چالش های قیمت گاز در اروپا

گاز طبیعی

ذخایر گاز اروپا پر است اما افزایش تقاضا در زمستان و رقابت در بازار آسیا می تواند قیمت ها را افزایش دهد، تنش‌های ژئوپلیتیکی، مانند توقیف اخیر کشتی توسط حوثی‌ها، تأثیر مستقیمی بر قیمت گاز اروپا دارد.   

نوامبر در اروپا به طور معمول شروع فصل گرما است و حتی با تابستان طولانی و شروع آرام پاییز، در اواخر نوامبر، دمای زمستان کاهش می یابد و گرما افزایش می یابد و قیمت بنزین شروع به بالا رفتن می کند.

سال گذشته اروپا با زمستانی ملایم تر از حد معمول روبرو شد و خوش شانس بود.

امسال همه چیز متفاوت به نظر می رسد و در حال حاضر مخازن ذخیره گاز اروپا به لطف جریان ثابت LNG ایالات متحده، تا لبه لبه پر هستند، اما اکنون که فصل اوج مصرف آغاز شده است، تقاضا، مانند تقاضا در آسیا افزایش خواهد یافت و علیرغم عرضه کافی LNG در سطح جهان، قیمت ها هنوز هم ممکن است افزایش یابد.

عرضه فراوان ذکر شده در بالا دلیل کاهش قیمت LNG در هفته های اخیر بوده است، با این حال آسیب‌پذیری بازار - به‌ویژه بازار اروپا - در برابر هر رویدادی که می‌تواند بر قیمت‌ها تأثیر بگذارد، در اوایل این هفته و زمانی که قیمت‌های معیار اروپایی پس از انتشار خبر توقیف یک کشتی باری (اسرائیل) در دریای سرخ توسط حوثی‌ها افزایش یافت، به وضوح آشکار شد.

این کشتی با یک شرکت اسرائیلی مرتبط بود و به همین دلیل، به طور گسترده به عنوان نشانه ای از تشدید احتمالی جنگ خاورمیانه تلقی می شد.

واکنش اسرائیل مقصر دانستن ایران برای توقیف کشتی بود، در حالی که ایران هرگونه دخالت در این حمله را رد کرد و هر دو طرف در بیانیه های خود از زبان قوی (کنایه از جدیت) استفاده کردند.

پس از انتشار این خبر قیمت گاز در اروپا حدود 3 درصد افزایش یافت، در حالی که قیمت گاز در ایالات متحده حتی اندکی کاهش یافت و بار دیگر تفاوت اساسی بین تولید کننده خودکفایی یک کالا و وابستگی به واردات را برجسته کرد.

به گفته اس اند پی گلوبال، با وجود افزایش ریسک ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، برخی در صنعت تجارت گاز بر این باورند که قیمت LNG بسیار بالاتر نخواهد رفت.

سرویس Commodity Insights این شرکت گزارش داد که برخی از معامله گران عرضه را دلیل تنها تأثیر محدود اخبار حمل و نقل بر قیمت LNG می دانند.

با این حال برخی دیگر خاطرنشان می کنند که اکنون که حرکت از طریق کانال پاناما محدود شده است، اخبار حمل و نقل برای همه کالاها بسیار مهم شده است و به نظر می رسد که حرکت از طریق کانال سوئز به دلیل جنگ اسرائیل و حماس خطرناک تر شده است.

وضعیت کانال پاناما - نتیجه یک خشکسالی طولانی مدت که باعث کاهش سطح آب در این کانال شده است - در حال حاضر نرخ حمل و نقل را برای همه کشتی ها افزایش داده است.

همه محموله‌های LNG ایالات متحده از کانال پاناما عبور نمی‌کنند اما محموله‌های آسیایی از آن عبور می‌کنند و با اعمال محدودیت های جدید، برخی، از جمله خریداران کره جنوبی تصمیم گرفتند مسیر کانال پاناما را با مسیری که از کانال سوئز می گذرد جایگزین کنند.

با توقیف کشتی (اسرائیل) در دریای سرخ، برخی از خریداران ممکن است به فکر مسیر جایگزین باشند.

در همین حال سایر خریداران آسیایی LNG ایالات متحده نیز به دنبال مسیرهای جایگزین هستند، زیرا به نظر نمی رسد که حرکت محدود در نقطه انسداد کلیدی بین آمریکای شمالی و جنوبی به سرعت حل شود.

حتی اگر عرضه LNG به خودی خود فراوان باشد، این به نرخ حمل و نقل نیز می‌افزاید و در نهایت موجب افزایش قیمت گاز می شود.

اگر صحبت از عرضه شود ممکن است فراوان باشد، اما همانطور که قطعی (تولید و صادرات) Freeport در سال گذشته نشان داد، این فراوانی با یک قطعی یا اختلال با افزایش قیمت مواجه می شود.

ژوئن گذشته Freeport LNG دچار انفجار شد که این تاسیسات را تا پایان سال تعطیل کرد و در فوریه امسال بازگشایی شد، فری پورت قبل از انفجار یک دهم واردات LNG اروپا را به خود اختصاص داده بود و نقش مهمی در افزایش قیمت گاز در تابستان داشت.

بنابراین با نزدیک شدن دمای زمستان قیمت بنزین حداقل در اروپا، صرفاً به دلیل افزایش تقاضا و علیرغم ذخیره‌سازی کامل می‌تواند بالاتر رود: برداشت از این انبارها طبق معمول در این زمان از سال از قبل آغاز شده است.

قیمت‌های جهانی ممکن است انعطاف‌پذیرتر باشند اما به دلیل چالش‌های حمل و نقل و افزایش خطر اختلال در (مسیرهای حمل و نقل) خاورمیانه، ریسک همچنان وجود دارد.

چالش های قیمت گاز در اروپا
چالش های زنجیره تامین، مانند محدودیت ها در کانال پاناما و خطرات در کانال سوئز، نگرانی هایی را برای حمل و نقل جهانی LNG و قیمت گذاری ایجاد کرده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

چالش های جنگ، زمستان و زنجیره تامین، ثبات قیمت گاز اروپا را تهدید می کند.

Image