راه انتقال حیاتی هیدروژن

هیدروژن

این واقعیت است که آینده کریدور H2 جنوبی بر اساس توافق سیاسی بین دو ائتلافی است که در طرف های مخالف پارلمان اروپا نشسته اند.

آیا دریای مدیترانه می تواند به قطب انرژی جدید برای تقویت امنیت انرژی و تسریع انتقال انرژی در اروپا تبدیل شود؟ با توجه به سناریوی ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک کنونی، این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

این موضوع اخیراً در سرمقاله اکونومیست نیز مورد بحث قرار گرفته است که منطقه مدیترانه را به عنوان نیروگاه آینده هیدروژن سبز و انقلاب بدون کربن نشان می دهد و پاسخ به بسیاری از سوالات ناشی از این موضوع ممکن است از توافق اخیر بین دولت های ایتالیا و آلمان در مورد ساخت یک خط لوله جدید گاز و Hydrogen در سراسر آلپ، به اصطلاح کریدور SouthH2 باشد.

به گفته رم و برلین، این خط لوله مولکول های سبز را از شمال آفریقا به قلب صنعتی اروپا می رساند.

منطق پشت این پروژه

یک توافق سیاسی و اقتصادی برای تقویت موقعیت ژئواستراتژیک ایتالیا در مرکز دریای مدیترانه و به رسمیت شناختن نقش آن به عنوان یک حلقه انرژی بین اروپا و آفریقا و این ایده بارها در برنامه ماتی (Piano Mattei) نامیده شده است، یک تحول مهم در سیاست خارجی ایتالیا در قبال آفریقا که توسط نخست وزیر جورجیا ملونی طراحی شده است.

این طرح پاسخ طبیعی رم به تغییر محورهای تامین انرژی اروپا از مدل شرق-غرب (متمرکز بر روسیه) به محوری است که به اتصالات جنوب-شمال (شمال آفریقا و نروژ) اشاره دارد.

از سوی دیگر، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، رهبری یک ائتلاف سیاسی را برعهده دارد که همچنان به سرمایه گذاری در توانمندی صنایع سنگین کشور ادامه می دهد. هدف برلین حفظ رقابت پذیری اقتصاد خود با دیگر قدرت های اقتصادی جهانی است.

با این حال آیا امکان همزیستی این دو استراتژی در چنین سناریوی بی ثبات اروپایی و جهانی پراکنده وجود دارد؟

برنامه اقدامی که در اواخر نوامبر بین ایتالیا و آلمان به توافق رسید، بر همکاری قابل اعتماد و یک دوستی نزدیک و طولانی مدت بین رم و برلین برای ارتقای همکاری استراتژیک در حول پنج حوزه اصلی متمرکز است: فناوری، رقابت و انسجام اجتماعی - حفاظت از آب و هوا- مشارکت های جهانی-اروپا-روابط اجتماعی و فرهنگی بین دو کشور کل مشارکت جزء اصلی خود را در خط لوله جدیدی تشکیل می دهد که باید مولکول های سبز را از شمال آفریقا به اروپای مرکزی بیاورد که شامل شرکایی مانند الجزایر و تونس و اتریش و سوئیس اروپایی می شود.

همه کشورهای ذکر شده در بالا علاقه مند به ارتقاء نقش Hydrogen برای متعادل کردن و کربن زدایی سیستم های انرژی خود تا سال 2050 هستند، در همه این کشورها، بخش های صنعتی که به سختی کاهش می یابند هنوز به شدت به سوخت های فسیلی و بالاتر از همه گاز طبیعی گران قیمت وابسته هستند.

با این حال کشورهای اروپایی همچنین به دنبال تقویت امنیت انرژی با منابع جدید در دوره‌های اوج مصرف هستند، در ماه مه 2023، برلین، رم و وین نامه‌ای مشترک برای حمایت از توسعه کریدور H2 جنوبی، زیرساختی به طول 3.300 کیلومتر امضا کردند.

4 میلیون تن در سال (میلیون تن در سال) ظرفیت. این خط لوله بر روی شبکه گاز موجود که توسط 4 اپراتور اصلی مدیریت می شود (اسنام ایتالیا، GCA و TAG اتریش و بایرنتس آلمان) سرمایه گذاری خواهد کرد که بیش از 70 درصد از زیرساخت های گاز موجود را که بازارهای اروپایی را به میادین گازی الجزایر متصل می کند، تغییر کاربری می دهد.

پیش بینی ارتباطات متقابل بازار ناموجود

با پیش‌بینی تقاضای 20 میلیون تن هیدروژن سبز تا سال 2030، کمیسیون اروپا انتظار دارد حداقل نیمی از این هیدروژن از طریق سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری‌های خورشیدی و بادی و الکترولیزها در اتحادیه اروپا تولید شود.

10 میلیون تن دیگر از طریق واردات از طریق شش کریدور اصلی، از جمله کریدور تامین H2 مرکزی جنوبی تامین می شود: شبکه ای شامل هفت عضو اتحادیه اروپا (ایتالیا، اتریش، آلمان همراه با اسلوونی، کرواسی، اسلواکی و جمهوری چک) و می تواند تا سال 2030 نزدیک به 55 میلیون تن در سال از انتشار CO2 را کاهش دهد.

کریدور تامین H2 مرکزی جنوبی تا سال 2030

پیام ملونی و شولز به اروپا تحویل داده شده است و در واقع بروکسل چهار شبکه را در فهرست 166 پروژه ای گنجانده است که به معیارهای معامله سبز پاسخ می دهند و مجوزهای سریع، رویه‌های ارزیابی اثرات کوتاه‌تر، و کمک‌های مالی ارائه شده توسط تسهیلات اتصال اروپا (CEF) تنها برخی از مزایای عمده زیرساخت‌های موجود در فهرست اتحادیه پروژه‌های به اصطلاح منافع مشترک (PCIs) و پروژه هستند.

منافع متقابل (PMI) سایر بودجه های دولتی و خصوصی احتمالاً از میلیاردها دلار اختصاص یافته برای پروژه های مهم منافع مشترک اروپا (IPCEI) تأمین خواهد شد.

آژانس بین‌المللی انرژی هیدروژن را به عنوان یک جزء حیاتی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از بخش‌هایی که به سختی کاهش می‌دهند در اقتصادهای پیشرفته معرفی کرده است. با این حال، کل بخش به دلیل وجود موانع در زنجیره تامین، تاخیر در ایجاد صرفه‌جویی در مقیاس و توسعه آهسته فناوری‌ها و چارچوب‌های نظارتی در رنج است.

این بحث ها یک عنصر واضح از COP28 هستند.

در همین حال فعالان محیط زیست، فهرست اتحادیه اروپا از پروژه‌های همسو با قرارداد سبز را به عنوان لیست آرزوها از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز توصیف کرده‌اند که به سادگی اجازه می‌دهد گاز طبیعی از طریق همان خطوط لوله انتقال یابد و فاز خروج هیدروکربن‌ها در اروپا را بی‌صدا به تأخیر می‌اندازد.

با این وجود این امر باعث نشد که کمیسیون اتحادیه اروپا با هیاهوی بزرگ اولین مزایده بانک Hydrogen اروپا را برای حمایت از تولید هیدروژن تجدیدپذیر در اروپا راه اندازی کند. وجوهی که به گفته کمیسیون به کاهش شکاف موجود بین هزینه های تولید هیدروژن سبز و قیمت هایی که شهروندان مایل به پرداخت آن هستند کمک می کند.

فقط زمان و حمایت سیاسی مستمر از صنعت، نشان می دهد که آیا این (ایده) کار می کند یا خیر.

امنیت و انتقال: تنش بین دو قطب

چالش هایی که اتحادیه اروپا با آن روبه رو است به قدری عظیم است که برای یافتن قوانین مشترک برای بازی در بازارهای داخلی به رویکرد جدیدی نیاز است. رقابت شدید چین و ایالات متحده باعث می‌شود که نیاز فوری به اصلاح استراتژی صنعتی اروپا باشد.

با وجود این، طرح استراتژیک جدید باید با این واقعیت روبرو شود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مدت طولانی سیاست‌های صنعتی را که به عنوان ابزار ژئوپلیتیکی علیه سایر همتایان اتحادیه اروپا تلقی می‌شوند، کنار گذاشته‌اند.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا باید با این تحول در یک واقعیت انرژی جدید روبرو شود، اروپا که تقریباً از گاز روسیه محروم است و همچنان در تلاش برای یافتن یک تعادل عرضه جدید است، قصد دارد از پتانسیل مدیترانه در زمینه انرژی های تجدیدپذیر استفاده کند.

یک انتخاب استراتژیک که سرمایه‌گذاری‌های کاملاً جدید و هنگفت را در زیرساخت‌های فرامرزی دیکته می‌کند، اما همچنین جابجایی خوشه‌های صنعتی به مناطقی با رقابت پذیری بالاتر از نظر ورودی‌های انرژی مانند همان مناطق مدیترانه، محدود کردن هزینه‌ها و مخارج عمومی - همچنین یارانه‌ها را نیز در نظر می‌گیرد و توسط شهروندان اتحادیه اروپا پرداخت می شود.

به گفته ملونی نخست وزیر ایتالیا، برنامه اقدام با آلمان همکاری دوجانبه را به سطح جدیدی می آورد و گفتگوهای بین دولتی را پس از هفت سال بدون بستر سیاسی مناسب تسریع می بخشد.

با ابزارهای اقتصادی محدود برای حمایت از قرارداد سبز اروپا، از جمله ستون فقرات هیدروژنی جدید اروپا، بحث در مورد استفاده موثر از کمک های مالی برای کربن زدایی مطمئناً به کارزار انتخابات بعدی اروپا که در ژوئن آینده پیش بینی می شود باز خواهد گشت و یک درگیری شدید تا شش ماه آینده ادامه خواهد داشت.

از یک سو، اکثریت سیاسی فعلی به ریاست رئیس جمهور اورسولا فون در لاین وجود دارد.

از سوی دیگر احزاب راست رقیب متعلق به ائتلاف هویت و دموکراسی در پارلمان اروپا که چند روز پیش توسط اتحادیه (لگا) و معاون نخست وزیر ایتالیا، متئو سالوینی در فلورانس احضار شدند.

شایان ذکر است، سالوینی مستقیماً متحدان ائتلاف فعلی دولت ایتالیا، فورتزا ایتالیا (حزب مردم اروپا) و برادران ایتالیا (محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپایی) را برای آزادی بروکسل و پایان دادن به افراط‌گرایی انتقال انرژی مورد حمایت سوسیالیست‌ها فراخواند.

نشانه ای از زمان نامطمئن پیش روی ما این واقعیت است که آینده کریدور H2 جنوبی بر اساس توافق سیاسی بین دو ائتلافی است که در طرف های بسیار مخالف پارلمان اروپا نشسته اند.

دولت ملونی که نسبتاً در ایدئولوژی‌های راست‌گرا و محافظه‌کار لنگر انداخته است، گفت‌وگوی دوجانبه با شریک سیاسی مهمی مانند آلمان را بر روی سیاست‌ها و استراتژی‌های انرژی متمرکز کرده است: احتمالاً تفرقه‌انگیزترین بحث در طیف سیاسی اروپا، همراه با سیاست‌های مهاجرت.

ائتلاف آلمانی به رهبری SPD، همراه با Die Grünen و FDP، یک ائتلاف سیاسی است که عمیقاً با اهداف زیست محیطی و تسریع انتقال انرژی به عنوان یک عنصر استراتژیک برای رویارویی با چالش‌های اقتصاد جهانی چندپاره مشخص می‌شود.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که آلمان کشوری است که بیشترین سرمایه گذاری را در اروپا روی آینده هیدروژن انجام می دهد.

همانطور که به انتخابات اروپا در اواسط سال 2024 نزدیک می شویم، این پارادوکس ها ناگزیر به بحث ها دامن می زنند و پیامدهای سیاسی آن می تواند برای آینده کریدور H2 جنوبی چشمگیر باشد.

سرمایه گذاران ممکن است از نظر مالی تحت تأثیر قرار گیرند و از تأخیر مداوم در اجرای پروژه رنج ببرند.

با این وجود آنچه در اینجا در خطر است بسیار اساسی تر است، یعنی اعتبار امنیت انرژی اتحادیه اروپا و استراتژی های انتقال.

راه انتقال حیاتی هیدروژن
با پیش‌بینی تقاضای 20 میلیون تن هیدروژن سبز تا سال 2030، کمیسیون اروپا انتظار دارد حداقل نیمی از این هیدروژن از طریق سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری‌های خورشیدی و بادی و الکترولیزها در اتحادیه اروپا تولید شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

خط لوله کریدور جنوبی H2 مولکول های سبز را از شمال آفریقا به قلب صنعتی اروپا می رساند.

Image