ذخیره سازی گاز اروپا به رکورد بالایی رسید اما نگرانی های زمستانی همچنان ادامه دارد

گاز طبیعی

مخازن ذخیره‌سازی گاز اروپا تقریباً پر است اما ممکن است برای نیازهای زمستانی کافی نباشد، که منجر به واردات مستمر LNG و استراتژی‌های ذخیره‌سازی اضافی از جمله استفاده از امکانات اوکراین می‌شود.

در اوایل این هفته گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه شورون در حال مذاکره برای تحویل LNG برای اتحادیه اروپا با بررسی شرایط قرارداد 15 ساله است.

این خبر در پی سه قرارداد بلندمدت دیگر بود که شرکت‌های انرژی اروپایی با قطر، یکی از بزرگترین صادرکنندگان LNG در جهان، در ماه گذشته بسته بودند.

آلمان در حدود یک سال گذشته سه پایانه شناور واردات LNG نصب کرده است و اکنون روی سه پایانه دیگر کار می کند. اتحادیه اروپا که در سال جاری به عنوان بزرگترین واردکننده LNG ایالات متحده ظاهر شده است، اخیراً به خود می بالد که ذخیره گاز تقریباً 100٪ پر است.

با وجود همه اینها، بلوک برای زمستان آماده نیست. همچنین، به نظر نمی رسد برای انتقال انرژی آماده باشد.

رسانه‌ها در این ماه گزارش دادند که کشورهای اروپایی شروع به ذخیره‌سازی گاز در اوکراین کرده‌اند، زیرا غارهای ذخیره‌سازی خودشان مملو از ال‌ان‌جی مجدداً گازی شده خریداری شده در اوایل سال جاری است.

نزدیک به 30 تانکر LNG در حال حاضر به سمت بنادر اروپا در حرکت هستند و قرار است تا پایان ماه جاری وارد شوند. علیرغم اعلامیه هایی که اتحادیه اروپا از هیدروکربن های روسیه صرف نظر کرده است، سه کشتی روسی حامل گاز مایع هستند.

همه این‌ها نشان می‌دهد که تلاش‌های اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی اعضایش به هیدروکربن‌ها هنوز به نتیجه نرسیده است، کشورهای اتحادیه اروپا به شدت در ظرفیت های جدید تولید بادی و خورشیدی سرمایه گذاری کرده اند و با تمام این سرمایه‌گذاری‌ها، آنها اکنون تا آنجا که می‌توانند LNG را مصرف می‌کنند تا تامین برق و گرمایش را برای زمستان تضمین کنند.

موضوع ذخیره سازی گاز اتحادیه اروپا موضوع جالبی است. در حال حاضر، گاز در انبار به رکورد بالایی رسیده است.

البته این خبر خوبی برای اتحادیه اروپا است، اما پیچ و خم اینجاست: حتی 100 درصد ظرفیت ذخیره سازی کامل نیز عرضه را در زمستان تضمین نمی کند، بنابراین تمام آن تانکرهای LNG در این ماه و احتمالاً ماه آینده نیز وارد می شوند.

مشکل - که یکی از آن مشکلاتی است که به راحتی قابل حل نیست - این است که هیچ یک از اعضای اتحادیه اروپا ظرفیت ذخیره سازی معادل 100٪ تقاضای خود را برای هر دوره زمانی معنی دار ندارد. به همین دلیل است که واردات با وجود غارهای کامل همچنان قوی است.

همچنین به همین دلیل است که اتحادیه اروپا با وجود خطر اختلالات ناشی از جنگ یا از دست دادن ذخیره سازی، گاز را در اوکراین ذخیره می کند. همچنین به همین دلیل است که Shell ،Eni و TotalEnergies همگی در ماه گذشته قراردادهای طولانی مدت LNG را با انرژی قطر بسته اند.

ظرفیت ذخیره سازی محدود و کمبود تولید محلی نیز دلیلی است که علیرغم اطمینان از وجود گاز کافی برای زمستان، تنظیم کننده بازار برق آلمان اخیراً اعلام کرده است که مصرف باید محدود شود تا از عرضه کافی در طول زمستان اطمینان حاصل شود.

مصرف به احتمال زیاد محدود می شود، صرف نظر از میزان گاز موجود در انبار یا محموله های جدید LNG. دلیل: بازار جهانی LNG تنگ است. این تنگی خود نتیجه استقبال اروپا از سوخت مایع برای جایگزینی بیش از 100 میلیارد متر مکعب گاز خط لوله روسیه است که دیگر در دسترس نیست.

شاید اظهارات سال گذشته مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا می تواند بدون گاز روسیه به خوبی عمل کند، کمی زودرس بود. آنچه حتی زودتر از آن بود، استدلال هایی بود که اتحادیه اروپا می تواند بدون هیچ گازی عمل کند و تنها به باد، خورشید، هسته ای و آبی متکی باشد، احتمالاً با مقداری هیدروژن در ترکیب.

واضح‌ترین سیگنال مبنی بر اینکه این امر کاملاً بعید است، معاملات مربوط به واردات LNG قطر است که مدت هر یک از آنها 27 سال است.

این آنها را فراتر از سال هدف خالص اتحادیه اروپا یعنی 2050 می رساند، با این حال شرکت هایی که قراردادها را بسته اند، می دانند که تفاوت زیادی بین آنچه می توان به آن امیدوار بود و آنچه می توان به طور واقعی به دست آورد، وجود دارد و به نظر می رسد استقلال کامل گاز اینگونه نیست.

در عین حال، اتحادیه اروپا ممکن است در پرتو جاه‌طلبی‌های خود بیش از حد خود را افزایش دهد. اندیشکده طرفدار انتقال، موسسه اقتصاد انرژی و تحلیل مالی در گزارش اخیر خود اعلام کرد که اتحادیه اروپا در حال افزایش بیش از حد ظرفیت واردات LNG است.

در گزارش اخیر IEEFA به ظرفیت واردات LNG جدید به میزان 36.5 میلیارد متر مکعب از ابتدای سال 2022 اشاره کرد و افزود که مصرف LNG در منطقه از ابتدای سال 2023 پس از افزایش 46.2 میلیارد متر مکعبی تنها 4.8 میلیارد متر مکعب از ابتدای سال 2023 به این سو اضافه شده است.

این سازمان غیردولتی همچنین گفت که قرار است ظرفیت واردات تا رسیدن به 406 میلیارد متر مکعب در سال 2030 ادامه یابد، اما تقاضا برای گاز در مدت مشابه به 400 میلیارد متر مکعب کاهش خواهد یافت.

شایان ذکر است که پیش‌بینی‌ها مشخص نمی‌شوند، به‌ویژه وقتی صحبت از تقاضای انرژی توسط منابع مختلف می‌شود، با این حال کاملاً منطقی است که انتظار داشته باشیم که قیمت‌های LNG بالا سقف طبیعی تقاضا را در اروپا ایجاد کند.

متأسفانه این قیمت‌ها رشد اقتصادی را نیز محدود می‌کنند، که وابستگی آن به انرژی مقرون‌به‌صرفه و قابل اعتماد اروپا در دو سال گذشته یادآور شد.

ذخیره سازی گاز اروپا به رکورد بالایی رسید اما نگرانی های زمستانی همچنان ادامه دارد
آلمان و سایر اعضای اتحادیه اروپا قراردادهای بلندمدت تامین ال ان جی را امضا کرده اند که فراتر از هدف صفر خالص 2050 است که نشان دهنده رویکردی واقع بینانه به نیازهای انرژی در مقابل اهداف انتقال انرژی ایده آل است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اتاق فکر IEEFA هشدار می دهد که اتحادیه اروپا ممکن است بیش از حد در ظرفیت واردات LNG سرمایه گذاری کند زیرا پیش بینی می شود تقاضا کاهش یابد و به عدم تطابق احتمالی بین زیرساخت ها و نیازهای واقعی گاز اشاره دارد.

Image