هسته ای خود را به جهانیان نشان داد. برنامه

با این حال، پس از خروج یکجانبه واشنگتن در ماه مه 2018 و اعمال مجدد تحریم ها علیه تهران، بقای این توافق نامشخص بوده است.

در آوریل 2021، مذاکرات بین طرف های توافق در وین با هدف بازگرداندن ایالات متحده به توافق و پایان دادن به کارزار فشار حداکثری آن علیه ایران آغاز شد.

با این حال، به دلیل اصرار واشنگتن بر خودداری از تضمین های لازم مبنی بر عدم خروج مجدد از توافق و ناتوانی در لغو تمامی تحریم های ضدایرانی، مذاکرات از آگوست 2022 غیر فعال باقی مانده است.

تهدیدها و تحریم‌ها پیشرفت ایران در صنعت هسته‌ای را تسریع کردند
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه با تاکید بر رشد فوق‌العاده جمهوری اسلامی ایران در صنعت هسته‌ای خاطرنشان کرد: دستاوردها در حوزه فناوری پیشرفته علی‌رغم تهدیدها و تحریم‌های دشمنان حاصل شده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

نیروگاه اتمی منطقه دارخوین خوزستان در مرحله مقدماتی 300 مگاوات برق تولید خواهد کرد.

Image