چین بزرگترین توسعه دهنده نیروگاه های زغال سنگ از سال 2015 بوده است

زغال سنگ

تحقیقات نشان می‌دهد چین ساخت 106 گیگاوات دیگر ظرفیت انرژی زغال‌سنگ را در سال گذشته تصویب کرد که چهار برابر بیشتر از سال گذشته و بالاترین میزان از سال 2015 است.

در طول سال، 50 گیگاوات ظرفیت انرژی زغال سنگ در سراسر کشور به ساخت و ساز رسید - بیش از نصف در مقایسه با سال قبل - با توجه به ملاحظات امنیت انرژی، مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) و نظارت بر انرژی جهانی (Global Energy Monitor) روز دوشنبه گفت. فلورا شامپنویز، تحلیلگر GEM، گفت: «سرعت پیشرفت پروژه‌ها از طریق صدور مجوز به ساخت و ساز در سال 2022 فوق‌العاده بود، به طوری که بسیاری از پروژه‌ها ظاهراً در عرض چند ماه جوانه زدند، مجوزها را دریافت کردند، منابع مالی دریافت کردند و پیشرفت کردند.

میزان ظرفیت جدید متصل به شبکه در سال‌های اخیر پس از کاهش در تاییدیه‌های جدید در دوره 2017-2020 کاهش یافته بود، اما قرار است طی چند سال آینده به دلیل نگرانی‌ها در مورد کمبود برق، مجدداً افزایش یابد. گزارش CREA-GEM گفت که بسیاری از پروژه‌های جدید تأیید شده به عنوان ظرفیت بار پایه «پشتیبانی» شناسایی شدند که برای تضمین پایداری شبکه برق و به حداقل رساندن خطرات خاموشی طراحی شده‌اند. با این حال، بسیاری از آنها در مناطقی ساخته می‌شدند که قبلاً ظرفیت مازاد واضحی داشتند و نویسندگان گفتند که مشکلات تامین برق با بهبود قابلیت اطمینان و کارایی شبکه بهتر برطرف می‌شود. چین در سپتامبر 2021 به دلیل کمبود ذغال سنگ دچار موج خاموشی شد و هزاران خانه و کارخانه را قطع کرد. خشکسالی طولانی سال گذشته نیز شاهد کاهش چشمگیر تولید برق آبی و سهمیه بندی برق بود.

پکن در تلاش است تا اقتصاد خود را پس از اینکه رشد و اشتغال در سال گذشته به شدت تحت تاثیر اقدامات سختگیرانه صفر کووید قرار گرفت، جوان‌سازی کند و این نگرانی‌ها را در مورد به حاشیه راندن تلاش‌های کم کربن این کشور افزایش داده است. با این حال، افزایش ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در سطوح بی سابقه باقی مانده است، به طوری که نیروگاه های خورشیدی در سال 2022 به 87 گیگاوات رسید و انتظار می رود در سال 2023 بیشتر افزایش یابد. این کشور قصد دارد تا سال 2030 انتشار دی اکسید کربن خود را که باعث گرم شدن آب و هوا می شود به اوج خود برساند، اما هنوز مشخص نیست که میزان انتشار دی اکسید کربن به چه میزان خواهد رسید.

چین بزرگترین توسعه دهنده نیروگاه های زغال سنگ از سال 2015 بوده است
تحقیقات جدید نشان می دهد که در سال 2022، 50 گیگاوات ظرفیت انرژی زغال سنگ در سرتاسر چین به ساخت و ساز رسید که در مقایسه با سال گذشته بیش از نصف افزایش یافته است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

نگرانی در مورد کمبود انرژی با پیشرفت پروژه ها با سرعت "فوق العاده" افزایش می یابد.

Image