هوای سرد برد خودروهای برقی کاهش می دهد

خودروی برقی

مطالعه‌ای که توسط انجمن خودروی آمریکا (AAA) انجام شد، نشان داد که یک خودروی الکتریکی می‌تواند تا 12 درصد از برد خود را در صورت کاهش دما به 20 درجه فارنهایت یا منفی 6 درجه سانتی‌گراد از دست بدهد.

اگر بخواهیم منصفانه نظر بدهیم، عملکرد خودروهای ICE نیز در هنگام کاهش دما آسیب می بیند، به طوری که وزارت انرژی ایالات متحده گزارش می دهد که مسافت پیموده شده بنزین یک خودروی بنزینی معمولی در دمای 20 درجه (منفی 6 درجه سانتیگراد) 15 درصد کمتر از حالت عادی (25 درجه سانتیگراد) است.

سه سال پیش، دولت بایدن هریس یک هدف بلندپروازانه را تعیین کرد که تا سال 2030 تا سال 2030، نیمی از کل فروش خودروهای جدید در کشور الکتریکی باشد، به عنوان بخشی از ماموریت دولت برای دستیابی به اقتصاد آلایندگی خالص تا سال 2050.

پس از آن ایالت نیویورک دو برابر شد و اعلام کرد که فروش خودروهای جدید بنزینی را تا سال 2035 ممنوع خواهد کرد.

با این حال، گزارش های سال گذشته در مورد کمبود ایستگاه های شارژ خودروهای الکتریکی (EV) در سراسر شهر نیویورک، تردیدهای جدی را در مورد عملی بودن و عملی بودن آن ایجاد کرد.

دستیابی به آن اهداف طبق آخرین گزارش معتبر شهر نیویورک در سال 2020، این شهر تنها دارای 1500 دوشاخه شارژ عمومی در مقایسه با حدود 40000 دوشاخه شارژ اضافی است که تا سال 2030 برای حذف تدریجی خودروهای بنزینی نیاز دارد.

هوای سرد جاری در بسیاری از نقاط کشور پاشنه آشیل دیگری از انقلاب EV را آشکار کرده است: هوای سرد کریپتونیت خودروهای الکتریکی است.

مطالعه‌ای توسط انجمن خودرو آمریکا (AAA) نشان داد که یک خودروی الکتریکی می‌تواند تا 12 درصد از برد خود را با کاهش دما به 20 درجه از دست بدهد، این رقم با روشن کردن بخاری کابین تا 40 درصد کاهش می‌یابد.

به بیان دیگر، به ازای هر 100 مایل رانندگی ترکیبی شهری/بزرگراهی، برد یک EV در 20 درجه فارنهایت به 59 مایل کاهش می یابد، این ارقام با توجه به مدل EV متفاوت است، با یک BMW 13s به طور متوسط 20.4٪ کاهش در برد در 21 F در سناریوهای ترکیبی HVAC روشن/خاموش رنج می برد.

تسلا مدل S 75D 11.3 درصد خرابی دارد در حالی که فولکس واگن 3 گلف فقط حدود 6.9 درصد ضرر دارد.

محدوده دمایی ایده آل برای باتری EV بسته به مدل بین 68 تا 86 درجه در نظر گرفته می شود و هنگامی که باتری شارژ می شود، یون های لیتیوم ذخیره شده در کاتد به آند منتقل می شوند.

در شرایط شارژ سرد، یون‌ها با کارایی کمتری از طریق آند جریان می‌یابند و بنابراین ظرفیت باتری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برای بدتر شدن اوضاع برای خودروهای برقی، زمان شارژ برای خودروهای برقی قدیمی می تواند دو یا حتی سه برابر شود و بنابراین، دمای پایین باعث می‌شود فرآیندهای شیمیایی که باتری‌های خودروهای الکتریکی برای ذخیره و تولید انرژی از آن استفاده می‌کنند کند شود و منجر به کاهش عملکرد باتری و افزایش زمان شارژ شود.

این یک سناریوی کابوس برای اوبر و رانندگان تاکسی است:

وقتی باید بخوابم، بیرون هستم و وسیله نقلیه‌ام را شارژ می‌کنم، در ماشینم به خواب می‌روم. مارکوس کمپبل، راننده اوبر در شیکاگو، به ان‌بی‌سی نیوز گفت: من پولی در نمی‌آورم.

اگر بخواهیم منصف باشیم، عملکرد خودروهای ICE نیز در هنگام کاهش دما آسیب می بیند، به طوری که وزارت انرژی ایالات متحده گزارش می دهد که مسافت پیموده شده بنزین یک خودروی بنزینی معمولی در دمای 20 درجه 15 درصد کمتر از دمای 77 درجه است.

اما بدیهی است که رانندگان خودروهای برقی در شرایط یخبندان بسیار بدتر هستند که به جنوب تگزاس و فلوریدا می رسد.

پذیرش سریع EV

در حال حاضر، کمتر از 2 درصد از تمام وسایل نقلیه در ایالات متحده الکتریکی هستند، بنابراین اکثریت قریب به اتفاق رانندگان نگران نیستند که خودروهایشان زودتر از حد انتظار تمام شود. علاوه بر این، ایالت گلدن کالیفرنیا، که در آن سرمای شدید غیرمعمول است، در فروش خودروهای برقی پیشرو کشور است.

با این حال، این به سرعت در حال تغییر است و در سال 2023، رکورد 1.2 میلیون خودروی برقی در ایالات متحده فروخته شد که برای افزایش سالانه 51 درصدی خوب بود.

در همان سال سهم خودروهای برقی از کل بازار خودروهای ایالات متحده به 7.6 درصد افزایش یافت، از 5.9 درصد در سال 2022 و نسبت افرادی که خودروهای برقی می‌خرند برای سال‌ها روند بالاتری داشته است: فروش خودروهای برقی در سه ماهه چهارم رکوردی را به ثبت رساند. (هم حجم و هم سهم، به ترتیب 317168 و 8.1 درصد)

خوشبختانه برای غول های EV - به لطف یک روند قدرتمند سکولار - کاهش قیمت لیتیوم بعید است که انقلاب EV را کُند کند.

پیشرانه یک خودروی برقی 70 درصد از قیمت برچسب آن را تشکیل می‌دهد و کاهش قیمت لیتیوم در کاهش 18 درصدی میانگین هزینه خودروهای الکتریکی در سال 2023 نقش داشته است.

در همین حال، سهام لیتیوم با ترس از وخامت بیشتر در حالی که معدنچیان برای جمع آوری پول تلاش می کنند، به سرعت در حال سقوط هستند.

در اوایل این ماه، شرکت Core Lithium Ltd مستقر در استرالیا اعلام کرد که استخراج معدن روباز Grants خود را تا زمانی که شرایط بهبود یابد، متوقف خواهد کرد و سهامداران را به کاهش دارایی‌های احتمالی تغییر خواهد داد.

لوک اسمیت، مدیر ارشد پورتفولیوی صندوق استرالیایی سوپر گفت: در سال 2022 و در اوایل سال 23، ما پول لیتیوم را از روی میز برداشتیم زیرا قیمت بسیار فراتر از منحنی هزینه بود.

اسمیت پیشنهاد کرد اما این نیز باعث ایجاد فرصت‌های بالقوه شده است و استرالیا سوپر اکنون به دنبال استفاده از این سقوط است، واضح است که اکنون می بینیم که این فرصت جذاب تر شده است.

هوای سرد برد خودروهای برقی کاهش می دهد
قیمت‌های کربنات لیتیوم به‌دلیل سیل عرضه آنلاین در چند سال گذشته، قیمت‌های کربنات لیتیوم به طرز چشمگیری از 592,500 یوان در هر تن (82,295 دلار/تن) در نوامبر 2022 به 97,500 یوان در هر تن (13,550 دلار در تن) سقوط کرده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در کنار کاهش بُرد، زمان شارژ برای خودروهای برقی قدیمی در هنگام دمای پایین می‌تواند دو یا حتی سه برابر شود.

Image