افزایش تقاضای برق خطر خاموشی در آمریکا را افزایش می دهد

برق

علیرغم رشد پیش‌بینی‌شده در انرژی بادی و خورشیدی، چالش‌هایی مانند لغو پروژه‌ها و بازنشستگی نیروگاه‌های زغال سنگ و گاز، قابلیت اطمینان شبکه برق آمریکا را تهدید می‌کند.

در اواسط سال 2023 آژانس بین المللی انرژی گزارش داد که تقاضای برق در اقتصادهای پیشرفته رو به کاهش است، آژانس بین المللی انرژی در آن زمان اعلام کرد که تقاضا برای برق تنها در ایالات متحده قرار است در سال 2023 تا 2 درصد کاهش یابد و در عوض، تقاضا در حال افزایش است و هشدارهای خاموشی در حال افزایش است.

آخر این هفته، شورای قابلیت اطمینان الکتریکی تگزاس فراخوانی برای صرفه جویی در مصرف برق برای تگزاسی‌ها برای صبح دوشنبه صادر کرد تا از کمبود جلوگیری شود، دلیل: افزایش تقاضا به دلیل آب و هوای زمستانی همراه با سرعت ناکافی باد برای ظرفیت عظیم تولید برق بادی ایالت.

اما فقط تگزاس نیست و فقط در زمستان و تابستان نیست که تقاضا به اوج های جدیدی می رسد، در سراسر ایالات متحده است و این یک مشکل طولانی مدت است که ممکن است منجر به خاموشی شود.

شرکت قابلیت اطمینان الکتریکی آمریکای شمالی در آخرین ارزیابی قابلیت اطمینان بلند مدت خود که در ماه دسامبر منتشر شد، این خطر را گزارش کرد سپس هفته گذشته گزارش داد که فروش خرده‌فروشی برق در سال جاری احتمالاً به رکورد بالای 4 میلیارد کیلووات ساعت خواهد رسید.

نه تنها این، بلکه تقاضا طی ده سال آینده در ایالات متحده با نرخی دو برابر بیشتر از پنج سال گذشته رشد خواهد کرد. و این به خاطر بی احتیاطی خانوارها در مصرف برق نیست.

انفجار (مصرف برق) در مراکز داده (data center) بسیار بسیار واقعی است. . . جیم راب، مدیر اجرایی NERC، هفته گذشته به فایننشال تایمز گفت: بسیاری از شرکت‌های خدمات شهری با مشکلاتی روبرو هستند که با این تقاضا مطابقت دارند.

راب توضیح داد که به دلیل آن انفجار، برخی از شرکت‌ها از ترس ایجاد مشکلات قابلیت اطمینان برای خود، اتصالات مرکز داده (data center) به شبکه را متوقف کردند، با این حال این تنها مراکز داده نیستند که باعث افزایش تقاضا می شوند.

قانون کاهش تورم و پولی است که برای حمایت از فناوری انتقالی مانند خودروهای برقی و باتری‌ها و پمپ‌های حرارتی متعهد شده است.

FT در مقاله‌ای به گزارشی اشاره کرد که توسط شرکت مشاوره گرید استراتژیز تهیه شده بود که نشان می‌داد بزرگترین محرک این تقاضای برق بیشتر در ایالات متحده در آینده حدود 481 میلیارد دلار پروژه‌های صنعتی اعلام شده از سال 2021 خواهد بود. (از جمله مواردی مانند تولید تراشه و باتری)

همچنین حدود 150 میلیارد دلار پروژه های جدید مرکز داده (data center) وجود دارد که اعلام شده و قرار است تا سال 2028 ساخته شود و البته، میلیون ها خودروی برقی وجود دارد که باید در سال های آینده به جاده های ایالات متحده وارد شود - البته به شرطی که خودروسازان و فروشندگان به نحوی باشند. کاهش سرعت فروش را معکوس کنید.

اداره اطلاعات انرژی در جدیدترین چشم انداز انرژی کوتاه مدت خود اعلام کرد، در همین حال، افزایش ظرفیت تولید برق تحت سلطه باد و خورشید خواهد بود و بر اساس این گزارش، انرژی خورشیدی با 36 گیگاوات در سال جاری و 43 گیگاوات در سال 2025، بزرگترین منبع ظرفیت تولید جدید خواهد بود.

تولید انرژی خورشیدی نیز از 162 میلیارد کیلووات ساعت در سال گذشته به 230 میلیارد کیلووات ساعت در سال جاری افزایش خواهد یافت، EIA گفت که خروجی توربین‌های بادی نیز همینطور است و سود سال 2024 را 30 میلیارد کیلووات ساعت تخمین می‌زند.

با وجود چنین خروجی پیش بینی شده بادی و خورشیدی فراوان، که بیش از چندین برابر فروش خرده فروشی برق مورد انتظار امسال است، همه چیز باید خوب باشد و اگر باد و خورشید به صورت شبانه روزی تولید می شدند و اوج تولید همزمان با اوج تقاضا بود.

همچنین پروژه های پیش‌بینی‌شده قطعا محقق نمی‌شوند: مخالفت با تاسیسات جدید بادی و خورشیدی در بخش‌هایی از ایالات متحده در حال افزایش است که منجر به لغو پروژه‌ها می‌شود.

در حالی که این اتفاق می افتد، تقاضای برق در حال رشد است - و نیروگاه های زغال سنگ و گاز بازنشسته می شوند زیرا رقابت با تاسیسات بادی و خورشیدی با یارانه سنگین به طور فزاینده ای دشوار می شود.

این بازنشستگی سریع ظرفیت تولید بار پایه باعث شد که NERC در دسامبر گذشته هشدار دهد که دو سوم کشور در اوج آب و هوای زمستانی در خطر فرو رفتن در خاموشی است و از دست دادن ظرفیت تولید زغال سنگ و گاز باعث خاموشی برق در تنسی در زمستان 2022 در میان طوفان زمستانی الیوت شد - اگرچه در مورد تنسی بازنشستگی دلیل آن نبود، بلکه تعمیر و نگهداری بد و سرما بود.

به نظر می رسد شکاف فزاینده ای بین روند تقاضای برق وجود دارد که به نظر می رسد شامل رشد قوی و همراه با آن، نیاز اجتناب ناپذیر به عرضه قابل اعتماد است، و روند در نیمی از معادله عرضه، که به اصطلاح بر روی کم کربن متمرکز است. (منابع انرژی مانند باد و خورشید)

تا زمانی که شرکت‌های برق بتوانند تمام خطوط انتقال لازم را برای انتقال برق از تاسیسات بادی و خورشیدی به مصرف‌کنندگان - از جمله مراکز داده - بسازند.

در اواسط سال 2023، کمیسیون فدرال تنظیم مقررات انرژی هشدار داد که خاموشی وجود خواهد داشت، این هشدار توسط کمیسر مارک سی کریستی در شهادتی در کمیته فرعی مجلس در مورد انرژی، آب و هوا و امنیت شبکه بیان شد.

کریستی با تشریح جزئیات پیشرفت‌ها در امنیت شبکه، گفت که مشکل افزودن منابع متناوب مانند باد و خورشید نیست، بلکه کاهش بسیار سریع منابع قابل ارسال، به‌ویژه زغال‌سنگ و گاز است.

یک مگاوات باد یا خورشید به سادگی با یک مگاوات گاز، زغال سنگ یا هسته ای برابر نیست.

با این حال به نظر می رسد که اگر EIA درست باشد، روند افزودن باد و خورشید و بازنشستگی زغال سنگ و گاز ادامه خواهد یافت و اینکه چگونه این با افزایش تقاضا برای برق مطابقت خواهد داشت، شاید مهمترین سوال در مورد انتقال انرژی در حال حاضر باشد.

افزایش تقاضای برق خطر خاموشی در آمریکا را افزایش می دهد
بر خلاف پیش‌بینی‌های قبلی ایالات متحده با افزایش تقاضای برق مواجه است که منجر به هشدارهایی درباره خاموشی‌های احتمالی می‌شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

عواملی که در افزایش تقاضا نقش دارند عبارتند از گسترش مراکز داده، پروژه های صنعتی و حمایت قانون کاهش تورم از فناوری های انتقالی.

Image