راکتورهای همجوشی لیزری

هسته‌ای

همکاری Ex-Fusion و Tokyo Tech در یک تیم تحقیقاتی مشترک برای همجوشی لیزری.

شرکت EX-Fusion با همکاری مؤسسه فناوری توکیو، یک گروه تحقیقاتی مشترک را ایجاد کرده است که بر روی پیشرفت دستگاه های فلزی مایع برای تحقق راکتورهای همجوشی لیزری تجاری متمرکز شده است.

مراسم امضای رسمی این مشارکت در 11 اکتبر به عنوان آغاز رسمی تلاش های مشترک این دو شرکت برگزار شد.

تیم تحقیقاتی مشارکتی فلز مایع مایع EX-Fusion با پشتیبانی پلتفرم نوآوری باز توکیو تک تاسیس شده است. هدف آن ارائه پشتیبانی از مدیریت تحقیقات، استراتژی مالکیت معنوی و تجاری سازی، با هدف نهایی تسهیل اجرای اجتماعی نتایج تحقیقاتی است که در تیم تحقیقاتی مشارکتی ایجاد شده است.

راکتورهای همجوشی لیزری

در بحبوحه تقاضای فوری برای منابع انرژی که گازهای گلخانه ای منتشر نمی کنند راکتورهای همجوشی لیزری در سطح جهان به عنوان یک منبع انرژی پایدار انتظارات بالایی را به خود جلب می کنند.

واکنش‌های همجوشی هسته‌ای یکی از پدیده‌های طبیعی است که از طریق آن خورشید، مانند سایر ستارگان، انرژی بسیار زیادی تولید می‌کند که شامل همجوشی هسته‌های اتمی مانند هیدروژن در شرایط دمای بالا و فشار بالا می‌شود و آنها را به هسته‌های سنگین‌تری مانند هلیوم تبدیل می‌کند.

از سوی دیگر، همجوشی لیزری، فناوری‌ای است که با تابش سوخت با لیزر واکنش‌های همجوشی هسته‌ای را القا می‌کند و در نتیجه انرژی تولید می‌کند. با استفاده از منابع آب دریا، گزینه تامین انرژی ایمن و پایدار را ارائه می دهد.

علاوه بر این، دارای توانایی سازگاری انعطاف‌پذیر با نوسانات تقاضای برق است و در درازمدت، پیش‌بینی می‌شود که نقشی کلیدی در حرکت به سمت کربن‌زدایی باشد.

با این حال، در حالی که تلاش‌های تحقیق و توسعه زیادی در سرتاسر جهان برای رسیدگی به چالش‌های فنی و افزایش بهره‌وری انرژی در حال انجام است، تا کنون، راکتورهای همجوشی لیزری تجاری هنوز محقق نشده‌اند.

از طریق تحقیقات مشترک بین EX-Fusion، که راکتورهای همجوشی لیزری را توسعه می‌دهد، و Tokyo Tech، که تحقیقات آکادمیک مرتبط با سیال فلز مایع را انجام می‌دهد، هدف گروه تحقیقاتی مشارکتی ایجاد مفهومی برای پتوهای سوخت مایع مناسب برای راکتورهای همجوشی لیزری است.

همچنین فناوری‌های لازم اجزای پتوی مایع را توسعه می‌دهد در حالی که به طور گسترده بر روی تحقیقات مشترک برای طراحی یک حلقه ماکت پتو کار می‌کند.

انتظار می‌رود بینش و گروه فناوری فلز مایع به‌دست‌آمده از این تحقیق مشترک، نه تنها در همجوشی، بلکه در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها مانند آینه‌های فلز مایع و فناوری‌های تصفیه محیطی مفید باشد.

EX-Fusion یک شرکت استارتاپی است که فناوری‌های ضروری را برای راکتورهای همجوشی لیزری، از جمله لیزر و اهداف سوخت، توسعه می‌دهد.

از طریق همکاری بین EX-Fusion و Tokyo Tech، که در خط مقدم تحقیقات در مورد سیستم‌های تبدیل انرژی با استفاده از سیال فلزی مایع است، آنها قصد دارند به طور مشترک با چنین طیف گسترده‌ای از کاربردهای فناوری مقابله کنند و هدف آن به حداکثر رساندن اجرای اجتماعی این فناوری‌ها است.

تیم تحقیقاتی مشترک، فناوری سنتز در مقیاس بزرگ مواد تولید کننده سوخت لیتیوم-سرب مایع با خلوص بالا را که برای عملکرد راکتور تجاری ضروری است، افزایش می‌دهد و از تخصص فنی انباشته شده توسط توکیو تک استفاده می‌کند.

همچنین سیستم نوری نهایی سیستم تابش لیزر را با استفاده از فناوری فلز مایع توسعه خواهد داد.

با ادغام این فناوری‌ها، گروه تحقیقاتی مشارکتی یک حلقه ماکت‌آپ طراحی می‌کند. علاوه بر این، استفاده از فناوری فلز مایع توسعه‌یافته از طریق این تحقیق مشترک را برای آینه‌های فلزی با نقطه ذوب پایین برای اکتشاف اعماق فضا و فناوری‌های تصفیه محیطی مانند نمک‌زدایی آب دریا در نظر می‌گیرد.

با همکاری EX-Fusion، که در حال توسعه فناوری‌های لیزر و سوخت برای توسعه راکتور همجوشی لیزری است و Tokyo Tech، که در حال انجام تحقیقات در مورد سیستم‌های تبدیل انرژی با استفاده از مایع فلزی مایع است، هدفشان تسریع در تحقق اولیه انرژی همجوشی لیزری است.

در طول سه سال آینده، گروه تحقیقاتی مشارکتی با هدف پیشرفت روش سنتز با خلوص بالا برای مواد تولید کننده سوخت مایع، که کلید چرخه سوخت همجوشی لیزر است، است.

راکتورهای همجوشی لیزری
هدف این توسعه فناوری حمایت از توسعه انرژی همجوشی در سطح جهان است. علاوه بر این، همزمان با مفهوم سازی سیستم پتوی مایع، فناوری های مختلفی را در رابطه با طول عمر و کارایی عملیاتی آن توسعه خواهند داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

هدف آنها از ادغام این فناوری‌های کلی در راکتورهای همجوشی لیزری توسعه‌یافته توسط EX-Fusion، تجاری‌سازی انرژی همجوشی لیزر در 10 سال آینده است.

Image