لامپ‌های الکتریکی با گرید کمتر از A از برچسب انرژی حذف می‌شوند

برق

رئیس ساتبا در نشست هماهنگی و اطلاع‌ رسانی اجرای استاندارد جدید برچسب انرژی لامپ‌های الکتریکی افزود: اولین اقدام برای بهره‌وری انرژی، در حوزه تغییر استاندارد کولرهای آبی بود که در همین راستا از اردیبهشت 1401 قانون استاندارد اجباری کولرهای آبی اعمال شد.

محمود کمانی رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران افزود: در استاندارد جدید کولرهای آبی رتبه‌های E ،F ،G از برچسب انرژی حذف شد که طبق آمار سازمان استاندارد 73 درصد کولرهای تولیدی در این سه رتبه قرار داشتند.

معاون وزیر نیرو درخصوص ارتقای استاندارد کولرهای آبی، بیان کرد: امسال برنامه داریم که دو گرید دیگر از برچسب استاندارد کولرهای آبی حذف شود و تمام کولرهای تولیدی از گرید A به بالا شوند.

وی ادامه داد: حدود 10 سال است که برچسب استاندارد لامپ‌ها تغییری نکرده است و ما متاسفانه همچنان لامپ‌های پرمصرف تولید می‌کنیم که طبق آمار در سال گذشته حدود 16 میلیون لامپ رشته‌ای تولید شده است.

کمانی گفت: این استاندارد باید تغییر کند همانطور که در تمام دنیا تغییر کرده، به طوری که در اروپا پایین‌ترین گرید برچسب انرژی لامپ‌ها +A است که ما با آن شرایط فاصله زیادی داریم.

لامپ‌های الکتریکی با گرید کمتر از A از برچسب انرژی حذف می‌شوند
معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران(ساتبا) گفت: با هماهنگی وزارت صمت، سازمان استاندارد و ساتبا، تمامی گریدهای کمتر از A از برچسب انرژی لامپ‌های الکتریکی حذف می‌شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در مرحله اول تمامی گریدهای زیر A حذف خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود با حذف همین لامپ‌های رشته‌ای حدود 1000 مگاوات صرفه‌جویی برق داشته باشیم.

Image