با افزایش سرمایه گذاری، فناوری های انرژی پاک در حال گسترش است

انرژی تجدیدپذیر

از اواخر سال 2022 تا سال 2030 سرمایه گذاری در پروژه های تولیدی موجود اعلام شده 60 درصد برای PV خورشیدی و 25 درصد برای باتری ها افزایش یافته است که ناشی از سیاست های حمایتی، استراتژی های شرکتی و تقاضای رو به رشد است.

بر اساس تجزیه و تحلیل آژانس بین المللی انرژی که امروز منتشر شد، اعلام پروژه های تولید جدید برای چندین فناوری ضروری برای انتقال انرژی پاک - از جمله فتوولتائیک خورشیدی، باتری ها و دستگاه های الکترولیز - در ماه های اخیر شتاب گرفته است و حرکت رو به رشد جهانی در پشت اقتصاد انرژی جدید را برجسته کرده است.

از اواخر سال 2022، تولید تخمین زده شده تا سال 2030 از ظرفیت تولید موجود و اعلام شده برای PV خورشیدی 60٪، برای باتری ها تا 25٪ و برای الکترولیزها تا 20٪ افزایش یافته است که به دلیل حمایت از سیاست و علاقه رو به رشد سرمایه گذاران است. (گزارش ویژه از مجموعه چشم اندازهای فناوری انرژی آژانس بین المللی انرژی)

این گزارش، وضعیت تولید فناوری پاک، پروژه‌های تولید اعلام‌شده برای PV خورشیدی، نیروی باد، باتری‌ها، پمپ‌های حرارتی و الکترولیزها را بررسی می‌کند تا ارزیابی کند که چگونه این برنامه‌ها می‌توانند چشم‌انداز انرژی پاک را تا پایان دهه شکل دهند.

این تحلیل جدید به منظور اطلاع رسانی در مورد بحث و تبادل نظر در اجلاس سران G7 در هیروشیما، ژاپن، آخر هفته است.

اگر تمام پروژه های اعلام شده تا به امروز ساخته شوند، ظرفیت تولید پیش بینی شده برای پنج فناوری پاک تا سال 2030 به 790 میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

در این شرایط، ظرفیت تولید جهانی PV خورشیدی به راحتی از سطح مورد نیاز آژانس بین المللی انرژی فراتر خواهد رفت، و ظرفیت تولید باتری نیز به سطح سناریوی پیش‌بینی‌شده برای سال 2030 خواهد رسید.

با این حال، اعلان‌های مربوط به باد، پمپ‌های حرارتی و الکترولیزورها تا حدی از سطوحی که در سناریوی صفر خالص ذکر شده است فاصله دارند و توجه به این نکته مهم است که برای هر پنج فناوری، پروژه‌های اعلام شده ممکن است همه پیش نروند، و بیشتر آنها هنوز تصمیمات نهایی سرمایه‌گذاری را دریافت نکرده‌اند.

تا به امروز، ظرفیت تولید در فناوری های انرژی پاک از نظر جغرافیایی بسیار متمرکز است.

سه بازار برتر بسته به فناوری بین 80 تا 90 درصد ظرفیت تولید جهانی را تشکیل می دهند اگر تمام پروژه های اعلام شده در سراسر جهان تکمیل شوند، سهم تولید خوشه ای در این بازارها تا سال 2030 برای فناوری های مختلف بین 70 تا 95 درصد تغییر خواهد کرد.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت: اگر به پروژه‌هایی که در حال ساخت یا برنامه‌ریزی‌شده در سرتاسر جهان هستند نگاه کنیم، چین قرار است موقعیت پیشرو خود را در فناوری‌های کلیدی انرژی پاک تقویت کند.

به همکاری بین‌المللی مؤثر و تنوع بیشتر برای تضمین زنجیره‌های تأمین فناوری ایمن و انعطاف‌پذیر، دستیابی به اهداف اقلیمی جهان و توانمندسازی همه کشورها برای بهره‌مندی از مزایای اقتصادی اقتصاد جدید انرژی جهانی نیاز است.

تلاش‌های فزاینده برای تنوع بخشیدن به تولید تا کنون توسط اعلامیه‌های سیاستی عمده در بسیاری از کشورها در سال گذشته که شروع به گسترش زنجیره‌های تامین در مناطق مختلف کرده‌اند، حمایت شده است.

به عنوان مثال، پس از تصویب قانون کاهش تورم ایالات متحده در سال گذشته، اعلامیه های تولید باتری در اواخر سال 2022 و اوایل سال 2023 به تنهایی تقریباً نیمی از کل پروژه پروژه این بخش در ایالات متحده را تشکیل می دهد.

دیگر نمونه‌های اخیر سیاست‌های شاخص برای تقویت تولید صنعتی داخلی شامل قانون خالص صنعت صفر در اتحادیه اروپا و نقاط عطف کلیدی در برنامه تحول سبز ژاپن است و این سیاست‌ها همراه با برنامه پنج ساله فعلی چین (2021-2025) و طرح تشویقی مرتبط با تولید هند، سیاست‌های صنعتی را به سمت فناوری انرژی پاک تغییر می‌دهند.

دولت‌های G7 قبلاً اهمیت ایجاد زنجیره‌های تامین انعطاف‌پذیر، ایمن و پایدار را برای تسریع انتقال انرژی پاک و کاهش آسیب‌پذیری‌های مرتبط با وابستگی‌های ناروا تشخیص داده‌اند.

بسیاری از کشورها می توانند در داخل کشور برای مقابله فعالانه با خطرات ناشی از زنجیره تامین - از جمله توسعه استراتژی های صنعتی که از مزیت های رقابتی آنها استفاده می کنند - انجام دهند و اما همکاری بین المللی برای تسهیل، تسریع و گسترش هر گونه پیشرفتی که قرار است حاصل شود، حیاتی خواهد بود.

توصیه‌ها بر اقداماتی متمرکز شده‌اند که نیاز به همکاری بین‌المللی دارند، مانند هماهنگی تلاش‌ها در سراسر زنجیره‌های تامین، و شناسایی و ایجاد مشارکت‌های استراتژیک در داخل G7 و فراتر از آن، از جمله از طریق تسهیل سرمایه‌گذاری در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه.

توسعه یک پلتفرم برای اطلاع‌رسانی به فرآیند شناسایی مشارکت‌های استراتژیک برای تولید، و همچنین به اشتراک‌گذاری بهترین تجربیات و ترویج فناوری‌ها و استراتژی‌ها برای افزایش کارایی منابع، در نتیجه افزایش انعطاف‌پذیری زنجیره تامین توصیه می‌شود.

علاوه بر تولید فناوری پاک، موضوع امنیت مواد معدنی حیاتی برای بسیاری از کشورها از اهمیت استراتژیک برخوردار است و زمینه ای که نیاز به همکاری های بین المللی حاد است و این مواد معدنی جزء ضروری در انتقال انرژی پاک هستند و برای کاهش اختلالات یا تنگناها در زنجیره تامین، تنوع لازم است.

برای رسیدگی به این مسائل، آژانس بین‌المللی انرژی در تاریخ 28 سپتامبر میزبان اولین اجلاس مواد معدنی حیاتی و انرژی پاک آژانس بین‌المللی انرژی خواهد بود تا بر اقداماتی برای ترویج تامین امن، پایدار و مسئولانه مواد خام که نقشی محوری در انتقال انرژی پاک در سراسر جهان دارند تمرکز کند.

این اجلاس وزرای کشورهای عضو خانواده آژانس بین المللی انرژی و فراتر از آن - از جمله تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بزرگ مواد معدنی - و همچنین رهبران تجاری، سرمایه گذاران، روسای سازمان های بین المللی و نمایندگان جامعه مدنی را تشکیل می دهد.

با افزایش سرمایه گذاری، فناوری های انرژی پاک در حال گسترش است
اما زمان نسبتاً کوتاه برای پروژه‌های تولیدی جدید - از اعلام تا ساخت - به این معنی است که هنوز فرصتی برای توسعه چشمگیر پروژه ها برای سال 2030 در سال‌های آینده وجود دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی با شش توصیه برای رهبران G7 به پایان می رسد که برای سایر دولت های ذینفع نیز قابل اجرا است.

Image