ایران کار بر روی چهار راکتور هسته ای را آغاز می کند

هسته‌ای

ایران کار بر روی چهار راکتور هسته ای جدید را آغاز کرده است که مجموعاً 5 گیگاوات برق تولید خواهد کرد، این سایت در استان هرمزگان در نزدیکی شهرهای میناب و سیریک واقع شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران در مراسمی که به صورت مجازی با حضور ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران برگزار شد، اعلام کرد که کار ساخت این سایت در استان هرمزگان را آغاز کرده است.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: 15 میلیارد دلار در ابر پروژه برای ساخت چهار واحد 1.25 گیگاواتی در نزدیکی شهرهای میناب و سیریک سرمایه گذاری خواهد شد.

یک واحد VVER طراحی روسیه با ظرفیت 915 مگاوات در حال حاضر در بوشهر در سواحل خلیج فارس در حال بهره برداری است، جایی که دومین VVER در دست ساخت است و واحد سوم نیز برنامه ریزی شده است.

کار سایت نیز در سایتی در دارکوین در رودخانه کارون، خوزستان آغاز شده است، در دسامبر 2022، AEOI گفت که ساخت یک راکتور آب تحت فشار 300 مگاواتی با طراحی داخلی آغاز شده است.

با این حال، این راکتور هنوز در پایگاه اطلاعاتی سیستم اطلاعات راکتور قدرت آژانس بین المللی انرژی اتمی به‌عنوان در حال ساخت طبقه‌بندی نشده است، که شروع ساخت را به عنوان اولین قرار دادن عمده بتن برای لایه پایه راکتور تعریف می‌کند.

در سال 2015، پیشنهاد شد که دو واحد 100 مگاواتی چینی برای ساخت و ساز در سایتی در سواحل مکران طراحی شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد انرژی کشور به صورت حرارتی با اتکای شدید به گاز تولید می‌شود، خواستار تنوع بخشی به انرژی‌های تجدیدپذیر شد.

ایران کار بر روی چهار راکتور هسته ای را آغاز می کند
با این حال، ایالات متحده در سال 2018 از این توافق خارج شد و تا سال 2021، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد را در نیروگاه زیرزمینی فردو از سر گرفته است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ایران توانایی غنی‌سازی اورانیوم زیادی دارد، اما در سال 2015، برنامه جامع مشترک ایجاد شد که براساس آن ایران موافقت کرد تا 15 سال آینده اورانیوم بالای 3.67 درصد را غنی‌سازی نکند.

Image