قیمت نفت

نفت خام

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۸۴ سنت معادل ۱.۰۳ درصد کاهش به ۸۰ دلار و ۵۸ سنت رسید.

آزادسازی تعدادی از گروگان‌ها در غزه مخاطرات ژئوپلیتیکی را کاهش داده و قیمت نفت را پایین آورده است. اما نفت اولین افزایش قیمت هفتگی خود را طی یک ماه گذشته در آستانه اجلاس اوپک پلاس برای تصمیم‌گیری در مورد کاهش تولید در 2024، تجربه می‌کند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 84 سنت معادل 1.03 درصد کاهش به 80 دلار و 58 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 1 دلار و 56 سنت معادل 2.02 درصد کاهش 75 دلار و 54 سنت معامله می‌شود.

اولین گروه از گروگان‌ها در روز جمعه در اولین روز از آتش‌بس 4 روزه مبادله شدند. این اقدام برای کاهش مخاطرات ژئوپلیتیکی بسیار قابل‌ملاحظه بود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی اولین افزایش قیمت هفتگی خود را طی 5 هفته گذشته تجربه می‌کنند، آن هم در شرایطی که اعضای ائتلاف اوپک پلاس برای تصمیم‌گیری در سطح تولید خود می‌شوند.

ائتلاف پلاس که از سازمان صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه تشکیل شده است، در روز بازار را با تعویق چهارشنبه انداختن اجلاس 26 نوامبر تا 30 نوامبر شوکه کرد و به نظر می‌رسد تولیدکنندگان این گروه در سطح تولید به توافق برسند می‌رسند.

طبق گفته برخی منابع اوپک پلاس، این ائتلاف تعیین شده به توافق با تولیدکنندگان آفریقایی در سطح تولید در 2024 نزدیک شود.

خبر به تعویق افتادن این اجلاس قیمت نفت برنت را 4 درصد و نفت آمریکا را 5 درصد در روز چهارشنبه داد، سطح دوره در روزهای گذشته به خاطر تعطیلات در آمریکا پایین بوده است.

قیمت نفت
از طرف دیگر دورنمای مدت اقتصاد چین از قیمت نفت کوتاه حمایت کرده است اما افزایش ذخایر نفت خام آمریکا و پایین آمدن حاشیه‌های سوددهی این کشور می‌تواند در کاهش و تاثیرگذاری اقتصاد چین را خنثی کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

قیمت نفت اخیراً به خاطر نگرانی در مورد مصرف و افزایش عرضه مخصوصاً از تولیدکنندگان غیر اوپک پایین آمده است.

Image