رشد تقاضای نفت در سال‌های 2024 و 2025

نفت خام

استاندارد چارترد پیش بینی کرده است که رشد تقاضای نفت در سال جاری به 1.54 میلیون بشکه در روز و در سال 2025 به 1.41 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

معاملات آتی نفت خام در جلسه روز پنج‌شنبه پس از افزایش‌های بزرگ در جلسه قبل کاهش یافت و آخرین داده‌های هفتگی حاکی از افزایش عظیم ذخایر تقطیر داخلی و بنزین در ایالات متحده است که نشان می‌دهد تقاضای کم‌ برای محصولات نفتی احتمالاً به دلیل چرخه دمایی بسیار بالاتر از نرمال است.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی (EIA) ذخایر نفت خام ایالات متحده برای هفته آخر سال 2023 با حاشیه بزرگتر از حد انتظار کاهش یافت و به 5.5 میلیون بشکه رسید، با این حال ذخایر بنزین به میزان 10.9 میلیون بشکه افزایش یافت که بزرگترین افزایش هفتگی در بیش از سه دهه اخیر را رقم زد.

در همین حال موجودی عرقیات 10.1 میلیون بشکه افزایش یافت، بسیار بالاتر از اجماع تحلیلگران، در حالی که عرضه محصولات تقطیر به پایین ترین سطح خود از سال 1999 کاهش یافت.

دنیس کیسلر از BOK Financial می گوید: تقاضای سوخت بار دیگر متوقف شده است و این فشار بر معاملات آتی نفت خام وارد می کند.

در حالی که این گزارش‌ها برای گاوهای نفتی مانند اخبار بدی بیش از حد به نظر می‌رسند، بخشی از وال استریت می‌گوید انتظار روزهای خوبی را در پیش دارد.

کارشناسان کالا در استاندارد چارترد پیش‌بینی کرده‌اند که رشد تقاضای نفت در سال جاری به 1.54 میلیون بشکه در روز و در سال 2025 به 1.41 میلیون بشکه در روز خواهد رسید و از قیمت ها در سطوح بالاتر حمایت خواهد کرد.

گزارش صعودی StanChart تنها چند روز قبل از اینکه EIA قرار است اولین مجموعه دقیق عرضه و تراز نفت ماهانه خود را در 9 ژانویه منتشر کند، منتشر شده است.

بار دیگر، انتظار می‌رود چین در رشد تقاضای پیش‌بینی‌شده پیشتاز باشد، به طوری که انتظار می‌رود بزرگترین واردکننده نفت جهان شاهد افزایش تقاضا به میزان ۵۵۳ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ و ۳۷۳ هزار بشکه در سال ۲۰۲۵ باشد، در حالی که رشد تقاضای هند نیز پیش‌بینی می‌شود و 329 کیلوبایت در روز در سال 2014 و 373 کیلوبایت در روز در سال 2025.

تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که تقاضای ماهانه جهانی برای اولین بار در آگوست 2024 به بالای 104 میلیون بشکه در روز خواهد رفت و در آگوست 2025 از 105 میلیون بشکه در روز فراتر رفت.

افزایش تقاضای نفت خام اوپک به میزان 520 کیلو بشکه در روز در سال 2024 و 880 کیلو بشکه در روز در سال 2025، فراخوان اوپک برآوردی از حجم تولید نفت مورد نیاز کشورهای اوپک برای متعادل کردن عرضه و تقاضای جهانی نفت خام است.

پس از رسیدن به بالاترین سطح تاریخ در سال 2023، StanChart پیش بینی کرده است که عرضه نفت خام ایالات متحده همچنان در حال افزایش است، اما با کلیپ کندتر.

کارشناسان کالا پیش‌بینی کرده‌اند که رشد تولید نفت ایالات متحده از 1.009 بشکه در روز در سال 2023 به 464 کیلو بشکه در روز در سال 2024 کاهش می‌یابد، پیش از آنکه در سال 2025 به 137 کیلو بشکه در روز کاهش یابد و تولیدکنندگان نزولی احتمالی را برای پیش‌بینی‌های آن نشان می‌دهند.

پیش‌بینی‌های StanChart با EIA مطابقت دارد که همچنین انتظار می‌رود عرضه نفت خام در سال 2024 افزایشی کمی داشته باشد.

EIA تخمین می‌زند که تولید نفت خام ایالات متحده برای هفته منتهی به 21 تا 28 دسامبر به 13.2 میلیون بشکه در روز رسیده است و پیش‌بینی کرده است که میانگین ماهانه باز نخواهد گشت و به 13.3 مگابایت در روز تا دسامبر 2024

یک سال صعودی دیگر؟

سال گذشته ثابت شد که سال گذشته برای سرمایه گذاران سهام ایالات متحده بود، به طوری که بیشتر گوشه های بازار انتظارات نزولی را نادیده گرفتند و پس سوزان را برای رسیدن به بالاترین رکوردها روشن کردند.

متأسفانه انرژی، آب و برق و صنایع مصرفی به عنوان تنها بخش‌هایی که نتوانستند در سبز به پایان برسند، به دلیل افزایش نرخ‌های بهره متلاشی شدند.

خوشبختانه، فدرال‌رزرو ترمز افزایش نرخ بهره را گرفت و اعلام کرد که می‌تواند نرخ بهره را با حاشیه قابل توجهی در سال 2024 کاهش دهد و نرخ ها را حداقل 75 واحد در سال جاری کاهش می دهد.

وال استریت نسبت به این تحولات خوش‌بینانه است و سال 2024 را سال چرخش نامیده است.

در حال حاضر ابهامات زیادی در مورد مبانی عرضه/تقاضا در بازارهای جهانی نفت وجود دارد، چیزی که می‌تواند در کوتاه‌مدت منجر به معاملات جانبی قیمت نفت شود.

معامله گران کوتاه مدت می توانند با استفاده از وجوهی مانند DBO و PXJ که قرار گرفتن در معرض آسان و مقرون به صرفه در معاملات آتی کالاهای انرژی را ارائه می دهند، نوسانات مورد انتظار را بازی کنند.

رشد تقاضای نفت در سال‌های 2024 و 2025
StanChart پیش بینی کرده است که رشد تقاضای جهانی نفت در سال های 2024-2025 بالاتر از میانگین بلندمدت باقی خواهد ماند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که تقاضای ماهانه جهانی برای اولین بار در آگوست 2024 به بالای 104 میلیون بشکه در روز خواهد رفت و در آگوست 2025 به 105 میلیون بشکه در روز رسید.

Image