بعید است قیمت نفت در سال 2024 به 100 دلار برسد

نفت خام

اوپک پلاس با رکوردشکنی تولید نفت آمریکا و افزایش عرضه سایر تولیدکنندگان غیراوپک پلاس از جمله برزیل، گویان، کانادا و نروژ مواجه است.

به گفته تحلیلگران، افزایش تولید نفت غیراوپک پلاس و فضای ذخیره سازی قابل توجهی که در اختیار گروه اوپک پلاس است، همچنان به فشار نزولی بر قیمت نفت خام در سال آینده ادامه خواهد داد.

تولید و صادرات نفت آمریکا سریعتر و بالاتر از حد انتظار افزایش می یابد و احساسات بازار در مورد تقاضا ضعیف است. (به خصوص برای نیمه اول سال 2024)

ائتلاف اوپک پلاس با آخرین کاهش اعلام شده خود برای سه ماهه اول سال 2024 در تلاش است تا کنترل شدیدی بر عرضه جهانی نفت داشته باشد، اما این گروه با رکوردشکنی تولید نفت آمریکا و افزایش عرضه از سوی دیگر تولیدکنندگان غیراوپک پلاس از جمله برزیل، گویان، کانادا و نروژ مواجه است.

برزیل از ژانویه 2024 برای عضویت در اوپک پلاس دعوت شده است، اما قبلاً گفته است که در هیچ گونه کاهش تولید شرکت نخواهد کرد.

اوپک پلاس در تلاش است تا کف قیمت نفت را حفظ کند (به بهای سهم بازار خود) اما ممکن است در بالا بردن بیش از حد قیمت ها موفق نباشد و تحلیلگران می گویند که این امر در صورتی صادق است که این گروه نتواند این کاهش ها را پس از مارس 2024 تمدید کند.

تولید بی سابقه نفت آمریکا و مشکل بزرگ برای اوپک پلاس

استیسی موریس رئیس بخش تحقیقات انرژی VettaFi، به MarketWatch گفت: کاهش تولید اوپک پلاس به دفاع از کف قیمت نفت کمک می کند، اما کاهش بیشتر معادل ظرفیت اضافی است.

موریس افزود: این پویایی احتمالاً قیمت نفت را افزایش می دهد.

وارن پترسون رئیس استراتژی کالا در ING، در یادداشتی در اوایل این ماه نوشت که «با توجه به مقیاس کاهش‌هایی که شاهد آن هستیم، اوپک روی مقدار قابل‌توجهی از ظرفیت اضافی نشسته است.

به گفته ING، اوپک، از جمله ایران حدود 5.5 میلیون بشکه در روز ظرفیت اضافی دارد.

پترسون گفت: این ظرفیت مازاد باید کمی آرامش را برای بازارها فراهم کند، زیرا اگر شاهد افزایش قیمت قابل توجه باشیم، انتظار می رود این ظرفیت شروع به بازگشت به بازار کند.

او خاطرنشان کرد: در هر صورت، مدیریت بازار نفت از سوی اوپک پلاس برای اینکه قیمت ها در سال آینده به کجا برسد، کلید خواهد بود.

ING پیش بینی می کند که نفت برنت در اوایل سال آینده در پایین ترین سطح 80 دلاری معامله شود، در حالی که پیش بینی می کند برنت به طور متوسط 91 دلار در هر بشکه در نیمه دوم سال 2024، زمانی که بازار به کسری باز می گردد، برسد.

با این حال عرضه غیراوپک پلاس با سرعتی سریع‌تر از پیش‌بینی‌های قبلی رشد می‌کند که به دلیل رکورد تولید نفت خام ایالات متحده است که علیرغم کاهش یا کاهش تعداد دکل‌های حفاری در مقایسه با این زمان در سال گذشته، همچنان به افزایش خود ادامه می‌دهد.

رابرت یاوگر، مدیر اجرایی آتی انرژی در Mizuho Securities USA، به Myra Saefong از MarketWatch گفت: ایالات متحده اکنون تولیدکننده نوسان جهانی است نه عربستان سعودی و یا حتی روسیه.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش ماهانه خود اعلام کرد که ایالات متحده اکنون در مسیر افزایش عرضه 1.4 میلیون بشکه در روز در سال 2023 است که دو سوم رشد تولید 2.2 و 4 میلیون بشکه در روز غیراوپک پلاس را در سال جاری تشکیل می‌دهد.

در عین حال تولید اوپک پلاس برای کاهش 400000 بشکه در روز تعیین شده است که سهم بازار آن را به 51 درصد در سال 2023 کاهش می دهد که کمترین میزان از زمان تشکیل این بلوک در سال 2016 است.

پل سانکی از شرکت سانکی ریسرچ پس از آخرین نشست اوپک پلاس در پایان نوامبر به سی‌ان‌بی‌سی گفت: تولید بی سابقه نفت آمریکا مشکل بزرگی برای اوپک پلاس است.

سانکی گفت که راه حل برای عربستان سعودی می تواند صرفاً کاهش تولید فزاینده غیراوپک پلاس با پر کردن بازار با نفت خام و در نتیجه کاهش قیمت نفت به سطوح زیر آستانه سودآوری ایالات متحده باشد.

مکس لیتون، مدیر تحقیقات جهانی کالاهای سیتی گروپ، این هفته به تلویزیون بلومبرگ گفت، اگر اوپک پلاس پس از مارس 2024 کاهش تولید خود را کاهش دهد، قیمت نفت ممکن است 30 تا 50 درصد سقوط کند، اگر بیشتر ظرفیت اضافی آنلاین شود.

لیتون گفت: آنها می توانند این بازار را متعادل کنند و اگر همه با هم کار کنند، این قیمت ها را در 70 تا 80 دلار نگه دارند.

به گفته گروه انرژی راپیدان، اگر تولیدکنندگان اوپک پلاس به همکاری خود ادامه دهند و برای از بین بردن رقبای ایالات متحده که سهم بازارشان را می خورند، بازار را با نفت پر کنند، ممکن است مجبور شوند برای چند سال آینده به کنترل شدید عرضه ادامه دهند.

راپیدان در گزارشی که این هفته توسط بلومبرگ منتشر شد، گفت، حداقل برای چندین سال آینده، مدیریت عرضه یکپارچه، هوشیار و موثر اوپک پلاس برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت مورد نیاز است.

بعید است قیمت نفت در سال 2024 به 100 دلار برسد
با جلوگیری از تشدید تنش های ژئوپلیتیکی که منجر به قطعی (قابل توجه) عرضه نفت خام شود، بعید است قیمت نفت در سال 2024 به 100 دلار در هر بشکه برسد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در حالی که تقاضای نفت به اوج خود نمی رسد، رشد عرضه غیراوپک پلاس نیز به اوج خود نمی رسد، بنابراین اوپک پلاس طی چند سال آینده تولید خود را کاهش داده است.

Image