کاهش تولید نفت خام اوپک در سال 2024

نفت خام

هدف اصلی اوپک به حداکثر رساندن سود حاصل از صادرات نفت است که اغلب با اهداف کشورهای واردکننده نفت در تضاد است.

در 30 نوامبر 2023، اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) و متحدانش که مجموعاً اوپک پلاس نامیده می‌شوند، توافق کردند که از ژانویه 2024 تولید نفت خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

این تصمیم تحت تأثیر عوامل متعددی قرار گرفت. اما در نظر گرفتن انگیزه های اوپک ممکن است مفید باشد.

در بسیاری از نقاط جهان - به ویژه کشورهایی که واردکننده خالص نفت خام هستند - انگیزه های اوپک اغلب در تضاد با خواسته های اقتصادی آن کشورها است و اوپک به دنبال به حداکثر رساندن ارزش ذخایر نفت خام کشورهای عضو است. این به طور کلی سیاست رسمی دولت است.

برخلاف سیاست‌های دولت ایالات متحده، که عموماً حول محور تمایل به قیمت‌های پایدار، اما پایین برای انرژی می‌چرخند، این لزوماً همان چیزی نیست که شرکت‌های نفتی ایالات متحده به دنبال آن هستند، به طوری که اغلب اهداف دولت ایالات متحده را در برابر اهداف صنعت نفت ایالات متحده قرار می دهد.

کشورهای عضو اوپک در اهداف همسو هستند.

در بسیاری از موارد، دولت های این کشورها بیشترین درآمد خود را از فروش نفت خام به بازار صادرات به دست می آورند و بنابراین، اوپک به دنبال بالاترین قیمت ممکن نفتی است که می تواند به دست آورد، بدون اینکه جهان را در رکود قرار دهد، یا انگیزه هایی برای تولید رقیب و تلاش های حفاظتی ایجاد کند.

اوپک ضمن کنترل عرضه برای تأثیرگذاری بر قیمت‌ها، می‌خواهد سهم خود از تولید و حجم صادرات جهانی نفت را حفظ یا افزایش دهد. از دست دادن بیش از حد سهم بازار، توانایی آن را برای تأثیرگذاری بر بازار تضعیف می کند.

قبل از رونق نفت شیل در ایالات متحده، اوپک می توانست به راحتی به این اهداف دست یابد، اما به دلیل افزایش تولید نفت ایالات متحده، اکنون غیرممکن است که اوپک بتواند قیمت ها را بدون ایجاد انگیزه های بیشتر برای تولید ایالات متحده افزایش دهد.

بنابراین این کارتل قدرت خود را در قیمت گذاری از دست داده است.

با این وجود اوپک و متحدانش حدود 50 درصد از نفت جهان را در سال 2022 تولید کردند و بیش از 70 درصد از ذخایر اثبات شده جهان را در اختیار دارند بنابراین، آنها هنوز هم قدرت قابل توجهی برای تأثیرگذاری بر قیمت های جهانی نفت دارند.

اما شبیه چرخاندن یک کشتی بزرگ است، زمان می برد تا اقدامات اوپک بر بازار تأثیر بگذارد و اوپک کاهش تولید را اعلام خواهد کرد و اگر آن را دنبال کند در نهایت مقداری از مازاد عرضه را خشک می کند.

در عین حال کشورهای غیر اوپک مانند ایالات متحده در حال افزایش تولید هستند که به جبران کاهش تولید اوپک کمک می کند که این مانند یک مسابقه تسلیحاتی بین اوپک و ایالات متحده است و تاکنون، ایالات متحده تا حد زیادی توانسته است تولید خود را به اندازه ای افزایش دهد که بیشتر تأثیر کاهش تولید اوپک را خنثی کند.

یک فکر نهایی این است که اوپک از کاهش تولید به عنوان یک سلاح سیاسی استفاده کرده است، این یکی از دلایلی است که من انتظار داشتم کارتل تولید خود را کاهش دهد و اینکه چرا آنها ممکن است در سال آینده که به سمت انتخابات ریاست جمهوری پیش می رویم دوباره تولید را کاهش دهند.

من فکر می‌کنم اعضای اوپک مانند عربستان سعودی و متحدانی مانند روسیه ترجیح می‌دهند که دونالد ترامپ دوباره انتخاب شود و بنابراین ممکن است سعی کنند قیمت‌ها را قبل از انتخابات بالا ببرند.

اگر قیمت بنزین در آستانه انتخابات به طور سرسام آوری افزایش یابد، برای رئیس جمهور بایدن در انتخابات مجدد سخت تر خواهد بود، بنابراین این موضوع در سال 2024 قابل تماشا خواهد بود.

کاهش تولید نفت خام اوپک در سال 2024
این سازمان در ایجاد تعادل بین قیمت بالای نفت با ثبات اقتصادی جهانی و رقابت تولیدکنندگان غیراوپک با چالش هایی مواجه است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

عوامل سیاسی، از جمله تأثیر بالقوه بر انتخابات ایالات متحده، در تصمیم گیری اوپک در مورد کاهش تولید نقش دارند.

Image