اتحادیه اروپا ممکن است در مسیر انتقال انرژی چین ایستاده باشد

انرژی

موج جدید حمایت گرایی انرژی پاک اتحادیه اروپا می تواند به زنجیره های تامین و تجارت جهانی آسیب برساند و در واقع قیمت مواد و تجهیزات را بیشتر افزایش دهد.

اتحادیه اروپا با اتخاذ تدابیری برای کمک به صنایع برق، الکتریکی، خورشیدی و بادی خود، در تلاش است تا از تولید انرژی پاک خود در برابر رقابت چینی محافظت کند.

این بلوک ماه‌هاست که به دنبال رفع وابستگی خود به فناوری‌های وارداتی، به‌ویژه محصولات ارزان‌تر از چین است که سهم بازار تولیدکنندگان اروپایی را تضعیف می‌کند.

با این حال تحلیلگران و صنعت می گویند، موج جدید حمایت گرایی انرژی پاک می تواند به زنجیره های تامین و تجارت جهانی آسیب برساند و در واقع قیمت مواد و تجهیزات لازم برای تسریع انتقال انرژی را افزایش دهد.

بررسی ضد یارانه (تحقیق علیه یارانه چین به تولید خودروهای برقی) اتحادیه اروپا در مورد واردات EV از چین

اتحادیه اروپا در ماه اکتبر تحقیقات ضد یارانه‌ای را در مورد واردات خودروهای برقی باتری‌دار (BEV) از چین آغاز کرد تا مشخص کند آیا زنجیره‌های ارزش BEV در چین از یارانه‌های غیرقانونی سود می‌برند و آیا این یارانه باعث آسیب اقتصادی به تولیدکنندگان اتحادیه اروپا BEV می‌شود یا خیر.

یافته‌های این تحقیقات، که انتظار می‌رود تا پاییز 2024 تکمیل شود، تعیین خواهد کرد که آیا این به نفع اتحادیه اروپا است که اثرات رفتارهای تجاری ناعادلانه را که با اعمال عوارض ضد یارانه‌ای بر واردات خودروهای برقی باطری برمی‌دارد جبران کند.

رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، در سخنرانی خود در ماه سپتامبر گفت که بازارهای جهانی اکنون مملو از خودروهای برقی ارزان‌تر چینی هستند. و قیمت آنها به‌طور مصنوعی با کمک یارانه‌های دولتی پایین نگه داشته می‌شود.

فون در لاین افزود: این بازار ما را مخدوش می کند.

طرح اقدام انرژی بادی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا همچنین به دنبال محافظت از تولیدکنندگان تجهیزات بادی و خورشیدی خود در برابر رقابت چینی است.

در پایان ماه اکتبر، کمیسیون اروپا برنامه اقدام انرژی بادی اروپایی خود را معرفی کرد که هدف آن اطمینان از اینکه انتقال انرژی پاک با رقابت صنعتی همراه است و انرژی بادی همچنان یک داستان موفقیت اروپایی است.

کادری سیمسون، کمیسر انرژی اروپا، گفت: وابستگی ها در حال تشدید هستند.

کمیسر انرژی اتحادیه اروپا افزود: اروپا قصد کاهش جاه‌طلبی‌های کربن‌زدایی خود را ندارد، بنابراین باید برای کاهش وابستگی خود به فناوری‌های وارداتی که خطرات اقتصادی و امنیتی را به همراه خواهد داشت، اقدام کند.
مطالب مرتبط: نگرانی های مربوط به نرخ بهره، قیمت نفت را تحت فشار نگه می دارد

بسته انرژی بادی اشاره می‌کند که قیمت‌های پایین چین و زنجیره‌های تامین کوتاه‌تر به دلیل تسلط چین در تولید فولاد و مواد خام به شدت توانایی شرکت‌های اتحادیه اروپا را برای رقابت در یک زمین بازی تضعیف می‌کند.

صنعت بادی اروپا که حدود 16 درصد از مصرف برق اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می دهد، در دو سال گذشته در بحبوحه فرآیندهای کند مجوز، اختلالات زنجیره تامین، افزایش هزینه ها و نرخ بهره با مشکل مواجه بوده است.

انجمن WindEurope در اوایل سال جاری هشدار داد که اگر اقداماتی برای حمایت از صنعت انجام نشود، خطر بسیار واقعی وجود دارد که گسترش انرژی بادی در چین انجام شود، نه در اروپا.

همانطور که آژانس بین المللی انرژی (IEA) اذعان می کند، چین همچنین نقش بزرگی در زنجیره تامین جهانی فناوری انرژی پاک ایفا می کند، که مجموعه دیگری از نگرانی های امنیت انرژی را به دلیل زنجیره های تامین بسیار متمرکز جغرافیایی برای فناوری و مواد معدنی حیاتی ارائه می دهد.

طبق پیش بینی آژانس در چشم انداز انرژی جهانی، چین در سال 2030 79 درصد از زنجیره تامین PV خورشیدی، 64 درصد در انرژی بادی، 68 درصد در باتری، 54 درصد در مواد شیمیایی لیتیوم و 72 درصد در کبالت تصفیه شده خواهد داشت. .

اتحادیه اروپا نگران است که با وجود افزایش 50 درصدی نرخ تاسیسات بادی و خورشیدی در سال گذشته در مقایسه با سال 2021، حتی در بحبوحه افزایش قیمت ها، به طور فزاینده ای به تولید چین وابسته شده است.

گزارش پیشرفت رقابت پذیری اتحادیه اروپا در ماه اکتبر نشان داد که "از مواد خام گرفته تا اجزای اصلی میانی و فناوری های نهایی انرژی پاک، اتحادیه اروپا به طور فزاینده ای به واردات از کشورهای ثالث وابسته است.

این گزارش می‌گوید: وضعیت بسته به فناوری متفاوت است، اما برای بیشتر فناوری‌ها، اتحادیه اروپا حداقل برای یک مرحله از زنجیره ارزش به چین وابسته است.

در صنعت تولید خورشیدی، اتحادیه اروپا تجربه اعمال تعرفه های ضد دامپینگ بر چین را در یک دهه پیش دارد، اما یک ماه پس از اعمال تعرفه ها، اتحادیه اروپا و چین به مصالحه دست یافتند و در سال 2013 اختلاف را حل کردند. تا سال 2018، اتحادیه اروپا تمامی محدودیت های فروش پنل های خورشیدی چینی را حذف کرده است.

اکنون صحبت‌ها درباره اقدامات تجاری جدید صنعت را نگران کرده است.

حمایت گرایی اتحادیه اروپا می تواند انتقال انرژی را تضعیف کند

در بیانیه ای مشترک، 433 شرکت و انجمن اروپایی خورشیدی به رهبری سولار پاور اروپا، در پایان نوامبر هشدار دادند که "اقدامات تجاری به بخش انرژی خورشیدی اتحادیه اروپا به ضرر انتقال انرژی سبز اتحادیه اروپا در یک لحظه حساس از زمان آسیب می رساند.

SolarPower Europe گفت: در حال حاضر، اروپا کمتر از 3 درصد از پنل های خورشیدی مورد نیاز برای دستیابی به هدف متوسط سالانه برای دستیابی به اهداف استقرار خورشیدی 2030 ما را تولید می کند.

در نظر گرفتن تحقیقات تجاری، امیدوارکننده ترین مسیر اروپا برای کربن زدایی سریع انرژی را تهدید می کند.

این انجمن از رهبران اتحادیه اروپا می‌خواهد که به جای اعمال عوارض و تعرفه‌های بالقوه بر واردات، حمایت از تولید داخلی با ضمانت‌های دولتی، تنظیم قوانین کمک‌های دولتی و ایجاد ابزار مالی در سطح اتحادیه اروپا برای تولید انرژی خورشیدی، مانند بانک تولید خورشیدی را در نظر بگیرند.

شرکت نروژی Statkraft، بزرگترین تولیدکننده انرژی های تجدیدپذیر اروپا، در ماه اکتبر در گزارش خود در مورد روندها و سناریوهای انرژی جهانی هشدار داد که ظهور چالش های جدید اجتماعی و افزایش تنش های ژئوپلیتیکی می تواند منجر به حمایت گرایی بیشتر شود که ممکن است بر گذار انرژی جهانی تأثیر بگذارد. بیش از آنچه قبلاً پیش بینی می شد.

کریستین رینینگ تونسن، مدیرعامل Statkraft گفت: تأثیر منفی مشاجره و تاخیر زیاد است.

همکاری و تجارت جهانی عناصر کلیدی در انتقال انرژی مقرون به صرفه و موفق هستند.

اتحادیه اروپا ممکن است در مسیر انتقال انرژی چین ایستاده باشد
اتحادیه اروپا نگران است که علیرغم افزایش 50 درصدی نرخ تاسیسات بادی و خورشیدی در سال گذشته نسبت به سال 2021 به طور فزاینده ای به تولید چین وابسته شده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اتحادیه اروپا برای محافظت از تولید انرژی پاک خود در برابر رقابت چینی تلاش می کند.

Image