آمریکا رکورد جدیدی در ظرفیت صادرات LNG ثبت کرد

گاز طبیعی

علیرغم نگرانی ها در مورد هزینه ها، توسعه دهندگان پروژه های LNG در ایالات متحده قرار است در نیمه اول سال 2023 حجم بالای ظرفیت صادرات را به دلیل افزایش تقاضای جهانی LNG و افزایش قراردادهای بلندمدت از سوی مشتریانی که مایل به افزایش آن هستند، تصویب کنند.

دو پروژه قبلاً بین ژانویه تا ژوئن مجوز گرفته بودند، در حالی که انتظار می‌رود پروژه سوم تا پایان هفته به تصمیم نهایی سرمایه‌گذاری برسد.

با این سه پروژه، ایالات متحده در مسیر افزودن مجموعاً 5.1 میلیارد فوت مکعب در روز (Bcf/d) ظرفیت صادرات LNG در نیمه اول است که رکورد کل سال را با حجم مصوب 4.9 میلیارد فوت مکعب در روز شکسته است. (از سال 2014، زمانی که سه پروژه FID انجام شد)

پروژه‌های تازه تأیید شده، رهبری جهانی ایالات متحده را از نظر ظرفیت صادرات بیشتر تحکیم می‌کند و با پروژه‌هایی که قبلاً تأیید شده و در حال ساخت هستند، ظرفیت ایالات متحده به بیش از 18 میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید.

EIA در چشم انداز سالانه انرژی 2023 خود در اوایل سال جاری اعلام کرد در حال حاضر، تأسیسات صادرات LNG در ایالات متحده دارای ظرفیت عملیاتی ترکیبی تحت شرایط عملیاتی واقعی 11.4 Bcf/d هستند.

7.3 میلیارد مکعب در روز ظرفیت اضافی در دست ساخت وجود دارد، در حالی که 18.3 میلیارد مکعب در روز از ظرفیت احتمالی صادرات LNG تأییدیه کامل نظارتی را از وزارت انرژی ایالات متحده (DOE) و کمیسیون تنظیم مقررات انرژی فدرال (FERC) دریافت کرده است، اما هنوز تأیید نشده است.

در کوتاه مدت، انتظار می رود صادرات LNG ایالات متحده نیز از 10.59 میلیارد مکعب در روز در سال گذشته، زمانی که Freeport LNG پس از ژوئن 2022 تعطیل شد، افزایش یابد.

دیگر صادرکنندگان بزرگ LNG، قطر و استرالیا نیز قرار است ظرفیت صادرات خود را در این دهه با پروژه‌های بزرگ جدید افزایش دهند، اما انتظار می‌رود که ایالات متحده بزرگترین دارنده ظرفیت صادرات LNG در جهان باقی بماند.

در ماه‌های اخیر، نگرانی‌هایی در مورد تورم هزینه برای برخی پروژه‌های جدید که انتظار FID را دارند، مطرح شده است، مدیران گفته‌اند که هزینه‌ها افزایش یافته و تامین مالی با نرخ‌های بهره بالاتر پیچیده‌تر شده است.

با این حال، خریداران LNG به دنبال معاملات بلندمدت بیشتری هستند، از جمله در اروپا، که پیش از حمله روسیه به اوکراین از قراردادهای چند دهه برای سوخت فوق‌سرد دوری می‌کرد. پس از رکود صادرات گاز روسیه به اروپا و تعهد اتحادیه اروپا مبنی بر حذف گاز روسیه تا سال 2027، کشورهای اروپایی و شرکت‌های بیشتری قرارداد عرضه طولانی‌مدت LNG را بسته‌اند.

در یکی از جدیدترین معاملات، شرکت دولتی آلمان Securing Energy for Europe (Sefe) هفته گذشته یک قرارداد 20 ساله با Venture Global LNG برای واردات 2.25 میلیون تن LNG در سال از سومین پروژه Venture Global ،CP2 LNG، امضا کرد. (به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا به دنبال تضمین عرضه گاز پس از توقف تحویل روسیه توسط روسیه است)

تحلیلگران می گویند CP2 یکی از پروژه های صادراتی ایالات متحده است که می تواند به زودی FID را نیز دریافت کند.

Venture Global LNG قبلاً یک پروژه را در سال جاری تأیید کرده است - در ماه مارس FID و بسته شدن موفقیت آمیز تأمین مالی پروژه 7.8 میلیارد دلاری برای فاز دوم تأسیسات Plaquemines LNG را اعلام کرد. این، به همراه پروژه فاز 1 پورت آرتور LNG Sempra در جفرسون کانتی، تگزاس، دو پروژه ای بودند که تاکنون در سال 2023 تصویب شده اند.

این شرکت در اوایل این ماه پس از امضای قراردادهای چارچوبی با Global Infrastructure Partners (GIP) و TotalEnergies برای فعال کردن تصمیم نهایی سرمایه گذاری (FID) گفت که سومین پروژه، پروژه NextDecade ریو گراند LNG، FID را در فاز 1 تا پایان سه ماهه دوم هدف قرار می دهد.

Supermajor TotalEnergies در فاز اول این پروژه 16.7 درصد بهره خواهد داشت و با خرید 5.4 میلیون تن در سال (MTPA) LNG از فاز 1 به مدت 20 سال موافقت کرده است و گزینه هایی برای خرید LNG از قطار 4 و قطار 5 دارد.

در یک قرارداد بلندمدت دیگر بین یک شرکت بزرگ انرژی و یک صادرکننده LNG ایالات متحده، Equinor هفته گذشته یک قرارداد خرید 15 ساله حدود 1.75 میلیون تن LNG در سال از Cheniere امضا کرد که حجم LNG را که Equinor خواهد کرد دو برابر خواهد کرد.

آمریکا رکورد جدیدی در ظرفیت صادرات LNG ثبت کرد
ایالات متحده قرار است در نیمه اول سال 2023 در مجموع 5.1 میلیارد فوت مکعب در روز (Bcf/d) به ظرفیت صادرات LNG اضافه کند و رکورد حجم مصوب سال 2014 را بشکند، علیرغم نگرانی‌های مربوط به تورم هزینه و نرخ‌های بهره بالاتر، معاملات بلندمدت، به‌ویژه در اروپا، در پی حمله روسیه به اوکراین و متعاقب آن اختلالات عرضه انرژی در حال افزایش است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

با این روند ظرفیت صادرات آمریکا به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و جایگاه خود را به عنوان بزرگترین دارنده ظرفیت صادرات LNG در جهان حفظ می کند.

برچسب ها
Image