طناب کشی آمریکا و چین زیر آب

روابط بین‌الملل

در ماه مه 2018، بانک جهانی مناقصه ای را برای تمام شرکت های واجد شرایط از هر کشور برای سیستم کابل فیبر نوری زیردریایی 72.6 میلیون دلاری که به دنبال بهبود زیرساخت اینترنت سه کشور جزیره ای اقیانوس آرام بود، آغاز کرد.

شرکت هایی مانند NEC ژاپن، شبکه زیردریایی آلکاتل فرانسه و HMN Tech چین وارد شور و هیجان خرید شدند.

HMN Tech که قبلاً به عنوان شبکه های دریایی هواوی شناخته می شد، پیشنهادی را ارائه کرد که 20 درصد کمتر از رقبای خود بود و به نظر می رسید در موقعیت مطلوبی برای برنده شدن باشد.

اما در فوریه 2021، بانک جهانی روند مناقصه را به کلی لغو کرد و همه شرکت‌کنندگان را ناسازگار با شرایط مورد نیاز نامعتبر کرد و مسابقه تدارکات بدون جایزه به پایان رسید.

بعداً مشخص شد که تصمیم بانک جهانی تا حد زیادی تحت تأثیر فشار دیپلماتیک ایالات متحده بوده است.

در ژوئیه 2020، یادداشتی از وزارت امور خارجه ایالات متحده به مقامات میکرونزی هشدار داد که دخالت HMN Tech در کابل کشی یک خطر امنیتی برای جاسوسی توسط دولت چین است.

در دسامبر 2021 - سه سال پس از آغاز فرآیند مناقصه توسط بانک جهانی - ایالات متحده، استرالیا و ژاپن اعلام کردند که در طول یک مسیر کابل را تامین مالی خواهند کرد. در ژوئن، کار ساخت سیستم کابلی میکرونزی شرقی به طول 1398 مایل رسماً در حال انجام بود (وزارت امور خارجه ایالات متحده، 6 ژوئن).

داستان سیستم کابلی میکرونزی شرقی تنها نمونه ای از تشدید رقابت بین واشنگتن و پکن برای اعمال نفوذ خود بر اکوسیستم 800000 مایلی کابل های زیردریایی است.

این کابل‌ها برای اقتصاد جهانی و ارتباطات بین‌المللی حیاتی هستند: 99 درصد از ترافیک داده‌های بین قاره‌ای، شبکه پیام‌رسانی مالی سوئیفت که روزانه 5 تریلیون دلار در سراسر جهان منتقل می‌کند، کابل‌های دیپلماتیک و دستورات نظامی از این کابل‌ها عبور می‌کنند.

با این حال، برتری این سیستم های فیبر نوری زیر آب نیز آنها را به اهدافی جذاب برای خرابکاری و جاسوسی تبدیل می کند و دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده، حملات سایبری علیه ایستگاه های فرود کابل را خطر بالایی برای امنیت ملی نامیده است (مدیر اطلاعات ملی، 28 سپتامبر 2017).

به طور فزاینده ای، سیاست گذاران کابل ها را به عنوان زیرساخت های حیاتی می بینند که باید محافظت شوند.

اما پرسیدن اینکه آیا یک کابل خاص متعلق به China Telecom است یا توسط HMN Tech عرضه شده است برای تضمین امنیت کابل در برابر تهدیدات خارجی و داخلی کافی نیست.

سوال مهم دیگر این است که آیا رژیم های حقوقی کشورها از خطوط ارتباطی زیردریایی در آب های خود محافظت کافی می کنند؟

این مقاله به تجزیه و تحلیل رژیم‌های حکومتی ایالات متحده و چین می‌پردازد و ارزیابی می‌کند که آیا چارچوب‌های قانونی داخلی آن‌ها به اندازه کافی از آسیب عمدی جلوگیری می‌کند، با کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق دریا (UNCLOS) مطابقت دارد، و سیاست‌های انعطاف‌پذیری را برای تسهیل تعمیرات سریع تعیین می‌کند.

چارچوب‌های قانونی حاکم بر کابل‌های زیردریایی در ایالات متحده و چین، هر کدام با مجموعه‌ای از چالش‌ها مواجه هستند. در مورد ایالات متحده، رژیم حقوقی به دلیل قوانین داخلی قدیمی و ناکافی برای محافظت از کابل های زیردریایی با مشکل مواجه شده است.

در مقابل، در حالی که جمهوری خلق چین دارای قوانین ملی نسبتاً مدرنی است، حاکمیت این کشور از مکانیسم‌های اجرایی ناکافی رنج می‌برد.

 جدیدترین قانون ایالات متحده برای محافظت در برابر خرابکاری کابل زیردریایی به قانون کابل زیردریایی سال 1888 مربوط می شود. طبق قانون 47 قانون ایالات متحده، فصل 2، شکستن کابل منجر به حداکثر مجازات دو سال زندان و جریمه 5000 دلاری می شود.

این جریمه بازدارندگی کمی در برابر خرابکاران احتمالی کابل ایجاد می کند و نمی تواند هزینه تعمیرات را که به طور متوسط بین 1 تا 3 میلیون دلار است، جبران کند.

از سوی دیگر، چین سابقه قوی در اجرای قوانین خود ندارد؛ بر اساس مقررات حفاظت از خطوط لوله کابلی زیردریایی، پکن بسته به نوع عمل مجرمانه، مجازات‌های مالی متفاوتی را اعمال می‌کند.

اگر اپراتور کابلی عمداً به کابل‌های زیردریایی آسیب برساند یا اقدامات مؤثری را برای اطمینان از حفاظت از آنها انجام ندهد، به او دستور داده می‌شود که عملیات را متوقف کند و مشمول جریمه حداکثر 10000 RMB (1385 دلار) شود.

اپراتورهای کابلی که کابل ها و خطوط لوله زیردریایی را بدون مجوز مناسب می گذارند، با جریمه 200,000 RMB (27,700 دلار) با سخت ترین مجازات روبرو می شوند.

علی‌رغم این اقدامات نسبتاً قوی، چارچوب قانونی مدرن‌تر پکن به دلیل سابقه ضعیف اجرا، موفقیت چندانی به دست نیاورده است.

بین سال‌های 2008 تا 2015، چین به‌طور متوسط هر سال 26 خطای کابل داشت که بالاترین میزان در بین هر کشوری در جهان است.

اگرچه چین اقداماتی را برای بهبود مکانیسم‌های اجرایی خود انجام داده است، تأثیر طولانی‌مدت آنها همچنان قابل مشاهده است.

در سال 2020، گارد ساحلی چین عملیات ویژه‌ای به نام Deep Sea Defender 2020 را راه‌اندازی کرد که در آن تهدیدات احتمالی کابل‌هایی مانند استخراج شن و ماسه، حفاری، لنگر انداختن، و ترال تراول پایین را بررسی کرد. در سپتامبر 2021، آژانس توقیف یک کشتی مظنون به شکستن کابل ارتباطی نظامی را اعلام کرد (گارد ساحلی چین، 15 نوامبر 2021).

نمونه هایی از قوانین قوی و اجرای قوی در جاهای دیگر جهان وجود دارد که هم واشنگتن و هم پکن می توانند از آنها درس بگیرند.

در نیوزیلند، آسیب رساندن عمدی یا سهل‌آمیز به کابل زیردریایی منجر به جریمه تا 250000 NZD (152530 دلار) می‌شود.

در استرالیا، این تخلف حداکثر سه سال حبس و جریمه نقدی دارد.

سنگاپور سه جریمه به مبلغ 300000 SGD (220000 دلار) را برای یک شرکت ساختمانی خصوصی به دلیل آسیب رساندن به کابل های مخابراتی متعدد در حین انجام عملیات لوله کشی اعمال کرد.

ناسازگاری با UNCLOS

هم ایالات متحده و هم چین دارای مقررات داخلی هستند که با کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق دریاها، توافق بین المللی که اغلب به عنوان "قانون اساسی اقیانوس ها" توصیف می شود، ناسازگار است.

چین تفسیری بیش از حد لیبرال از حقوق کشورهای ساحلی را پذیرفته است، در حالی که ایالات متحده فاقد قوانین ملی است که آسیب به کابل زیردریایی را جرم قابل مجازات می داند. هر دو کشور همچنین از کشتی‌های کابل‌گذار می‌خواهند قبل از شروع عملیات در آب‌های مربوطه خود مجوز دریافت کنند، که با ماده 58 UNCLOS مغایرت دارد.

چین تعیین مسیرهای کابلی را منوط به موافقت دولت ساحلی می کند، اگرچه UNCLOS این اجازه را نمی دهد.

بر اساس بند 3 ماده 79، تعیین مسیر برای گذاشتن این خطوط لوله در فلات قاره منوط به موافقت دولت ساحلی است و چنین الزامی برای کابل های زیر دریا ذکر نشده است (کنوانسیون سازمان ملل متحد).

از دریا، دسترسی به 3 اوت). این تمایز قانونی منعکس کننده اثرات زیست محیطی ناهمگون کابل شکسته و خط لوله شکسته است، که دومی از نظر زیست محیطی بسیار کمتر است.

بر اساس اقدامات اجرا شده برای مقررات مربوط به گذاشتن کابل‌ها و خطوط لوله زیردریایی»، شرکت‌های خارجی که به دنبال کابل‌گذاری و مسیرهای کابل بررسی در فلات قاره چین هستند، باید به اداره اقیانوسی دولتی این کشور اطلاع دهند و همه مسیرها باید رضایت صریح چینی‌ها را دریافت کنند.

ایالات متحده همچنین قوانین داخلی دارد که با مفاد UNCLOS ناسازگار است.

در حالی که واشنگتن توافقنامه بین المللی را تصویب نکرده است، دولت های ایالات متحده پیوسته این معاهده بین المللی و مفاد آن را به عنوان حقوق بین الملل عرفی تلقی می کنند.

ماده 113 UNCLOS دستور می دهد که همه کشورها باید قوانینی را تصویب کنند که شکستن کابل زیردریایی را عمداً یا از طریق سهل انگاری مقصر به عنوان یک جرم قابل مجازات تعریف می کند.

همانطور که قبلا ذکر شد، ایالات متحده مجازات های کیفری برای خطاهای کابل را برای بیش از 130 سال به روز نکرده است - از قانون کابل زیردریایی 1888.

هر دو کشور الزامات سخت گیرانه ای را برای مجوز اعمال می کنند که برخلاف UNCLOS است و اقدامات صدور مجوز هر دو ایالت اولویت بندی ملاحظات امنیت ملی را برجسته می کند، اما این مقررات بدون هزینه نیست.

بند 2 ماده 79 UNCLOS به دولت‌ها این اختیار را می‌دهد که اقدامات معقول را در اکتشاف فلات قاره و بهره‌برداری از منابع طبیعی آن اتخاذ کنند، اگرچه چنین اقداماتی نباید موانع نصب یا نگهداری این کابل‌ها یا خطوط لوله باشد.

در حالی که کشورهای دارای الزامات مجوز ممکن است استدلال کنند که برای اطمینان از اینکه کشتی‌های کابلی خارجی در فعالیت‌های بالقوه مضر شرکت نمی‌کنند، ضروری هستند، متن قانونی UNCLOS به صراحت نشان می‌دهد که این امر خارج از محدوده صلاحیت آنها باقی می‌ماند.

فرآیند صدور مجوز ایالات متحده به ویژه پیچیده است. طبق قانون مجوز فرود کابل در سال 1921، همه اپراتورهای کابلی زیردریایی باید مجوز FCC را دریافت کنند.

برای کابل‌هایی که مالکیت خارجی قابل توجهی دارند - یا کابل‌هایی که ایالات متحده را به نقاط فرود خارجی متصل می‌کنند - درخواست‌ها باید توسط کمیته ارزیابی مشارکت خارجی در بخش خدمات مخابراتی ایالات متحده، که قبلاً به عنوان تیم مخابرات تیم شناخته می‌شد.

کابل ها همچنین باید مجوز فدرال را از سپاه مهندسین ارتش دریافت کنند تا تأثیر بالقوه آن بر محیط زیست و هر گونه در معرض خطر انقراض را ارزیابی کند.

این الزام فقط در سطح فدرال است؛ اغلب لازم است مجوزهای دولتی و محلی نیز دریافت شود. به طور کلی، فرآیندهای صدور مجوز ترکیبی ممکن است تا دو سال طول بکشد.

گزارشی در سال 2016 که توسط یک گروه کاری FCC در مورد افزایش انعطاف پذیری کابل زیردریایی تهیه شد، از دولت ایالات متحده خواست تا الزامات مجوز خود را ساده کند.

در حالی که بسیاری از سیاستگذاران در واشنگتن مشکل ناشی از چنین استانداردهای مجوز را تصدیق می کنند، راه حلی قابل اجرا که به اندازه کافی ملاحظات مشروع امنیت ملی را متعادل می کند، هنوز یافت نمی شود.

در مورد چین، ارائه‌دهندگان کابل‌گذاری باید ابتدا نامه‌ای مبنی بر عدم اعتراض از ارتش چین دریافت کنند تا بتوانند درخواست رسمی برای سیستم‌های فیبر نوری در سرزمین‌ها یا آب‌های تحت کنترل چین ارائه دهند.

با این حال، اگر یک کشتی خارجی با موفقیت مجوز دریافت کند و شروع به انجام هرگونه فعالیت تخمگذار و تعمیر کند، سایر الزامات سنگین باقی می ماند. کشتی های خارجی باید نام کشتی، علائم تماس و شماره کشتی خود را گزارش دهند. موقعیت های فعلی و مکان های قبلی؛ و شماره تلفن های ماهواره ای به مقامات دریایی.

مقامات چینی همچنین شروع به درخواست مجوز کابل کشی در منطقه اقتصادی انحصاری خود کرده اند، آبی که بین 12 تا 200 مایل دریایی از خط ساحلی یک ایالت امتداد دارد.

این نقض ماده 58 UNCLOS است که حق همه کشورها را برای دریانوردی، پرواز از روی زمین، و گذاشتن کابل ها و خطوط لوله زیردریایی و سایر استفاده های قانونی بین المللی از دریا مرتبط با این آزادی ها در منطقه اقتصادی انحصاری (ایالات متحده آمریکا) تایید می کند.

کنوانسیون ملل در مورد حقوق دریاها که در 3 اوت به دست آمده است علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که پکن یک پروسه تأیید طولانی مدت برای پروژه‌های کابلی بر خط دارد، ادعایی گسترده در مورد بخش اعظم دریای چین جنوبی که توسط یک دادگاه بین‌المللی در لاهه در سال 2016 رد شد.

علاوه بر این، جمهوری خلق چین دارای قوانین سختگیرانه ای برای کاباتاژ است که به شدت کشتی های دارای پرچم داخلی و خدمه داخلی را برای نصب و تعمیر کابل زیردریایی ترجیح می دهد.

بر اساس ماده 70 بند 6 قانون حفاظت از محیط زیست دریایی، کشتی های خارجی برای ورود به دریای سرزمینی چین برای تعمیر، تنظیم یا حذف خطوط کابلی زیردریایی آن باید تأیید قبلی دریافت کنند (کنگره ملی خلق چین، 1982).

کشتی‌های تعمیر و نگهداری خارجی ممکن است در مواردی که نیاز به تعمیرات فوری برای کابل‌های آسیب‌دیده در فلات قاره چین باشد، اقدام کنند، مشروط بر اینکه چنین عملیاتی حقوق حاکمیتی و صلاحیت چین را نقض نکند.

چنین الزامات بوروکراتیک می تواند به طور قابل توجهی مانع از نگهداری کابل های شکسته شود. بین سال‌های 2005 و 2009، 19 خطای کابل ناشی از کشتی‌های ماهیگیری در منطقه EEZ چین در دریای چین شرقی رخ داد و تعمیرات به دلیل الزامات پکن چند هفته به تعویق افتاد.

به احتمال زیاد چین در آینده نزدیک چنین الزاماتی را حذف نخواهد کرد.

آکادمی فناوری اطلاعات و ارتباطات چین - بخشی از وزارت پرنفوذ صنعت و فناوری اطلاعات - در سال 2018 مقاله سفیدی را منتشر کرد که در آن توصیه می‌کرد یک فرآیند بررسی امنیتی برای شرکت‌های خارجی که قصد مشارکت در محیط ساخت کابل زیردریایی چین را دارند.

فرآیندهای دست و پاگیر صدور مجوز در پکن باعث شده است که برخی از شرکت های چند ملیتی در برنامه های خود برای ایجاد کابل های اینترنت زیر دریا از دریای چین جنوبی تجدید نظر کنند.

به عنوان مثال می توان به کابل های زیردریایی Echo و Bifrost با پشتوانه متا اشاره کرد که برای تکمیل در سال 2024 برنامه ریزی شده است. هدف Meta ایجاد اولین کابل های اقیانوس آرام است که مسیر جدیدی را از طریق دریای جاوا ترسیم می کند.

تا پایان سال 2024، کنسرسیومی از شرکت‌ها از جمله متا، گوگل و NTT ژاپن قصد دارند تا Apricot را تکمیل کنند، کابلی به طول 7439 مایل که از آب‌های فیلیپین و اندونزی می‌گذرد.

یکی از مدیران اجرایی درگیر در پروژه‌های کابلی خاطرنشان کرد که در طول دو تا سه سال گذشته، ما با کسب مجوز، به‌ویژه برای آب‌های سرزمینی مورد ادعای چین، با مشکل مواجه بوده‌ایم.

برای بسیاری از شرکت‌ها، پیمایش در محیط نظارتی چین به چالشی بزرگ برای اجرای مسیرهای کابلی که از آب‌های ادعایی آن عبور می‌کنند تبدیل شده است.

مسلماً، این اقدامات مجوز ممکن است برای حفاظت از منافع امنیت ملی مرتبط باشد، به ویژه با توجه به حساسیت زیرساخت های حیاتی مانند کابل های زیر دریا؛ اما چنین قوانینی نیازمند معاوضه‌های دشوار است.

مقررات فعلی هزینه ها را افزایش می دهد، نصب را کند می کند و در نتیجه می تواند تعمیرات دسترسی بسیار مورد نیاز به اینترنت را به تاخیر بیندازد. این سیاست‌ها با توصیه‌های کمیته بین‌المللی حفاظت از کابل، یک سازمان بین‌المللی غیرانتفاعی که حفاظت از کابل‌های زیردریایی جهان را ترویج می‌کند، در تضاد است.

ایالات متحده و چین در نیاز به مدرن سازی مقررات نظارتی کابل زیردریایی خود تنها نیستند، همین امر در مورد چارچوب UNCLOS نیز صدق می کند، که هنوز نتوانسته به چندین موضوع مهم رسیدگی کند.

برای مثال، حملات عمدی به کابل‌های خارج از دریاهای سرزمینی بعید است که طبق قوانین بین‌المللی جرم محسوب شوند.

علاوه بر این، کشورهای ساحلی هیچ تعهد قانونی برای تصویب قوانینی برای محافظت از کابل های زیردریایی در دریاهای سرزمینی خود ندارند.

اگر UNCLOS مقررات حاکمیت کابلی خود را برای اطمینان از حفاظت از امنیت ملی کافی به روز نکند، ایالت ها اقدامات خود را برای انجام این کار انجام خواهند داد و روند تکه تکه شدن چشم انداز کابلی زیر دریا احتمالاً ادامه خواهد داشت.

در ماه مارس گذشته، مجلس نمایندگان ایالات متحده قانون کنترل کابل های زیردریایی را تصویب کرد که بر اساس آن کاخ سفید باید یک استراتژی برای جلوگیری از دستیابی دشمنان خارجی به کالاها و فناوری های ساخت آمریکا که در توسعه کابل های زیردریایی استفاده می شود، تدوین کند.

با توجه به اهمیت هر دو کشور برای بازار بین المللی کابل زیردریایی، مقررات داخلی در ایالات متحده و چین بسیار مهم است.

مخابرات دولتی چین دارای شبکه ای از 33 کابل زیردریایی است که 72 کشور را به هم متصل می کند و ایالات متحده دارای 88 سیستم دارای مجوز FCC از مجموع 400 کابل زیردریایی در سراسر جهان است.

از آنجایی که سیاستگذاران در هر دو پایتخت شروع به تجزیه و تحلیل، بازنگری و به روز رسانی رژیم های قانونی مربوطه خود می کنند، چارچوب های نظارتی کابل های زیردریایی و فضایی حیاتی برای نظارت باقی خواهد ماند.

طناب کشی آمریکا و چین زیر آب
فرآیندهای سختگیرانه صدور مجوز در چین باعث می شود شرکت های چند ملیتی در مسیرهای کابلی از طریق دریای چین جنوبی تجدید نظر کنند؛ مقررات قانونی ایالات متحده و چین در مورد کابل های زیردریایی چالش ها و ناسازگاری های منحصر به فردی را با UNCLOS ارائه می دهند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

لغو مناقصه سیستم کابلی زیردریایی توسط بانک جهانی نشان دهنده تنش‌های دیپلماتیک و امنیتی عمیق‌تر آمریکا و چین بر سر کابل‌های زیردریایی است.

Image