خطوط انتقال برق در سراسر جهان

برق

آژانس بین المللی انرژی: 80 میلیون کیلومتر خطوط برق در سراسر جهان تا سال 2040 برای حفظ اهداف آب و هوایی مورد نیاز است.

اولین گزارش جهانی انبارداری آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در مورد وضعیت شبکه‌های برق جهان نشان می‌دهد که دستیابی به تمام اهداف ملی آب و هوا و انرژی مستلزم افزودن یا جایگزینی 80 میلیون کیلومتر خطوط برق در سراسر جهان تا سال 2040 است.

این رقم برابر با کل شبکه جهانی موجود است. آژانس بین المللی انرژی گفت که «عدم جاه طلبی و توجه باعث می شود شبکه های برق به «حلقه ضعیف» در انتقال انرژی پاک تبدیل شوند.

این گزارش نشان می‌دهد که اگر کشورها می‌خواهند منابع انرژی پاک کافی را برای دستیابی به اهداف آب‌وهوایی به اینترنت وارد کنند، مصرف برق جهان در دهه آینده باید 20 درصد سریع‌تر از دهه قبل رشد کند.

اگر قرار است هدف صفر خالص تا سال 2050 که در توافقنامه پاریس به عنوان ضروری برای حفظ گرمایش جهانی زیر 1.5 درجه سانتیگراد تعیین شده است، افزایش یابد، تقاضای برق نیز باید با سرعت بیشتری رشد کند.

شبکه‌های توسعه‌یافته برای برق‌رسانی و متعاقب آن کربن‌زدایی بسیاری از بخش‌ها بسیار حیاتی هستند، اما تأکید ویژه بر مقیاس‌سازی ضروری وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) و سیستم‌های گرمایش و سرمایش خانه‌های برقی است.

در سناریویی که در آن اهداف ملی انرژی و اقلیم کشورها به موقع و به طور کامل برآورده می‌شوند، PV بادی و خورشیدی بیش از 80 درصد از کل افزایش ظرفیت انرژی جهانی در دو دهه آینده را در مقایسه با کمتر از 40 درصد تشکیل می‌دهند.

در طول دو دهه گذشته، این گزارش نشان می دهد. در مسیر صفر خالص آژانس بین‌المللی انرژی تا سال 2050، باد و خورشید نزدیک به 90 درصد از این افزایش را تشکیل می‌دهند.

این گزارش همچنین صف بزرگ و رو به رشد پروژه های انرژی های تجدیدپذیر را در انتظار اتصال به شبکه های ملی شناسایی می کند. تقریباً 1.5TW از اینها در مراحل پیشرفته توسعه هستند.

پیشرفت اخیر انرژی پاک که در بسیاری از کشورها شاهد بودیم بی‌سابقه است و باعث خوش‌بینی می‌شود، اما اگر دولت‌ها و کسب‌وکارها دور هم جمع نشوند تا اطمینان حاصل شود که شبکه‌های برق جهان برای اقتصاد انرژی جدید جهانی آماده هستند، می‌تواند به خطر بیفتد.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در بیانیه ای مطبوعاتی گفت که به سرعت در حال ظهور است.

این گزارش نشان می‌دهد که چه چیزی در خطر است و باید انجام شود. ما باید امروز روی شبکه‌ها سرمایه‌گذاری کنیم یا فردا با مشکل مواجه شویم و تاخیر در رشد و توسعه شبکه (برق) می تواند تغییرات آب و هوایی را به میزان قابل توجهی تشدید کند.

اگر یک شبکه عقب افتاده منجر به عرضه کندتر انرژی‌های تجدیدپذیر شود، عمدتاً به دلیل وابستگی مداوم به مصرف سوخت فسیلی این معادل مجموع انتشار CO2 از بخش برق جهانی در چهار سال گذشته است و جهان را در مسیری قرار می دهد که به مراتب بیشتر از 2 درجه سانتیگراد گرمایش جهانی باشد.

در این گزارش اقدامات متعددی برای جلوگیری از این اتفاق بیان شده است.

دولت ها باید شبکه های برق داخلی و اتصالات داخلی با سایر کشورها را گسترش و تقویت کنند. آژانس بین المللی انرژی توصیه می کند که دولت ها از پروژه های انتقال در مقیاس بزرگ حمایت کنند و اپراتورهای شبکه از دیجیتالی شدن استقبال کنند.

برخی از دولت ها توجه خود را بر گسترش شبکه های ملی خود متمرکز کرده اند. در ماه آگوست، نیک وینسر، کمیسر شبکه های برق بریتانیا، گزارشی را منتشر کرد که در آن برنامه هایی برای کمک به این کشور در تسریع ارتقای شبکه ارائه می کرد و دریافت که همه بخش فرآیند ارتقاء شبکه باید - و می تواند - به طور چشمگیری بهبود یابد.

گرانت شاپس، وزیر انرژی، در آن زمان گفت که دولت بریتانیا قصد دارد مدت زمان لازم برای ساخت خطوط برق اضافی در سراسر بریتانیا را به نصف کاهش دهد، اگرچه اقدامات خاصی هنوز در نظر گرفته نشده است.

بیرول بر اهمیت همکاری بین المللی در زمینه ارتقای شبکه تاکید می کند. او گفت: اطمینان از اینکه کشورهای در حال توسعه منابع مورد نیاز برای ساخت و نوسازی شبکه های برق را دارند، یک وظیفه ضروری برای جامعه بین المللی است.

اقتصادهای پیشرو می توانند با بسیج منابع مالی، دسترسی به فناوری و به اشتراک گذاری بهترین شیوه ها در مورد سیاست ها، به بهبود زندگی مردم، تقویت توسعه پایدار و کاهش خطرات تغییرات آب و هوایی کمک کنند.

خطوط انتقال برق در سراسر جهان
آژانس بین المللی انرژی گفت که عدم برنامه ریزی و توسعه و توجه باعث می‌شود شبکه‌های برق به حلقه ضعیف در انتقال جهانی به انرژی پاک تبدیل شوند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

یک سناریوی جدید به نام موارد تاخیر در رشد شبکه (مدل‌سازی شده برای این گزارش)، نشان می‌دهد که انتشار تجمعی CO2 بین سال‌های 2030 و 2050 تقریباً 60 میلیارد تن بیشتر خواهد بود.

Image