معادله پیچیده قیمت نفت

نفت خام

حفاری نفت و گاز در پچ شیل ایالات متحده در حال کاهش است، تعداد دکل ها برای هفته ها کاهش یافته است و آخرین نظرسنجی انرژی فدرال رزرو دالاس نیز نشان داد که فعالیت در حال ضعیف شدن است.

برخی می گویند که این منجر به کاهش عرضه می شود که قیمت ها را بالاتر می برد، دیگران محتاط می مانند و مراقب هستند که تقاضا به کجا می رود، مشکوک هستند که ضعیف باقی می ماند و قیمت ها را در جایی که هستند نگه می دارند. (این روزها حضور در عرصه تولید سخت است)

نقل قول بالا بخشی از اظهار نظر یکی از پاسخ دهندگان به نظرسنجی فدرال رزرو دالاس است، همان پاسخ دهنده چالش های اصلی که صنعت نفت و گاز ایالات متحده در حال حاضر با آن مواجه است را اینگونه خلاصه می کند: محیط نظارتی دولتی در حال بدتر شدن است.

هزینه ها فقط برای انجام تجارت افزایش می یابد. (شرکت های بیمه تجارت را ترک می کنند)

در واقع، به نظر می رسد این روزها در تجارت تولید سخت باشد، و کسانی که در این تجارت هستند با این وجود اقداماتی را برای اطمینان از ادامه فعالیت خود انجام می دهند و این که رشد تولید جزو اولویت‌های اصلی نیست، قبلاً به طور جدی ثابت شده است.

اما این فقط رشد تولید نیست. حفاری ها در واقع فعالیت حفاری را محدود می کنند.

به نقل از رویترز، لوید هلمز، مدیر عملیات EOG Resources، در یک رویداد صنعتی اخیر که توسط JP Morgan میزبانی شد، گفت: ما مدت کوتاهی با تشدید بیشتر بازار فاصله داریم.

بر اساس گزارش هفتگی بیکر هیوز، فعالیت حفاری نفت و گاز در ایالات متحده برای هفت هفته متوالی کاهش یافته است، رویترز خاطرنشان می کند که این کمترین میزان از آوریل 2022 است.

به طور طبیعی، زمانی که فعالیت حفاری کاهش می یابد، منطقی است که انتظار کاهش عرضه را نیز داشته باشیم، که باید به طور مثبت بر قیمت ها تأثیر بگذارد، مگر اینکه تقاضا نیز ضعیف باشد که وضعیت را پیچیده تر از حد معمول می کند.

یکی از پاسخ دهندگان نظرسنجی انرژی فدرال رزرو دالاس گفت: کاهش تولید اخیر عربستان سعودی به میزان یک میلیون بشکه در روز که برای ژوئیه برنامه ریزی شده بود و کاهش مشابه در ماه می نتوانست قیمت نفت را افزایش دهد. (به نظر این نشان دهنده ضعف تقاضای رکودی در سراسر جهان است)

وی افزود: رشد پیش‌بینی‌شده آمریکا در سال جاری حدود 1.2 درصد، نشان‌دهنده کندی تقاضای داخلی است، به‌علاوه افزایش پیش‌بینی‌شده تولید داخلی روزانه حدود 600 هزار بشکه در پایان سال به 12.75 میلیون بشکه در روز، این انتظارات حاکی از ادامه فشار بر غرب تگزاس است.

البته تقاضای چین در کانون توجه است، اما هیچ قطعیتی وجود ندارد که در ادامه سال به کجا خواهد رسید، حتی با وجود اینکه امسال به طور پیوسته در حال افزایش بوده و رکوردها را شکسته است. به نظر می رسد این برای متقاعد کردن مدیران انرژی مبنی بر اینکه روزهای روشن تری برای قیمت نفت در پیش است، کافی نیست.

این به این دلیل است که همه نگاه‌ها به بانک‌های مرکزی و به‌ویژه فدرال رزرو است، که ماه‌ها تلاش می‌کرد تا یک موج تورمی را مدیریت کند که ابتدا گذرا نام گرفت، سپس اذعان کرد که یک مشکل است و تنها پس از آن به آن پرداخته شد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در آخرین به روز رسانی خود گفت که این بانک حداقل دو افزایش دیگر نرخ بهره را تا پایان سال برنامه ریزی کرده است و افزایش بیشتر نرخ ها بر هزینه های صنعت نفت و گاز تأثیر می گذارد و به دلیل تأثیر مثبت افزایش بر دلار و تأثیر منفی آنها بر هزینه های مصرف کننده، بر تقاضا تأثیر می گذارد.

این فقط فدرال رزرو نیست، همچنین در روز پنجشنبه هفته جاری، پس از اینکه بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را 50 واحد پایه افزایش داد، قیمت نفت 4 درصد کاهش یافت که بالاتر از حد انتظار بود.

اندازه شگفت‌انگیز افزایش، نگرانی‌های فوری در مورد تقاضای سوخت در کشور و چشم‌انداز کل اقتصاد را برانگیخت، زیرا این سیزدهمین افزایش متوالی نرخ بهره است که BoE در حال اجرای آن است.

یک تحلیلگر از گروه پرایس فیوچرز به رویترز گفت: «ما در محدوده معاملاتی محبوس شده‌ایم، اما نگرانی‌ها در مورد اقتصاد، اقتصاد بزرگ‌تر، قیمت‌ها را متوقف می‌کند.

یکی از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی فدرال‌رزرو دالاس با جمع‌بندی وضعیت گفت: ما هنوز در سطح جهانی برای حفظ تولید نفت در سطح فعلی سرمایه‌گذاری کمتری انجام می‌دهیم، در حالی که تقاضا همچنان در حال افزایش است و در چین صعودی است.

این اصول برای قیمت نفت سازنده هستند. با این حال، بانک‌های مرکزی بازیگر اصلی در تعدیل تورم و نرخ‌های بهره و اینکه آیا ما دچار رکود اقتصادی در ایالات متحده هستیم و برای چه مدتی، این عدم اطمینان در بازار کالا و بازار سرمایه است. 

همچنین موضوع محیط نظارتی در ایالات متحده وجود دارد، با یک دولت فدرال که آشکارا از منابع انرژی جایگزین حمایت می کند و آنها را به روشی کاملاً مقوله ای بر نفت و گاز اولویت می دهد، این امر هر گونه برنامه ای برای تولید نفت و گاز بیشتر در آینده را از بین می برد.

بنابراین، در مجموع، با توجه به کاهش اخیر اوپک و احتیاط حفاری های آمریکایی، وضعیت عرضه نفت باید نگران کننده باشد ولی با این حال، وضعیت تقاضا نیز نگران کننده است، زیرا ترس از رکود مداوم ناشی از سیاست های پولی بانک های مرکزی است، در حالی که این وضعیت ادامه دارد، قیمت نفت احتمالا در محدوده محدود باقی خواهد ماند.

معادله پیچیده قیمت نفت
شرایط سخت تری برای عرضه در بازارهای جهانی نفت خام در پیش است، کاهش تولید 1 میلیون بشکه در روز از عربستان سعودی در ماه ژوئیه بازارهای فیزیکی نفت را محدود می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

باد مخالف اقتصاد کلان جهانی قیمت نفت را عقب نگه می دارد.

برچسب ها
Image