پروژه انرژی طالبان تامین آب پاکستان را تهدید می کند

روابط بین‌الملل

آب بند (سد) پیشنهادی بر روی رودخانه کنر - یک منبع آبی حیاتی برای پاکستان - فاقد توافقنامه دوجانبه تقسیم آب بین دو کشور است.

طرح‌های طالبان افغانستان برای ساختن بند برق آبی بر روی رودخانه‌ای بزرگ در شرق افغانستان، نگرانی‌هایی را در پاکستان همسایه ایجاد کرده است.

سخنگوی وزارت آب و انرژی طالبان در 18 دسامبر گفت که بررسی و طراحی این پروژه کامل شده است، مطیع الله عابد به رادیو آزادی گفت که ساخت بند بر روی رود کنر زمانی آغاز خواهد شد که بودجه موجود باشد.

یک وزیر ایالتی پاکستان گفت که تصمیم یکجانبه طالبان برای ساختن بند «اقدامی خصمانه علیه پاکستان تلقی خواهد شد.

جان اچکزی، وزیر اطلاعات استان بلوچستان در جنوب غربی، نسبت به عواقب شدید از جمله تشدید تنش ها و درگیری های احتمالی هشدار داد.

رودخانه کنر به طول 480 کیلومتر از کوه های هندوکش در شمال شرقی افغانستان سرچشمه می گیرد و با رودخانه کابل یکی می شود و سپس به پایین دست پاکستان می ریزد.

چرا مهم است: رودخانه های افغانستان منبع قابل توجهی از آب شیرین برای پاکستان هستند، اما این دو همسایه هرگز توافقنامه دوجانبه تقسیم آب را امضا نکرده اند.

مناقشات بر سر برنامه های کابل برای ساختن بندها بر روی رودخانه های اصلی که جریان آب به پاکستان را کاهش می دهد، تهدیدی برای ایجاد تنش و درگیری بین دو کشور است.

بند برق آبی برنامه ریزی شده بر روی رودخانه کنر، آخرین پروژه زیربنایی بلندپروازانه است که توسط دولت طالبان که دارای کمبود نقدینگی هستند، انجام شده است که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است.

کارشناسان گفتند که این گروه افراطی فاقد تخصص و منابع مالی برای تامین مالی این پروژه است، نجیب آقا فهیم، کارشناس مدیریت آب در افغانستان، گفت: ساخت بندها به دانش فنی، زنجیره تامین قوی و پول زیادی نیاز دارد.

نجیب الله سدید، یکی دیگر از کارشناسان آب افغانستان، گفت که بند روی رودخانه کنر نسبتاً کوچک است و جریان آب به پاکستان را تهدید نخواهد کرد.

او به رادیو آزادی گفت: مقامات پاکستانی در مورد تاثیر سد اغراق می کنند. این سد کوچکی با هدف تولید برق خواهد بود که آب کمی را ذخیره می کند.

بعدی: طرح های برق آبی طالبان می تواند تنش ها را بین طالبان افغانستان و پاکستان تشدید کند.

متحدان دیرینه بر سر پناه دادن ادعایی گروه افراطی افغانستان به گروه ستیزه جوی تحریک طالبان پاکستان (TTP) که سال ها شورش علیه اسلام آباد به راه انداخته است، اختلاف نظر دارند.

پاکستان متهم به استفاده از تاکتیک های فشار برای وادار کردن طالبان به قطع روابط با تحریک طالبان پاکستان شده است، از جمله با اخراج صدها هزار پناهجوی افغان از پاکستان، بستن گذرگاه های مرزی کلیدی و مسدود کردن کالاهای ترانزیتی افغانستان در ماه های اخیر.

یک سال از ممنوعیت تحصیل زنان در تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی در افغانستان توسط طالبان می گذرد، اقدامی که محکومیت های گسترده ای را برانگیخت.

زنان افغان در گفتگو با رادیو آزادی، تلفات این ممنوعیت را تشریح کردند و سپوژمایی که دانشجوی پزشکی در کابل بود، گفت: وقتی پسران را می بینم که به تحصیلات خود ادامه می دهند، تمام امیدم را از دست می دهم و آرزو می کنم که دختر به دنیا نمی آمدم.

سائرا، یک دانشجوی پزشکی در شهر غربی هرات، گفت که تحمل دیدن فارغ التحصیلی همکلاسی های مردش را ندارد، در حالی که تا حد زیادی به ماندن در خانه محدود شده بود.

چرا مهم است: با وجود فشارهای فزاینده بین المللی، بعید به نظر می رسد که طالبان محدودیت های شدید خود را بر تحصیل زنان لغو کنند.

این گروه افراطی همچنین دختران بالای ششم ابتدایی را از رفتن به مدرسه منع کرده است.

بدون برداشتن این محدودیت ها، بعید است که طالبان به رسمیت شناختن یا مشروعیت بین المللی در میان افغان ها دست یابد.   

پروژه انرژی طالبان تامین آب پاکستان را تهدید می کند
علیرغم نظرات کارشناسان حاکی از تاثیر حداقلی بر جریان آب به پاکستان، این پروژه بر تعادل ظریف منابع آب منطقه ای و روابط سیاسی تاکید دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

مقامات پاکستانی مخالفت شدید خود را با این پروژه ابراز کرده اند و آن را اقدامی خصمانه با پتانسیل تشدید تنش و درگیری می دانند.

Image