بحران کانال سوئز

انرژی

بحران کانال سوئز: یک کاتالیزور جدید برای تورم جهانی، ترافیک کشتی های کانتینری از طریق کانال سوئز در هفته اول ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل 90 درصد کاهش یافته است که به طور قابل توجهی مسیرهای تجارت جهانی را مختل کرده است.

تعداد کشتی‌های کانتینری که از دریای سرخ به سمت کانال سوئز عبور می‌کنند تا هفته اول ژانویه 90 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است، زیرا حملات حوثی های یمن همچنان یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای تجاری جهان را مختل می‌کند.

ارقام جدید ردیاب صنعتی Clarksons Research نشان می دهد که ریزش ترافیک به خلیج عدن، که به عنوان نقطه ورود کشتی های کانتینری که بین کانال سوئز حرکت می کنند، استفاده می شود.

غول‌های کشتیرانی کلیدی مانند مرسک، ام‌اس‌سی و هاپاگ-لوید از زمان آغاز حملات حوثی های تحت حمایت ایران در اواسط نوامبر، تردد در منطقه را محدود کرده‌اند و نگرانی‌ها را نسبت به تاثیر آن بر زنجیره‌های تامین جهانی و تورم برانگیخته است.

دریای سرخ یک مسیر حیاتی کشتیرانی است که اقیانوس هند را از طریق کانال سوئز به دریای مدیترانه متصل می کند.

مرسک گذرگاه‌ها را بین 25 دسامبر و 2 ژانویه تحت ائتلاف دریایی به رهبری ایالات متحده از سر گرفت، اما هاپاگ-لوید هشدار داده است که علیرغم عملیات نظامی بین المللی برای حفظ امنیت منطقه، قصد دارد به منحرف کردن ترافیک از کانال سوئز ادامه دهد.

کلارکسونز گفت که مجموع سفرهای روزانه از طریق کانال سوئز، از جمله بالکرها، تانکرها و حامل های LNG، در هفته اول ژانویه در مقایسه با دسامبر، 46 درصد کاهش یافته است.

این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که حدود 364 کشتی کانتینری از زمان افزایش نگرانی‌های امنیتی در ماه نوامبر، سفر به اطراف دماغه امید خوب آفریقای جنوبی را انتخاب کرده‌اند که این رقم بیش از دو برابر 155 کشتی گزارش شده در 21 دسامبر است.

به گفته موسسه مشاوره کشتیرانی Sea Intelligence، مسیریابی مجدد در قاره آفریقا و دماغه امید خوب می تواند 10 تا 14 روز به سفر اضافه کند.

انحراف طولانی مدت از کانال سوئز باعث افزایش هزینه های حمل و نقل می شود که بر کل زنجیره تامین کالا تا پایان پرداخت تأثیر می گذارد و همچنین قیمت نفت را تحت تاثیر قرار داده است که در ماه ژانویه با رد درخواست ایران برای پایان دادن به حمایت خود از حملات حوثی ها افزایش یافت.

کلارکسونز گفت که شاخص حمل و نقل کانتینری شانگهای (SCFI) که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، از اوایل دسامبر 88 درصد افزایش یافته و به بالاترین سطح خارج از آنچه در طول کووید-19 مشاهده شد، زمانی که نرخ ها کاهش یافت، افزایش یافته است.

هزینه های مسیر SCFI شانگهای به شمال اروپا در 5 ژانویه به 2871 دلار رسید که بیش از سه برابر سطح اوایل دسامبر بود.

متیو گور، کارشناس تدارکات و شریک در Holman Fenwick Wilman، گفت: بخش حمل و نقل کانتینری شروع دشواری برای سال داشته است، با افزایش زمان سفر و مشاهده اینکه حامل‌ها برای پوشش هزینه‌های اضافی، هزینه‌های اضافی اعمال می‌کنند.

برخی از ظرفیت‌های بازار در اثر این شرایط جذب شده و نرخ‌های حمل و نقل افزایش یافته است و احتمالاً پیامدهای آن برای ماه‌های آینده احساس خواهد شد.

بحران کانال سوئز
انحراف کشتی‌ها به مسیرهای طولانی‌تر، مانند اطراف دماغه امید خوب آفریقای جنوبی، زمان و هزینه‌های حمل و نقل را افزایش می‌دهد و بر کل زنجیره تامین تأثیر می‌گذارد و به نرخ‌های بالاتر حمل‌ونقل کمک می‌کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

شاخص حمل و نقل کانتینری شانگهای به شدت افزایش یافته است و قیمت نفت به دلیل نگرانی های امنیتی در منطقه افزایش یافته است و شرکت های کشتیرانی بزرگ مانند Maersk و MSC و Hapag-Lloyd مسیرهای خود را تغییر داده اند.

Image