Heatcube یکی دیگر از فناوری‌های مستقل ذخیره‌سازی انرژی حرارتی

ذخیره انرژی

Heatcube نروژی فعالیت خود را در تلاش برای جایگزینی گرمای چوبی مورد استفاده در صنعت چای در روستاهای آفریقا آغاز کرد.

تیم دی هاس از کیوتوگروپ توضیح داد: ایده این بود که گرمای ارزان را به آفریقا بیاوریم.

چالش این بود که کشاورزان از بخش خوبی از زمین خود برای کشت چای، از جنگل ها و سوزاندن چوب حرارت کافی برای خشک کردن برگ های درخت چای استفاده می کردند و ایده این بود که یک راه حل ساده بسازیم که هزینه زیادی ندارد: یک نیروگاه خورشیدی متمرکز کوچک.

اما در تلاش و آزمایش روش‌های مختلف برای انجام این کار، بنیانگذار اصلی و سرمایه‌گذار اصلی متوجه شدند که ارزش واقعی با ذخیره‌سازی است و در نتیجه تا سال 2020، آنها هدف را دوباره تعریف کردند و کاملاً بر ذخیره انرژی حرارتی تمرکز کردند.

دی هاس گفت: و از آن زمان به بعد، این سفری بود برای شناسایی بهترین راه برای مفهوم‌سازی هر یک از جنبه‌های کلیدی به منظور خالص نگه داشتن آن تا حد ممکن و مناسب ساختن آن برای اهداف مختلف.

اکنون به عنوان Kyotogroup، با همان پیشروی فنی، اما با یک مدیرعامل جدید و شرکای سرمایه‌گذار، این شرکت شکل مدولار منحصر به فردی از ذخیره انرژی حرارتی مستقل را ابداع کرده است.

هیت کیوب مهندسان اکنون با سیلویا ترویسان، که سرپرست تحقیقات ذخیره انرژی حرارتی در KTH، موسسه فناوری سلطنتی در سوئد است، کار می کنند.

مخازن هیت کیوب نمک مذاب ©Kyotogroup چگونه کار می کند

Heatcube از مجموعه ای از مخازن مدولار برای ذخیره انرژی در نمک های مذاب استفاده می کند که بین 170 تا 500 درجه سانتی گراد از سرد به گرم تبدیل می شوند و به جای دو نمک مذاب مورد استفاده در CSP، مخازن با ترکیبی از سه نمک پر می شوند.

دی هاس توضیح داد: مزایای این سه نمک این است که سطح انجماد کمتری داریم.

در مقایسه با نمک های CSP که در حدود 290 درجه سانتی گراد جامد می شوند، نمک های ما تا زمانی که به 131 درجه سانتی گراد نرسند جامد نمی شوند، بنابراین ما می‌توانیم در دمای بسیار پایین‌تری نسبت به نمک‌های موجود در CSP تحویل دهیم، به این معنی که می‌توانیم از مواد مختلفی برای مخازن استفاده کنیم، بنابراین فولاد ما ارزان‌تر است.

این محدوده دما در طیف گسترده‌ای از فرآیندهای صنعتی مفید است و مشخصات تحویل را می‌توان برای مطابقت با نیازهای مشتری برای نوع گرمای خروجی و فشارهای مورد نیاز مختلف تنظیم کرد.

الکتریسیته حاصل از مازاد خورشید یا باد (یا خود شبکه) برای گرم کردن نمک های مذاب در مخازن با استفاده از گرمایش مقاومتی استفاده می شود، روشی که عنصر در یک کتری برقی آب را به جوش می آورد.

Heatcube از سه عنصر مختلف تشکیل شده است. ابتدا واحد شارژ الکتریسیته را به عنوان گرما به نمک مذاب داغ منتقل می کند. عنصر دوم خود سیستم ذخیره سازی و گردش خون است، مخازن پر از نمک مذاب.

سومین عنصر مبدل حرارتی است که گرمای ذخیره شده را برای رفع نیاز صنعت تبدیل می کند. سه گزینه مختلف برای تعیین نوع مبدل حرارتی مورد نیاز وجود دارد. گرما را به صورت بخار، هوای داغ یا روغن حرارتی ارائه کنیم.

ذخیره انرژی حرارتی مستقل

هنگامی که کارخانه‌های CSP در حال آنلاین شدن بودند، مشخص شد که هزینه کم و دوام ذخیره انرژی حرارتی مزیت اصلی آن است و ذخیره انرژی حرارتی با ذخیره انرژی خورشیدی به عنوان گرما در روز و تخلیه گرما به صورت بخار برای تولید نیروی حرارتی در شب، امکان تحویل خورشید را در شبانه روز فراهم می کند.

در نتیجه، در چند سال اخیر، استارت‌آپ‌هایی افزایش یافته‌اند که از ذخیره انرژی حرارتی CSP به عنوان یک فناوری مستقل برای انتقال گرما یا بخار به فرآیندهای صنعتی از گرمای ذخیره‌شده استفاده می‌کنند.

اینها برخاسته از تحقیقات متمرکز خورشیدی یا توسعه CSP بوده اند، مانند مالت (تقویت شده توسط بیل گیتس BEV) و Heatrix، یک اسپین آف DLR که به تازگی برنده جوایز SET شده است، یا Rondo که یک اسپین آف از GlassPoint است، که خود یک راه اندازی مستقیم حرارت/بخار بود.

دی هاس خاطرنشان کرد: بنابراین مکعب مبتنی بر فناوری اثبات شده است.

دی هاس از تجربه و دانش دنیای CSP استفاده کرده و آن را مدولار کرده است تا سازگار باشد و یکی از ویژگی های کلیدی این است که می توان به طور همزمان شارژ و دشارژ شود.

بنابراین در حالی که گرما را تخلیه می‌کنیم، می‌توانیم از هر برقی که از هر اتصال خارج از شبکه یا در دسترس است استفاده کنیم و در عین حال تخلیه و انتقال بخار به سایت های صنعتی را ادامه می دهیم.

مانند باتری‌ها، ذخیره‌سازی حرارتی از افزایش فتوولتائیک خورشیدی در شبکه استفاده می‌کند، که قیمت برق را در طول روز پایین می‌آورد و در شب برای خرید در حالی که قیمت‌ها پایین است و برای تحویل گرمای ذخیره‌سازی در زمانی که قیمت‌ها بالاتر است، افزایش می‌یابد.

مدت طولانی، عمر طولانی، مانند آب

ذخیره انرژی حرارتی ارزان‌تر از باتری است، ساعت‌های طولانی‌تری کار می‌کند و سال‌های بیشتری در دوچرخه‌سواری روزانه دوام می‌آورد و به این ترتیب ذخیره‌سازی حرارتی بیشتر شبیه یک فناوری قدیمی‌تر ذخیره‌سازی انرژی تجدیدپذیر از نظر هزینه و طول عمر است - آبی پمپ شده.

طنز Heatcube این است که این ذخیره‌سازی حرارتی کم‌هزینه و طولانی مدت، جذابیت کشور خود را به‌عنوان بازار ذخیره‌سازی انرژی حرارتی کمتر می‌کند، زیرا نروژ در حال حاضر ذخیره‌سازی انرژی کم‌هزینه و طولانی‌مدت زیادی در آب دارد.

او گفت: بنابراین در نروژ، فقط به اندازه نیاز، برق تولید می کنیم و نتیجه این است که تفاوت قیمت ها در طول روز در نروژ کمتر از اروپای مرکزی است.

بنابراین تمرکز اصلی جایگزینی دیگ‌های گاز صنعتی است و به صنعت کمک می‌کند تا با جایگزینی دیگ‌های گاز با انرژی تجدیدپذیر که به صورت ۲۴ ساعته تحویل داده می‌شود، به اهداف کاهش انتشار CO2 دست یابد.

Heatcube یکی دیگر از فناوری‌های مستقل ذخیره‌سازی انرژی حرارتی
مخازن هیت کیوب نمک مذاب - ©Kyotogroup

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بازارهای اصلی این سیستم در آلمان و اسپانیا هستند، آلمان بیشترین نیاز را برای گرمای صنعتی در اروپا دارد و امروزه این صنعت از گاز زیادی برای تولید گرما استفاده می کند.

Image