چشم انداز فناوری انرژی در سال 2023

انرژی

همه گیری کووید-19 و حمله روسیه به اوکراین منجر به اختلالات عمده در زنجیره تامین انرژی و فناوری جهانی شده است، افزایش قیمت انرژی و مواد، و کمبود مواد معدنی حیاتی، نیمه هادی ها و سایر اجزاء، موانع بالقوه ای را برای انتقال انرژی ایجاد می کند.

در مقابل این پس‌زمینه، چشم‌اندازهای فناوری انرژی ۲۰۲۳ (ETP-2023) تحلیلی در مورد خطرات و فرصت‌های پیرامون توسعه و افزایش زنجیره‌های تامین انرژی و فناوری پاک در سال‌های آینده ارائه می‌کند که از منظر امنیت انرژی، انعطاف‌پذیری و پایداری در نظر گرفته می‌شود.

ETP-2023 با تکیه بر آخرین داده‌های انرژی، کالا و فناوری - و همچنین اعلامیه‌های اخیر انرژی، آب و هوا و سیاست‌های صنعتی - سؤالات مهم در مورد انرژی پاک و زنجیره تأمین فناوری را بررسی می‌کند. گلوگاه‌های اصلی برای تلاش‌ها برای افزایش مقیاس آن زنجیره‌های تامین به طور پایدار و با سرعت مورد نیاز چیست؟

دولت ها چگونه می توانند سیاست صنعتی خود را در پاسخ به نگرانی های امنیت انرژی جدید برای انتقال انرژی پاک شکل دهند؟ کدام حوزه‌های فناوری پاک بیشترین خطر را برای عدم توسعه زنجیره‌های تامین ایمن و انعطاف‌پذیر دارند؟ و دولت ها برای کاهش چنین خطراتی در حین دستیابی به اهداف توسعه گسترده تر چه کاری می توانند انجام دهند؟

مجموعه چشم اندازهای فناوری انرژی، انتشارات فناوری شاخص آژانس بین المللی انرژی است که از سال 2006 منبع کلیدی بینش در مورد تمام موضوعات مرتبط با فناوری انرژی بوده است.

فرصت های ارائه شده توسط اقتصاد نوظهور انرژی، در حالی که نااطمینانی ها را نادیده می گیرند و امنیت انرژی را حفظ می کنند.

دنیای انرژی در طلوع عصر صنعتی جدید - عصر تولید فناوری انرژی پاک - است که بازارهای جدید و میلیون‌ها شغل ایجاد می‌کند، اما خطرات جدیدی را نیز ایجاد می‌کند و کشورهای سراسر جهان را به ابداع استراتژی‌های صنعتی برای تضمین جایگاه خود وادار می‌کند.

بر اساس گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی

چشم انداز فناوری انرژی 2023، آخرین قسمت در یکی از سری های شاخص آژانس بین المللی انرژی، به عنوان اولین کتاب راهنمای جهانی در جهان برای صنایع فناوری پاک در آینده عمل می کند.

این یک تجزیه و تحلیل جامع از تولید جهانی فناوری‌های انرژی پاک امروزی - مانند پانل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی، باتری‌های برق الکتریکی، الکترولیزکننده‌های هیدروژن و پمپ‌های حرارتی - و زنجیره‌های تامین آن‌ها در سراسر جهان ارائه می‌کند، و همچنین نقشه‌برداری از چگونگی احتمال وقوع آنها با پیشرفت انتقال انرژی پاک در سال‌های آینده، تکامل می‌یابد.

این تجزیه و تحلیل نشان می دهد که اگر کشورهای جهان به طور کامل تعهدات اعلام شده خود در زمینه انرژی و آب و هوا را اجرا کنند، بازار جهانی برای فناوری های کلیدی انرژی پاک تولید انبوه تا سال 2030 حدود 650 میلیارد دلار در سال ارزش خواهد داشت - بیش از سه برابر سطح امروزی.

مشاغل مربوط به تولید انرژی پاک از 6 میلیون امروز به نزدیک به 14 میلیون تا سال 2030 بیش از دو برابر خواهد شد - و رشد سریع صنعتی و اشتغال بیشتری در دهه های بعد با پیشرفت انتقال انتظار می رود.

در عین حال، زنجیره‌های تامین فعلی فناوری‌های انرژی پاک خطراتی را در قالب تمرکز جغرافیایی بالای استخراج و پردازش منابع و همچنین تولید فناوری ایجاد می‌کنند.

برای فناوری‌هایی مانند پانل‌های خورشیدی، باد، باتری‌های برق الکتریکی، دستگاه‌های الکترولیز و پمپ‌های حرارتی، سه کشور بزرگ تولیدکننده حداقل ۷۰ درصد ظرفیت تولید هر فناوری را به خود اختصاص داده‌اند و چین در همه آنها غالب است، در همین حال بخش زیادی از معادن برای مواد معدنی حیاتی در تعداد کمی از کشورها متمرکز شده است.

به عنوان مثال، جمهوری دموکراتیک کنگو بیش از 70 درصد کبالت جهان را تولید می کند و تنها سه کشور استرالیا، شیلی و چین بیش از 90 درصد از تولید جهانی لیتیوم را به خود اختصاص می دهند.

جهان در حال حاضر شاهد خطرات ناشی از زنجیره تامین تنگ است که قیمت‌های فناوری انرژی پاک را در سال‌های اخیر افزایش داده و انتقال انرژی پاک کشورها را دشوارتر و پرهزینه‌تر کرده است. افزایش قیمت‌های کبالت، لیتیوم و نیکل منجر به اولین افزایش قیمت باتری‌های خودروهای الکتریکی شد که در سال 2022 تقریباً 10 درصد در سطح جهانی جهش کرد.

هزینه توربین‌های بادی در خارج از چین نیز پس از سال‌ها کاهش در حال افزایش بوده است و روندهای مشابه می‌تواند در PV خورشیدی دیده می شود.

آژانس بین المللی انرژی تقریباً دو سال پیش تاکید کرد که اقتصاد انرژی جهانی جدید به سرعت در حال ظهور است. امروزه به یک رکن مرکزی استراتژی اقتصادی تبدیل شده است و هر کشوری باید شناسایی کند که چگونه می‌تواند از فرصت‌ها بهره‌مند شود و از چالش‌ها عبور کند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی گفت: ما در مورد بازارهای جدید فناوری انرژی پاک به ارزش صدها میلیارد دلار و همچنین میلیون ها شغل جدید صحبت می کنیم، خبر دلگرم کننده این است که خط لوله پروژه جهانی برای تولید فناوری انرژی پاک بزرگ و در حال رشد است.

اگر همه چیز اعلام شده از امروز ساخته شود، سرمایه گذاری در تولید فن آوری های انرژی پاک دو سوم آنچه را که در مسیری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خالص لازم است، تامین می کند و حرکت کنونی ما را به رسیدن به اهداف بین‌المللی انرژی و آب و هوا نزدیک‌تر می‌کند - و تقریباً مطمئناً چیزهای بیشتری در راه است.

دکتر بیرول افزود: در عین حال، جهان از زنجیره‌های تأمین فناوری پاک متنوع‌تر سود می‌برد، همانطور که در مورد اتکای اروپا به گاز روسیه دیدیم، زمانی که شما بیش از حد به یک شرکت، یک کشور یا یک مسیر تجاری وابسته هستید، در صورت بروز اختلال در خطر پرداخت هزینه سنگینی هستید.

بنابراین، من خوشحالم که بسیاری از اقتصادها در سراسر جهان امروز با هم رقابت می‌کنند تا پیشرو در اقتصاد انرژی جدید باشند و توسعه تولید فناوری پاک را در رقابت به صفر برسانند.

با این حال، مهم است که این رقابت منصفانه باشد – و درجه سالمی از همکاری بین‌المللی وجود داشته باشد، زیرا هیچ کشوری جزیره انرژی نیست و اگر کشورها با هم همکاری نکنند، انتقال انرژی پرهزینه‌تر و کندتر خواهد بود.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که اقتصادهای بزرگ برای ترکیب سیاست‌های آب و هوایی، امنیت انرژی و صنعتی خود در استراتژی‌های گسترده‌تر برای اقتصاد خود اقدام می‌کنند.

قانون کاهش تورم در ایالات متحده مثال واضحی از این موضوع است، اما بسته مناسب برای 55 و طرح REPowerEU در اتحادیه اروپا، برنامه تحول سبز ژاپن، و طرح تشویقی مرتبط با تولید در هند نیز وجود دارد که تولید انرژی خورشیدی را تشویق می کند.

PV و باتری ها - چین در تلاش است تا اهداف آخرین برنامه پنج ساله خود را برآورده کند و حتی از آن فراتر رود.

در همین حال، توسعه دهندگان و سرمایه گذاران پروژه های انرژی پاک به دقت دنبال سیاست هایی هستند که می تواند به آنها مزیت رقابتی بدهد. مدت زمان نسبتاً کوتاه در حدود 1 تا 3 سال به طور متوسط برای آنلاین کردن امکانات تولید به این معنی است که خط لوله پروژه می تواند به سرعت در محیطی که برای سرمایه گذاری مناسب است گسترش یابد.

بر اساس این گزارش، تنها 25 درصد از پروژه های تولیدی اعلام شده در سطح جهان برای PV خورشیدی در حال ساخت هستند یا ساخت و ساز قریب الوقوع آغاز می شود و این عدد برای باتری های EV حدود 35٪ و برای الکترولیزها کمتر از 10٪ است.

سیاست‌های دولت و تحولات بازار می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر جایی که بقیه این پروژه‌ها ختم می‌شوند داشته باشد.

در میان جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای برای افزایش تولید، ETP-2023 بر نقش مهم تجارت بین المللی در زنجیره‌های تامین فناوری انرژی پاک تاکید می‌کند، این نشان می دهد که نزدیک به 60 درصد از ماژول های خورشیدی PV تولید شده در سراسر جهان در خارج از مرزها معامله می شود.

تجارت همچنین برای باتری‌های EV و اجزای توربین بادی، علی‌رغم حجیم بودن، مهم است و چین صادرکننده اصلی امروز است.

این گزارش همچنین چالش‌های خاص مربوط به مواد معدنی حیاتی مورد نیاز برای بسیاری از فناوری‌های انرژی پاک را برجسته می‌کند و به زمان طولانی برای توسعه معادن جدید و نیاز به استانداردهای قوی زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی اشاره می‌کند.

با توجه به توزیع نابرابر جغرافیایی منابع معدنی حیاتی، همکاری بین المللی و مشارکت های استراتژیک برای تضمین امنیت عرضه بسیار مهم خواهد بود.

چشم انداز فناوری انرژی در سال 2023
چشم انداز فناوری انرژی 2023 بازار و فرصت های شغلی عمده و همچنین خطرات در حال ظهور را برای کشورهایی که در حال رقابت برای رهبری صنایع انرژی پاک امروز و فردا هستند برجسته می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

جهان در حال ورود به عصر جدیدی از تولید فناوری پاک است و استراتژی های صنعتی کشورها کلید موفقیت خواهد بود.

Image