موتورسیکلت ها انقلاب EV در آسیا و آفریقا را رهبری می کنند

خودروی برقی

خودروهای برقی کوچک در بازارهایی با تراکم جمعیت بالا و اقتصادهای در حال توسعه مورد توجه قرار می گیرند و جایگزینی سازگار با محیط زیست برای حمل و نقل سنتی ارائه می دهند.

محبوبیت روزافزون خودروهای برقی و کامیون واضح است، زیرا مصرف کنندگان در سراسر جهان تشویق می شوند تا وسایل نقلیه موتور احتراق داخلی (ICE) خود را به نفع جایگزین های الکتریکی کنار بگذارند.

اما در بازارهایی با ازدحام زیاد، اقتصادهای فقیرتر و سایر رانندگان، بسیاری از آنها وسایل نقلیه الکتریکی جایگزین با دو یا سه چرخ را متناسب با نیاز خود خریداری می کنند.

بخش حمل و نقل حدود 20 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) جهانی را شامل می شود و با افزایش تعداد جمعیت و سطح درآمد قابل تصرف، تعداد افرادی که وسایل نقلیه خریداری می کنند در حال افزایش است.

به همین دلیل دولت‌ها در سرتاسر جهان مصرف‌کنندگان را تحت فشار قرار می‌دهند تا به سمت برق روی بیاورند و مشوق‌های مالی مانند معافیت‌های مالیاتی را برای تغییر استفاده می‌کنند. در حالی که این در بازارهایی مانند آمریکای شمالی و اروپا کار می کند، بازارهای دیگر به انواع مختلف خودروهای الکتریکی علاقه مند هستند.

در کشورهای سراسر آسیا و آفریقا، بسیاری از مردم با استفاده از وسایل نقلیه کمتر معمولی مانند موتور سیکلت، اسکوتر و ریکشا رفت و آمد می کنند.

در واقع، بیشتر جمعیت جهان از دوچرخه، اسکوتر و سایر وسایل نقلیه کوچک برای رفت و آمد استفاده می کنند و مصرف کنندگان اکنون به دنبال جایگزین های الکتریکی هستند و در هند، در سال 2023 بیش از نیمی از تمام وسایل نقلیه سه چرخ جدید فروخته شده و ثبت شده با باتری کار می کردند.

در حال حاضر استارت آپ های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که کسب و کار خود را حول تقاضای رو به رشد برای خودروهای الکتریکی کوچک توسعه می دهند. چندین خودروساز بزرگ در حال حاضر جایگزین های الکتریکی برای وسایل نقلیه کوچک مانند موتور سیکلت ارائه می دهند. به عنوان مثال، هوندا اخیراً هدف خود را از فروش چهار میلیون موتورسیکلت برقی در سال تا پایان دهه اعلام کرده است.

با این حال، برخی چالش‌ها برای عرضه خودروهای الکتریکی کوچک وجود دارد و به عنوان مثال، در مکزیک، دولت به یارانه دادن به نفت به جای باتری ادامه می‌دهد و ادامه خرید خودروهای ICE را برای مشتریان جذاب می‌کند.

در کشوری که با ازدحام شدید و سطوح بالای آلودگی هوا در شهرهای بزرگ خود دست و پنجه نرم می کند، دولت باید از مصرف کنندگان برای تغییر به جایگزین های الکتریکی حمایت کند، در مکزیکوسیتی، Econduce – یک سرویس اشتراک‌گذاری موتورسیکلت الکتریکی، محبوبیت پیدا کرده است که در صورت حمایت از سیاست‌های مطلوب، پتانسیل رشد بازار را نشان می‌دهد.

در کنیا حدود 1.3 میلیون بودا بودا (دوچرخه و تاکسی موتورسیکلت) در سراسر کشور وجود دارد که تقریباً 1500 مورد از آنها با برق کار می کنند، یکی از استارتاپ‌ها به نام ARC Ride سرویسی را ایجاد کرد که به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد از برنامه‌ای استفاده کنند که قفل قفلی حاوی باتری لیتیومی کاملاً شارژ شده را باز می‌کند.

رانندگان تاکسی موتور سیکلت می توانند باتری تخلیه شده خود را در قفسه دیگری بگذارند و با استفاده از باتری جدید 90 کیلومتر دیگر را طی کنند.

در حال حاضر 72 ایستگاه مبادله در نایروبی پایتخت کنیا وجود دارد که تعداد بیشتری از آنها در حال تاسیس هستند، Felix Saro-Wiwa، رئیس رشد پایدار در ARC Ride، اظهار داشت: "ما به راه حلی علاقه مندیم که حمل و نقل انبوه الکتریکی را امکان پذیر کند.

استارت‌آپ‌هایی مانند اینها با اعتباردهندگان همکاری می‌کنند تا به مصرف‌کنندگان وام‌های ارزان‌قیمت برای افزایش دسترسی ارائه کنند و ویلیام روتو رئیس جمهور کنیا، امیدوار است که تا پایان سال 2025 تعداد موتورسیکلت های برقی را به 200000 برساند.

حدود 70 درصد از وسایل نقلیه در هند دو چرخ هستند که عمدتاً اسکوتر و موتور سیکلت هستند. 10 درصد دیگر از بازار را اتوریکشاها (یا توک‌توک‌ها) تشکیل می‌دهند که پتانسیل قابل توجهی را برای توسعه بازار خودروهای برقی کوچک نشان می‌دهد. حدود 90 درصد از 2.3 میلیون ناوگان خودروهای الکتریکی هند از خودروهای دو و سه چرخ تشکیل شده است.

یک طرح فدرال 1.3 میلیارد دلاری برای تشویق تولید خودروهای الکتریکی و دادن مشوق‌های مالی به مشتریانی که خودروهای برقی را خریداری می‌کنند، راه‌اندازی شد، که باعث آگاهی مصرف‌کننده و حمایت از فروش خودروهای الکتریکی شده است.

در حالی که سرمایه گذاری اولیه ممکن است زیاد باشد، بسیاری از رانندگان تاکسی هند به سرعت مزایای برقی شدن را می بینند، زیرا هزینه راه اندازی این وسایل نقلیه معمولاً کمتر از جایگزین های ICE است.

برخی از شهرهای هند اکنون دارای نقشه های تعاملی هستند که محل قرارگیری هاب شارژ خودروهای الکتریکی را نشان می دهد که امکان شارژ آسان را فراهم می کند.

N.C. Thirumalai از مرکز مطالعات علم، فناوری و سیاست مستقر در بنگلور معتقد است که توسعه استخراج داخلی برای مواد معدنی حیاتی مانند لیتیوم می تواند به کاهش هزینه توسعه خودروهای الکتریکی در آینده کمک کند و به افزایش کمک کند.

در حالی که راه اندازی یک EV کوچک در هند ممکن است ارزان تر از استفاده از وسایل نقلیه با سوخت فسیلی باشد، اما در همه جا اینطور نیست، قیمت بالای برق بسیاری از کشورها را از توسعه موثر بازارهای خودروهای برقی خود محدود می کند، به ویژه در جمعیت های کم درآمدی که می توانند از این فناوری بهره مند شوند.

برای موفقیت تولیدکنندگان کوچک خودروهای برقی در بازارهایی که موتورسیکلت و اسکوتر محبوب‌ترین هستند، دولت‌ها باید مشوق‌های مالی یا یارانه‌های برق را برای افزایش جذب مصرف‌کننده در نظر بگیرند.

این امر می تواند به کاهش آلودگی کمک کند و برای مصرف کنندگان دسترسی به حمل و نقل تمیز برای رفت و آمد یا نیازهای تجاری فراهم کند.

اگرچه آگاهی فزاینده ای در مورد ظهور خودروهای الکتریکی و کامیون وجود دارد، رشد بازار کوچک خودروهای برقی کمتر شناخته شده است و ناوگان حمل و نقل بسیاری از کشورهای جهان همچنان عمدتاً از وسایل نقلیه دو و سه چرخ تشکیل شده است که پتانسیل عظیمی را برای عرضه انبوه خودروهای برقی کوچک نشان می دهد.

با این حال برای موفقیت آمیز بودن این امر، دولت ها باید سیاست های مطلوبی را ارائه کنند و اطمینان حاصل کنند که هزینه برق مقرون به صرفه تر از سوخت های فسیلی است تا مصرف کنندگان را به سمت تغییر سوق دهد.

موتورسیکلت ها انقلاب EV در آسیا و آفریقا را رهبری می کنند
مدل‌های موفقی مانند تلاش هند برای خودروهای دو چرخ برقی و خودروهای الکتریکی کنیا پتانسیل تسلط خودروهای برقی کوچک بر بخش حمل‌ونقل با حمایت سیاستی مناسب را نشان می‌دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

چالش های عمده شامل نیاز به حمایت دولت از طریق یارانه ها و مشوق ها و هزینه بالای برق است که می تواند مانع رشد بازار در برخی مناطق شود.

Image