قیمت نفت

نفت خام

نگرانی در مورد تقاضا برای سوخت در آمریکا و چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت دنیا خوش‌بینی نسبت‌به کاهش عرضه نفت اوپک پلاس و از سرگیری خرید نفت آمریکا برای ذخایر استراتژیک خود را تعدیل کرده و باعث کاهش قیمت نفت شده‌است.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 54 سنت معادل 0.73 درصد کاهش به 73 دلار و 63 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 48 سنت معادل 0.69 درصد کاهش 69 دلار و 56 سنت معامله می‌شود.

 هر دوی این شاخص‌های نفتی چهارمین هفته پیاپی کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند که طولانی‌مدت‌ترین روند کاهش هفتگی از سپتامبر 2022 را نشان می‌دهد و علت اصلی آن ترس از رکود اقتصاد آمریکا بوده‌است.

سرمایه‌گذاران به دلار آمریکا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن روی آورده‌اند که ارزش آن را بالا برده و خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر کرده‌است.

 سرمایه‌گذاران منتظر اطلاعات اقتصادی چین درمورد تولید صنعتی، سرمایه‌گذاری ثابت و خرده‌فروشی هستند تا نشانه‌هایی از بهبود تقاضا برای نفت در این کشور بیابند.

 احتمال کاهش جهانی عرضه نفت خام در نیمه دوم سال جاری میلادی وجود دارد، چون ائتلاف اوپک پلاس درحال کاهش تولید است که دسترسی به نفت خام ترش را سخت‌تر می‌کند. این ائتلاف در ماه آوریل اعلام کرد برخی اعضا 1.16 میلیون بشکه از تولید خود را پایین می‌آورند. بدین ترتیب کل کاهش تولید اوپک پلاس به 3.66 میلیون بشکه در روز می‌رسد.

 وزیر انرژی آمریکا هم اعلام کرد این کشور خرید نفت برای ذخایر استراتژیک نفتی خود را آغاز خواهد کرد.

قیمت نفت
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۵۴ سنت معادل ۰.۷۳ درصد کاهش به ۷۳ دلار و ۶۳ سنت رسید.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اما وزیر نفت عراق اعلام کرد انتظار نمی‌رود اوپک پلاس در اجلاس آینده خود در ماه ژوئن تولید نفت را بازهم کاهش دهد.

Image