داده های ترمودینامیکی برای پیشبرد دانش هسته ای

هسته‌ای

استفاده از داده های ترمودینامیکی (Thermodynamic) برای تجزیه و تحلیل های مختلف مربوط به سوخت ها و مواد هسته ای مورد نیاز است.

مدل‌سازی دقیق سیستم پوشش سوخت برای مطالعات مربوط به بهبود ایمنی، افزایش طول عمر راکتورهای نسل دوم و سوم و طراحی سیستم‌های پیشرفته نسل چهارم اهمیت زیادی دارد.

پایگاه داده بین المللی ترمودینامیک سوخت های پیشرفته آژانس انرژی هسته ای در سال 2013 به منظور ارائه یک پایگاه داده جامع، بین المللی شناخته شده و تضمین شده با کیفیت از نمودارهای فاز و خواص ترمودینامیکی سوخت های هسته ای پیشرفته برای پاسخگویی به الزامات تخصصی توسعه سوخت های پیشرفته برای آینده ایجاد شد. (نسل های راکتورهای هسته ای)

در این جلسه، شرکت کنندگان در مورد محدوده پروژه، اعتبار سنجی پایگاه داده از طریق کار آزمایشی و فعالیت های آموزشی بحث کردند و دو پیشرفت بعدی پایگاه داده را که در سال 2023 منتشر می شود، تایید کردند.

مرحله سوم بر روی سیستم های مرتبط با مدل سازی تمرکز خواهد کرد.

سوخت های اکسید و فلزات پرتودهی شده و حوادث شدید. همچنین بر روی سوخت‌ها و روکش‌های مقاوم در برابر تصادف و برهمکنش‌های سوخت اکسید با خنک‌کننده‌های جدید (سدیم، سرب و بیسموت) تمرکز خواهد کرد.

نسخه فعلی کار شامل 237 باینری، 109 سه تایی و 2 کواترنری است و فقط برای امضاکنندگان پروژه قابل دسترسی است.

یک نسخه عمومی حاوی تعداد محدودی از سیستم‌ها، آنهایی که در ادبیات باز منتشر شده‌اند، در اینجا در دسترس همه کشورهای NEA است و در طول TAF-ID-3 به‌روزرسانی خواهد شد.

داده های ترمودینامیکی برای پیشبرد دانش هسته ای
بیش از 20 کارشناس بین المللی برای آغاز مرحله سوم این پروژه مشترک (TAF-ID-3) در 16-17 فوریه 2023 در NEA در پاریس گرد هم آمدند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ترمودینامیک (به فرانسوی: Thermodynamique) یا گرمادینامیک شاخه‌ای از علوم طبیعی است که به بحث راجع به گرما و نسبت آن با انرژی و کار می‌پردازد.

Image