افزایش شتاب فناوری کامیون های الکتریکی

خودروی برقی

با وجود محدودیت‌های فعلی در فناوری باتری و هزینه‌های بالای کامیون‌های برقی، تقاضا و تعهد فزاینده‌ای برای انتقال به حمل و نقل بار الکتریکی برای کاهش انتشار کربن و حمایت از طرح‌های سبز وجود دارد.

علیرغم وعده‌های بزرگ در چند سال گذشته به نظر می‌رسد که هنوز برای دستیابی به حمل و نقل بار الکتریکی که قادر به حمل بارهای سنگین در مسافت‌های طولانی تنها با استفاده از باتری است، فاصله زیادی داریم.

اگرچه باتری‌های لیتیوم یونی به لطف سرمایه‌گذاری بیشتر در تحقیق و توسعه در سال‌های اخیر قدرتمندتر شده‌اند، اما هنوز قادر به تامین انرژی کامیون‌های بزرگ برای حمل بار در مسیرهای طولانی و حتی بین کشورها نیستند.

با این حال در حالی که قبلاً تنها چند شرکت قصد توسعه این فناوری را داشتند، اکنون طیف گسترده‌ای از شرکت‌های خودروهای برقی فکر می‌کنند که در دهه آینده گزینه‌های حمل و نقل بار را تولید خواهند کرد و چندین شرکت بزرگ مانند اوبر از این فناوری حمایت می‌کنند.

در ابتدای سال 2023 چندین شرکت اعلام کردند که قصد دارند کامیون‌های برقی با برد کوتاه‌ را به دلیل محدودیت‌های مداوم در محدوده خودروهای برقی آزمایش کنند.

انتظار می رفت کامیون ها در بنادر و امکانات لجستیک بین وجهی برای آزمایش قرار گیرند تا زمانی که وسایل نقلیه با برد بلندتر تولید شوند، اشنایدر یکی از اولین شرکت هایی بود که ناوگان کامیون های برقی باتری (BEV) را اعلام کرد و برنامه خود را در سال 2021 اعلام کرد و سال گذشته ناوگانی را در کالیفرنیای - آمریکا - جنوبی راه اندازی کرد.

برخی از ایالت‌های آمریکا در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای تشویق تولیدکنندگان کامیون برای سرمایه‌گذاری در توسعه خودروهای الکتریکی انجام داده‌اند، به‌طوری‌که هیئت منابع هوایی کالیفرنیا از کامیون‌سازان می‌خواهد تا از سال 2024 فناوری‌های EV سنگین در دسترس را شروع کنند تا ناوگان‌هایی با آلایندگی صفر تا سال 2035 راه‌اندازی کنند.

در این زمان فناوری کامیون های حمل و نقل در مسافت های طولانی بسیار دور به نظر می رسید، مارک رورک مدیرعامل اشنایدر اظهار داشت: این کار زمان بر است و برد در حال حاضر حدود 200 تا 240 مایل (320 تا 386 کیلومتر) بسته به زمین و شرایط است.

بنابراین مدتی طول خواهد کشید تا کامیون‌های برقی با باتری را دریافت کنیم، اما سوخت‌های جایگزین دیگری مانند هیدروژن وجود دارد که ممکن است زودتر ما را به انتشار صفر به و مقصد برساند، اما کمی طول می‌کشد.

با این حال کالیفرنیا در برنامه های خود برای توسعه فناوری کامیون های برقی در مسافت طولانی که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، جاه طلب است و در حال حاضر باتری‌های غول‌پیکر مورد نیاز برای تامین انرژی کامیون‌های دوربرد می‌توانند بیش از 400000 دلار هزینه داشته باشند و کامیون‌ها باید برای مدت‌های طولانی در طول سفر خود توقف کنند، که به دلیل از دست دادن زمان، هزینه‌ها را بیشتر افزایش می‌دهد.

اما کالیفرنیا کاربردهایی برای حمل و نقل بار الکتریکی مسافت کوتاه پیدا کرده است، مانند حمل بار از بنادر لس آنجلس و لانگ بیچ به انبارهای داخلی، بدون نیاز به توقف و شارژ.

کالیفرنیا از مشوق‌های مالی برای تشویق شرکت‌ها به خرید کامیون‌های برقی استفاده می‌کند و کمک‌های مالی آژانس دولتی بالغ بر 288000 دلار برای هر وسیله نقلیه می‌شود و انتظار می رود این امر تقاضا را افزایش دهد و خودروسازان را تشویق به تولید کامیون های برقی بیشتر کند.

این ایالت برنامه‌هایی را برای ممنوعیت تردد کامیون‌های دیزلی از بنادر خود از سال 2035 اعلام کرد که این امر شرکت‌ها را بیشتر تشویق می‌کند تا تغییر مسیر دهند.

نیویورک، نیوجرسی، ماساچوست، اورگان و واشنگتن همگی اهداف مشابهی را اعلام کرده اند و در حال حاضر کامیون های برقی تنها یک درصد از کامیون های مورد استفاده در بنادر کالیفرنیا را تشکیل می دهند که نشان می دهد برای تبدیل کل ناوگان راه طولانی در پیش است.

علاوه بر اینکه ایالت ها روی کامیون های باربری برقی شرط بندی می کنند، برخی شرکت ها نیز از توسعه این فناوری حمایت می کنند. در فوریه سال گذشته، Uber Freight اولین خلبان کامیون برقی خود را با مشارکت WattEV و CHEP در مسیرهای جنوب کالیفرنیا معرفی کرد.

WattEV قبلاً برنامه‌هایی برای توسعه شبکه سراسری تجهیزات شارژ سنگین در سراسر کشور داشت که از ناوگان کامیون‌های الکتریکی پشتیبانی می‌کرد، در همین حال Uber Freight پلتفرمی را که توسط CHEP پشتیبانی می‌شود، برای رزرو، برنامه‌ریزی و تکمیل بارها، ردیابی وضعیت و بارگیری KPIها و مدیریت اسناد ارائه می‌کند.

چندین خودروساز سرمایه گذاری هنگفتی را در فناوری کامیون های برقی انجام می دهند تا تقاضای پیش بینی شده برای حمل و نقل بار با باتری را برآورده کنند.

تسلا یکی از اولین شرکت هایی بود که برنامه های خود را برای توسعه ناوگان کامیون های الکتریکی با مدل تسلا نیمه خود اعلام کرد و انتظار می رود تراکتور تمام الکتریکی کلاس 8 با یک بار شارژ با باتری 900 کیلووات ساعتی خود تا 500 مایل را طی کند و امیدواریم تنها در 30 دقیقه 70 درصد برد خود را بازیابی کند.

چندین ناوگان تراکتور کلاس 8 در حال حاضر توسط شرکت های سراسر کالیفرنیا با حمایت مالی هیئت منابع هوایی کالیفرنیا در حال آزمایش هستند.

کامیون ساز معروف ولوو همچنین در حال تولید ناوگان الکتریکی است و مدل های Volvo FH و Volvo FM خود را توسعه می دهد و در ماه سپتامبر این شرکت یک رکورد سفارش برای کامیون های جدید خود را اعلام کرد، به طوری که شرکت سوئیسی ارائه دهنده راه حل های ساختمانی Holcim درخواست 1000 کامیون برقی را طی هفت سال آینده کرد.

AB Volvo اظهار داشت: این معامله بزرگترین سفارش تجاری تا به امروز برای کامیون های الکتریکی Volvo است.

در حالی که کامیون های الکتریکی سنگین هنوز عمدتاً در مرحله توسعه و آزمایش هستند، تقاضای فزاینده ای برای عرضه این وسایل نقلیه در جاده ها وجود دارد، چندین ایالت - آمریکا - و شرکت مایل به سرمایه‌گذاری در کامیون‌های باربری باتری هستند تا انتشار کربن خود را کاهش دهند و از اهداف انتقال سبز ملی حمایت کنند.

با این حال خودروسازان باید به سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه ادامه دهند تا باتری‌های قدرتمندتر و کم‌هزینه‌تری ایجاد کنند که بتوانند کامیون‌های بزرگ بار را در محدوده طولانی‌تری حمل کنند تا امکان حمل و نقل محموله‌های طولانی را فراهم کنند.

افزایش شتاب فناوری کامیون های الکتریکی
توسعه کامیون‌های الکتریکی با برد کوتاه‌ به‌ویژه در کالیفرنیا که در آن مشوق‌های مالی و الزامات قانونی باعث پیشرفت می‌شود، در حال آزمایش و پذیرش هستند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

شرکت‌هایی مانند Uber Freight و خودروسازانی مانند تسلا و ولوو در حال برداشتن گام‌های مهمی در توسعه فناوری کامیون‌های الکتریکی برای بردهای طولانی‌تر هستند.

Image