چین رکورد واردات نفت را در سال 2023 شکست

نفت خام

واردات نفت چین در سال گذشته به 11.28 میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به سال قبل 11 درصد افزایش داشت، تولید داخلی نفت خام در چین نیز به رکورد 208 میلیون تن در سال رسید که به طور متوسط 4.2 میلیون بشکه در روز بود.

این نیروگاه آسیایی تبدیل به آب‌وهوا برای تقاضای جهانی نفت شده است زیرا به بزرگترین واردکننده و دومین مصرف‌کننده بزرگ ترین کالا در جهان تبدیل شده است و با وجود تردیدهای آزاردهنده، سال گذشته سال دیگری بود که چین ناامید نشد.

در اوایل ماه جاری، مقامات گمرک گزارش دادند که واردات نفت رکورد قبلی را شکسته و به 11.28 میلیون بشکه در روز در سال گذشته رسیده است و این یک بهبود 11 درصدی نسبت به سال 2022 بود که ناشی از تقاضای سوخت سالم در داخل و خارج از کشور بود.

با این حال واردات تنها مواردی نبود که در حال افزایش بود، تولید داخلی نفت خام نیز در سال گذشته در چین رکورد زد و مجموع سالانه به 208 میلیون تن رسید که نسبت به سال قبل 3 میلیون تن افزایش داشت. (میانگین روزانه 4.2 میلیون بشکه بود)

در حالی که همه این اتفاقات رخ می داد، چین نیز مخازن ذخیره نفت خود را پر می کرد؛ کلاید راسل از رویترز گزارش داد: در طول 11 ماه اول سال، جریان نفت به انبارها به طور متوسط 670000 بشکه در روز برآورد شده است.

راسل استدلال کرد که این سرعت پر کردن ذخیره‌سازی نشان می‌دهد که مصرف انرژی چین آن‌قدر که به نظر می‌رسد قوی نیست، که نشانه‌ای نزولی برای معامله‌گران نفت است.

این استدلال همچنین شامل ذکر رکورد واردات نفت بود که اگرچه در بالاترین حد خود قرار داشت، اما کمتر از نرخ واردات پیش‌بینی شده توسط آژانس بین المللی انرژی بود.

با توجه به سوابق آژانس بین‌المللی انرژی در مورد پیش‌بینی‌های تقاضای نفت اخیراً، به نظر می‌رسد که تقاضای چین برای نفت خام را بیش از حد برآورد کرده است - همانطور که تمام تحلیلگران و معامله‌گران نهادی که انتظار داشتند اقتصاد آسیا در سال گذشته رشدی جهشی داشته باشد و هیچ نوسانی نداشته باشد.

با این حال اینطور نبود و نگرانی در مورد تقاضای نفت چین را برانگیخت که در طول سال مزمن شد و به عنوان درپوشی بر روی قیمت‌های معیار برای بسیاری از آن عمل کرد، با این حال داده‌های بالا نشان می‌دهد که تقاضا برای نفت از چین واقعاً قوی بوده است - حتی اگر تمام تقاضای داخلی نبود، همانطور که راسل رویترز در گزارش خود خاطرنشان کرد.

به گفته وی صادرات سوخت از چین در سال گذشته با 16.7 درصد یا 190 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 1.37 میلیون بشکه در روز رسید؛ به گفته راسل این نشان دهنده تقاضای متعادل در مصارف خانگی چین است.

از منظر دیگر ممکن است به خوبی تقاضای سالم برای سوخت در خارج از چین را نیز نشان دهد. این تقاضا به ویژه در اروپا پس از تحریم بروکسل بر نفت خام و سوخت روسیه قابل توجه بود و نیاز فوری به یافتن جایگزین داشت.

این ممکن است امسال تغییر کند. اولین دسته از سهمیه های صادرات سوخت صادر شده توسط پکن برای سال جاری نسبت به سال گذشته بدون تغییر بود، به نظر می رسد، این نشان دهنده انتظارات کاهش تقاضای جهانی است.

این یک لحظه انتظار خواهد بود، به خصوص که تحلیلگران انرژی بار دیگر پیش‌بینی می‌کنند که چین بدون توجه به مشکلاتی که در مسیر رشد اقتصادی آن وجود دارد، رشد تقاضای نفت در جهان را رهبری خواهد کرد.

به عنوان مثال بر اساس گزارش وود مکنزی، چین می تواند در سال جاری شاهد رشد 540 هزار بشکه ای در روز تقاضای نفت باشد که مجموع تولید جهانی را به 2 میلیون بشکه در روز برساند و به گفته تحلیلگران Wood Mac، بیشتر رشد تقاضا در نیمه دوم سال پیش بینی می شد، زمانی که انتظار می رفت رشد اقتصادی سرعت بیشتری داشته باشد.

در همین حال، تقاضا برای نفت در چین کاهش یافته است، و به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، به ازای هر سازمان اطلاعات انرژی، بین اکتبر و نوامبر نزدیک به 600000 بشکه در روز کاهش یافته است.

این رسانه این کاهش را به کاهش بازگشت پس از همه گیری در سفر و البته رشد اقتصادی ضعیف تر نسبت داد، با این حال احتمالاً در روزهای آینده با آغاز سفر تعطیلات سال نو قمری، این موضوع تغییر خواهد کرد.

انتظارات در مورد تقاضای نفت در چین در سال گذشته با خوش بینی همراه بود و شاید امسال شاهد پیش‌بینی‌های اندازه‌گیری‌شده‌تری باشیم که بیشتر با نحوه رشد واقعی اقتصادها مطابقت دارد تا اینکه تحلیلگران چگونه می‌خواهند رشد کنند.

چین رکورد واردات نفت را در سال 2023 شکست
زیر نظر گرفتن فعالیت های اقتصادی و سیاسی چین برای درک اینکه قیمت نفت به چه سمتی می‌رود، در دهه گذشته و با یک دلیل خوب در میان تحلیلگران به یک روش استاندارد تبدیل شده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

فعالیت‌های قابل توجه ذخیره‌سازی نفت و صادرات سوخت چین، به ویژه به اروپا پس از تحریم روسیه، پویایی تقاضای داخلی و بین‌المللی را برجسته می‌کند.

Image