قزاقستان صادرات غلات به چین را چهار برابر کرد

روابط بین‌الملل

صادرات محصولات کشاورزی قزاقستان به چین شامل گندم، جو و سایر غلات در سال 2023 در مقایسه با سال 2022 چهار برابر شد و به رکورد 2.2 میلیون تن رسید.

تسهیل رژیم بهداشتی مرتبط با کووید در گذرگاه‌های گمرکی چین، قزاقستان را قادر ساخت تا میزان صادرات کالاهای کشاورزی خود را در سال 2023 نسبت به سال قبل چهار برابر کند.

2.2 میلیون تن که شامل گندم، جو، سویا، کتان و تخمه آفتابگردان بود که در سال گذشته به چین ارسال شد که به طور قابل توجهی بیشتر از 615000 تن تحویل در سال 2022 بود، بیشتر محموله ها با قطارهای باری حمل می شد، اما حدود 500000 تن از طریق جاده حمل شد.

بازگشت بازار چین به بخش کشاورزی قزاقستان کمک کرده است تا از وضعیت دشوار خارج شود، در نتیجه رژیم قرنطینه مداوم در چین و مشکلات پرداختی که ایران تحت تحریم شدید تجربه کرد، کشاورزان قزاقستان تقریباً به طور کامل با همسایگان آسیای مرکزی به عنوان مشتری باقی ماندند.

خریدهای چین از غلات قزاقستان گسترش یافت که به دلیل شرایط نامساعد جوی به شدت فاسد شدند و بارندگی های شدید سال گذشته باعث جوانه زدن 5 میلیون تن غلات شد - و تنها واردکنندگان چینی تجهیزات مناسب برای فرآوری آن داشتند.

یوگنی کارابانوف، نماینده اتحادیه غلات قزاقستان، یک گروه لابی، نسبت به ظهور چین به عنوان یک مشتری قابل اعتماد ابراز خوشحالی می کند.

وی به سایت خبری الدالا گفت: چین یک بازار بزرگ و حلال است، هرگز مشکلی برای پرداخت هزینه ارسال به چین وجود ندارد.

کارابانوف معتقد است که پتانسیل صادرات بیشتر به چین وجود دارد. در سال 2023، چین 12 میلیون تن گندم وارد کرد که از مجموع آن، 400000 تن از قزاقستان وارد شد. کارابانوف می گوید که این می تواند سه برابر شود.

کارشناسان این را یک چشم انداز واقعی در پس زمینه توسعه قابلیت های زیرساختی قزاقستان می دانند و دو گذرگاه راه آهن -دوستیک-آلاشانکو و آلتینکول-خورگوس- ظرفیت پذیرش بسیار بیشتر از آنچه در حال حاضر از طریق آنها عبور می کند را دارند.

خط دیگری به Dostyk که در حال ساخت است تا چند سال دیگر راه اندازی خواهد شد.

کارابانوف گفت که تنها اشکال توسعه چین به عنوان یک شریک اقتصادی، کندی دستگاه بوروکراتیک و افرادی است که آن را اداره می کنند.

او گفت: «ما باید ارتباط مداوم با آنها داشته باشیم و آنها را تشویق کنیم، به محض اینکه این تماس ها ضعیف شوند، ما شروع به مشاهده مشکلات در مورد محموله ها در انتهای آنها می کنیم.

قزاقستان صادرات غلات به چین را چهار برابر کرد
اتحادیه غلات قزاقستان پتانسیل رشد صادرات بیشتر به چین را می بیند که بر قابلیت اطمینان و ظرفیت بازار چین برای جذب حتی غلات فاسد شده در آب و هوا تأکید می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

رشد صادرات با کاهش محدودیت‌های COVID-19 در گمرکات چین و گسترش قابلیت‌های زیرساختی قزاقستان از جمله گذرگاه‌های راه آهن تسهیل شد.

Image