رتبه بندی سری بازی های Total War

بازی ویدیویی

تا به امروز چندین عنوان از مجموعه بازی توتال وار روانه بازار شده است، اما از میان آن‌ها تنها چند اثر توانسته‌اند با گذر زمان ارزش خود را در لیست برترین آثار استراتژیک تاریخ حفظ کنند و با خلق روایت‌های تاریخی ناب در صنعت بازی‌های ویدیویی جاودانه شوند.

همان‌طور که از نام آن پیداست، در مجموعه بازی‌های توتال وار (Total War) اثر استودیوی انگلیسی کریتیو اسمبلی شما به رهبری یک جنگ تمام عیار در طول پرده‌ی لایزال تاریخ تمدن دعوت می‌شوید.

چه صحبت از فضای فئودال ژاپن در واپسین سال‌های قرون وسطی باشد یا دوره مستعمراتی دنیای جدید آمریکا که با درگیری دائمی میان سرخ‌پوستان و مهاجران همراه بود و در نهایت به جنگ انقلابی منتهی شد، این سری نه تنها به شما اجازه حکومت بر یک ملت یا قوم عظیم را می‌دهد بلکه مخاطبان را در جایگاه یک فرمانده نظامی می‌گذارد که در نبردهای بزرگ باید از هر ترفند و جهشی برای پیروزی در برابر نیروی مغلوب‌کننده دشمنان خود استفاده کند.

در میان بازی‌های PC، فرانچایزهایی نظیر Sid Meier’s Civilization، Command and Conquer و سری Total War به عنوان پایه‌های سبک استراتژی شناخته می‌شوند، Total War نزدیک به دو دهه در سال‌ها و دوره‌های مختلف عرضه شده و در هر بازی قصۀ جدیدی برای بازگو کردن داشته است.

این مجموعه در طول سال‌های گذشته نزدیک به 15 نسخۀ اصلی و چند اسپین‌آف و بازی فرعی دریافت کرد، ترکیب استراتژی نوبتی و مبارزات لحظه‌ای در Total War باعث شد تا بازیکنان با چالش جدیدی روبرو شده و گیم‌پلی پویایی را تجربه کنند.

در اینجا قصد داریم بازی‌های مجموعۀ Total War را براساس امتیاز آن‌ها در متاکریتیک رتبه‌بندی کرده و بررسی کنیم...

Total War Battles: Kingdom (عرضه‌ی سال ۲۰۱5)

بازی Total War Battles: Kingdom جزو ضعیف‌ترین بازی‌های این سری به شمار می‌رود که در سال 2015 برای PC و موبایل انتشار یافت، این بازی یکی از دو عنوان Free-to-Play سری Total War است که نتوانست پتانسیل این مجموعه را به خوبی نشان دهد.

در نهایت این بازی با نمرۀ 67 کارش را به پایان رساند.

در این بازی می‌توانید به ساخت و گسترش امپراتوری خود بپردازید، نیروهای خود را تمرین داده و به جنگ علیه دیگر گیمرها و قلمروها بروید.

درحالی که گرافیک و طراحی صوتی بازی توسط خیلی‌ها تحسین می‌شد، منتقدین از گیم‌پلی ساده و نبود استراتژی عمیق (در مقایسه با سایر بازی‌های سری) در TWB: Kingdom ایراد گرفتند، بازی تمرکزی روی واقع‌گرایی نداشت و پرداخت‌های درون برنامه‌ای به شکلی بودند که گیمر تنها با هزینه کردن می‌توانست در بازی موفق شود.

Total War Saga: Troy (عرضه‌ی سال ۲۰۲۰)

بازی Total War Saga: Troy در سال 2020 عرضه شد و پیش از انتشار بازی TW: Warhammer III، آخرین نسخه این سری محسوب می‌شد.

TWS: Troy بازی بدی نبود و موفق شد به متااسکور 75 دست پیدا کند.

همانطور که از نام بازی مشخص است، این بازی به جنگ تروآ که در عصر برنز رخ داد می‌پردازد. (داستان بازی 33 ساعت به طول می‌انجامد)

از آنجا که بازی یکی از جدیدترین نسخه‌های Total War است، ویژگی‌های خوبی را ارائه می‌دهد که اکثرا بهبود پیدا کرده یا برای اولین بار به این سری راه یافتند.

بازی در گرافیک و ارائه نبردهای پیچیده عملکرد خوبی داشته و جزئیات زیادی را رعایت کرده است، با این حال اما TWS: Troy با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کرد که انتظار می‌رود تا الآن برطرف شده باشند.

جدیدترین بازی در مجموعه توتال وار شما را به جهان اساطیری شاهکار هومر یعنی ایلیاد می‌برد، در نقش هرکدام از قهرمان‌های یونان کهن مثل آشیل، هکتور، پاریس و حتی پادشاهان بزرگی چون آگاممنون و پریام بر سر تروی، که گوهر قلمروهای آن زمان است، بجنگید و حتی در قالب قهرمان‌های ارتش‌تان از خدایان کمک بگیرید.

Total War: Troy با استفاده از سیستم معرفی شده در مجموعه‌ی Warhammer و Three Kingdoms به شما قابلیت بازی با شخصیت‌های قهرمان را می‌دهد که هرکدام قدرت‌های منحصربه‌فرد خود را دارند؛ ویژگی‌هایی که در میدان جنگ‌های چندهزارنفره می‌تواند تفاوت میان پیروزی و شکست مطلق باشد.

البته علیرغم برهه تاریخی جذابی که کریتیو اسمبلی انتخاب کرده، Troy به هیچ‌وجه نمی‌تواند از خود هویت قابل‌توجهی نشان دهد یا مانند شخصیت‌های افسانه‌ای خود نامش را در میان بزرگان این مجموعه جاودانه کند.

بااین‌حال، اگر حال و هوای حماسه هومر برای شما جذاب است، شاید بتوانید از نقص‌ها و کم‌وکاستی‌های متعدد گیم‌پلی چشم‌پوشی کنید و از این نسخه لذت ببرید.

Total War Saga: Thrones of Britannia (عرضه‌ی سال ۲۰۱۸)

اولین نسخه از زیرمجموعۀ Total War Saga. بازی TWS: Thrones of Britannia که در سال 2018 عرضه شد، گیمرها را به 878 سال پس از میلاد می‌برد، سری TWS جای نگاه به یک دورۀ تاریخی بزرگ، نگاه عمیقی به وقایع مختلف دارد و این ویژگی اصلی آن است که به خاطرش شاهد عرضۀ این اثر هستیم.

با وجود متااسکور 75 و نمرۀ برابر با بازی TWS: Troy، استودیوی Creative Assembly و شرکت Sega از انتشار این بازی رضایت کامل دارند.

Total War Saga: Thrones of Britannia موفق شد در رویداد Independent Game Developers Association جایزۀ بهترین بازی استراتژی را دریافت کند.

بعد از گذر سال‌ها، استودیوی کریتیو اسمبلی بالاخره دست به ساخت اثری در سری بازی توتال وار با محوریت جنگ میان وایکینگ‌ها و ساکسون‌های بریتانیایی زد، Thrones of Britannia شما را به قرن نهم می‌برد، زمانی که آلفرد، پادشاه وسکس، در صدد متحد کردن انگلستان در برابر دشمن مشترک یعنی کفار دنمارکی بود.

شما می‌توانید به عنوان حکمفرمای قلمروهای آن زمان، اعم از وسکس، مرسیا، انگلیا، ولز و حتی اربابان وایکینگی در سرزمین‌های گوتروم به نبرد برای دستیابی به تاج و تخت بریتانیا بپردازید.

البته بازی به هنگام عرضه از مشکلات فنی متعدد رنج می‌برد و از طرفی مکانیک‌های آن پر از عیب و نقص بودند، آن هم عیب‌هایی که سال‌ها پیش در نسخه‌های قبلی مجموعه برطرف شدند.

همه این‌ها باعث می‌شود که امروز از Thrones of Britannia به عنوان یکی از بدترین عرضه‌های تاریخ بازی‌های total war یاد کنیم.

Total War: Rome 2 (عرضه‌ی سال ۲۰۱۳)

با اینکه Total War: Rome 2 به عنوان ناامیدکننده‌ترین ورودی این فرانچایز شناخته می‌شود، اما با اختلاف کمی در جایگاه بالاتر قرار می‌گیرد، اینکه بخواهید راه یکی از بزرگترین بازی‌های استراتژی یعنی Rome: Total War را ادامه دهید ماموریت دشواری‌ست، اما هیچکس انتظار نداشت که این اثر تا این اندازه ناامیدکننده ظاهر شود.

Total War: Rome 2 در سال 2013 منتشر شد. باوجود اینکه بازی ده سال پس از Rome: Total War انتشار پیدا کرد، اما ایرادات ابتدایی از جمله مشکلات فنی متعدد و دوربین ضعیف باعث شدند تا بازی Total War: Rome 2 میراث بزرگ این مجموعه را زیر سوال برده و طرفداران را ناامید کند.

با این حال بازی برداشت و بینش جدیدی از Total War ارائه می‌دهد که ممکن است توجه طرفداران را جلب کند، این بازی نمرۀ 76 منتقدین را در اختیار دارد.

حتی آن دسته از گیمرهای کامپیوتر که لزوما طرفدار مجموعه بازی توتال وار هم نیستند بازی روم توتال وار (Rome: Total War) را تجربه کرده‌اند، هم‌اکنون این نسخه بخصوص از مجموعه که در سال ۲۰۰۴ عرضه شد به عنوان یکی از برترین بازی‌های استراتژی تاریخ شناخته می‌شود، پس می‌توانید حدس بزنید که طرفداران و در کل بسیاری دیگر از بازیکنان که با بازی اول خاطره داشتند چقدر برای دنباله‌ی آن یعنی Total War: Rome II هیجان داشتند.

اما متاسفانه توتال وار روم ۲ نتوانست از پس انتظارات بر بیاید و بخاطر مشکلات فنی بسیار زیادی که در زمان عرضه داشت به یکی از فراموش‌‌شدنی‌ترین آثار مجموعه تبدیل شد.

علاوه بر روایت نه چندان قدرتمند و المان‌هایی که در گیم‌پلی آزادی عمل خاصی به بازیکنان نمی‌دادند، بازی به هیچ‌وجه بهینه نبود و بسیاری از مخاطبان را با مشکلات عملکرد حتی برروی سیستم‌های قدرتمند و حرفه‌ای گیمینگ مواجه کرد.

در نهایت باید گفت که اگر مایل به تجربه‌ی مدیریت قلمروی امپراتوری روم هستید، بهتر است به سراغ همان نسخه اول بروید.

Total War: Attila (عرضه‌ی سال ۲۰۱۵)

Total War: Attila در سال 2015 منتشر شد. بازی شما را به 395 سال پس از میلاد می‌برد، درست 9 سال پیش از تولد آتیلا (Attila)، رهبر قوم هون و فرمانده یکی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌ها در اروپا. بازی از نظر اهمیت در سری Total War جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که قرار بود پس از انتشار بازی Total War: Rome 2 منتشر شود.

از آنجا که انتشار TW: Rome 2 خیلی‌ها را ناامید کرد، وزن زیادی روی شانه‌های TW: Attila قرار گرفته بود چرا که یک بازی متوسط دیگر، ممکن بود غروب این فرانچایز را رقم بزند.

Total War: Attila به دلیل قرار دادن بازی در یکی از بهترین دوره‌ها، ارائه پلی‌استایل‌های متنوع، قبایل جدید، مکانیک Horde و… به شدت مورد استقبال قرار گرفت، با وجود مشکلات فنی، بازی توانست متااسکور 80 را از آن خود کند.

درست مانند ناپلئون که در مورد این شخصیت تاریخی بود، Attila هم به فتوحات آتیلای هون می‌پردازد، توتال وار اتیلا در برهه باستان متاخر به وقوع می‌پیوندد و تمدن‌های انسانی را در آستانه‌ی ورود به عصری جدید در قالب قرون وسطی به تصویر می‌کشد.

شما در نقش آتیلا یا هر فرمانروایی در سراسر نقشه اروپا و آسیا – که حتی ایران و حکومت ساسانیان را شامل می‌شود – باید به فکر گسترش قلمرو خود و دفاع در برابر هجوم قوم هون‌ها باشید.

به جرأت می‌توان ادعا کرد که توتال وار اتیلا از بازی‌های بهینه مجموعه بازی توتال وار به حساب می‌آید که تا ساعت‌ها و روزها شما را به خود مشغول می‌کند، اما با توجه به دستاوردهای بزرگ دیگر نسخه‌های این سری شاید ظرافت‌هایش آنقدرها هم به چشم نیایند.

Napoleon: Total War (عرضه‌ی سال ۲۰۱۰)

بازی Napoleon: Total War در سال 2010 انتشار یافت. بازی نسبت به نسخه‌های پیشین دقت زیادی در رعایت وقایع تاریخی داشت. بازی دارای سه کمپین است که بین قرن‌های 18 و 19 به وقوع پیوسته و دوران نظامی پادشاهی ایتالیا و امپراتوری فرانسه را روایت می‌کند.

همچنین گیمرها می‌توانند در یکی از کمپین‌ها به نبرد با ناپلئون (Napoleon) بپردازند، این سه کمپین روی هم رفته 30 ساعت زمان نیاز دارند تا به اتمام برسند.

همانطور که ذکر شد، بازی به خاطر دقت تاریخی و واقع‌گرایی بالا مورد ستایش قرار گرفت و البته که هوش مصنوعی این اثر یکی از نقاط ضعف بزرگ آن بود، بازی Napoleon: Total War در رویداد Milthon European Game Awards برنده جایزۀ بهترین بازی استراتژی و در رویداد Ivor Novello Award برنده جایزۀ بهترین موسیقی متن شد.

بازی توانست نمرۀ 81 را در میان آثار Total War ثبت کند.

همان‌طور که از نام آن مشخص است، این نسخه از بازی حول شخصیت ناپلئون بناپارت ساخته شده است. البته اگر کمی فراتر از داستان آن قدم برداریم، Napoleon در اصل نسخه تکامل‌یافته‌ی Empire بود که نتوانست ظرافت‌های آن بازی را در سیستم استراتژیک خود پیاده کند.

مسلما Napoleon با پیشرفت‌های گرافیکی قابل‌توجه همراه بود، اما طراحی مراحل و نقشه‌ی کمپین آن هرگز جذابیت توسعه‌ی آمریکای مستعمراتی را مانند نسخه قبلی زنده نمی‌کرد.

از حیث تکامل هم متاسفانه جز بهینه‌سازی برخی سیستم‌های تازه معرفی شده در Empire دیگر شاهد هیچ‌گونه نوآوری در گیم‌پلی نبودیم و مشکلات هوش مصنوعی بازی قبلی هم مدام تجربه بازیکنان را دچار اختلال می‌کردند، برای همین در نهایت نمی‌توان به بازی این امپراتور بزرگ فرانسوی در تاریخ مجموعه توتال وار بهای زیادی داد.

Total War Battles: Shogun (عرضه‌ی سال ۲۰۱2)

بازی Total War Battles: Shogun اثری در سبک استراتژی لحظه‌ای‌ست که در دوران ژاپن فئودال دنبال می‌شود. این اثر در سال 2012 برای PC و موبایل در دسترس قرار گرفت.

درست مثل نسخه‌های پیشین، گیمرها در این بازی به فرماندهی نیروها، ساخت استحکامات دفاعی و شرکت در نبردهای بزرگ مشغول می‌شوند و بخش کمپین این بازی نزدیک به 15 ساعت به طول می‌انجامد.

TWB: Shogun به خاطر جلوه‌های بصری عالی و گیم‌پلی چالش‌برانگیزش تحسین و به یک ورودی با ارزش در سری Total War تبدیل شد.

ساده‌سازی مکانیک‌های RTS و آوردن آن به پلتفرم موبایل یکی از چیزهایی بود که باعث شد TWB: Shogun در ذهن اکثر گیمرها و طرفداران Total War ثبت شود، با وجود سخت‌ افزار محدود موبایل، این بازی توانست در این پلتفرم هم به خوبی ظاهر شود.

در نهایت باید گفت که بازی Total War Battles: Shogun موفق شد متااسکور 83 را به دست بیاورد.

Total War: Three Kingdoms (عرضه‌ی سال ۲۰۱۹)

بازی Total War: Three Kingdoms یکی از مهم‌ترین و بهترین ورودی‌های سری Total War بود، پس از موفقیت Total War: Warhammer، خیلی از گیمرها باتوجه به روایت بازی در دوران سه پادشاهی، انتظار محتوای بیشتری از این اثر داشتند. با این حال، بازی به عنوان یکی از بهترین ورودی‌های سری Total War شناخته می‌شود که در سال 2019 انتشار یافت.

خوشبختانه بازی با انتشار افزونۀ Mandate of Heaven عملکرد خوبی در تکمیل کردن مکانیک‌های گیم‌پلی داشت و حتی کاراکترهایی مثل لردهای افسانه‌ای Total War: Warhammer را به داستان آورد و با وجود قرار گرفتن در رتبه‌های پایین، Total War: Three Kingdoms همچنان یک بازی عالی با ارزش تجربۀ بسیار بالاست.

این اثر توانست نمرۀ 85 را از منتقدین دریافت کند.

اگر از طرفداران عاشقانه سه پادشاهی نوشته‌ی لو گوان ژانگ هستید، پس نباید توتال وار سه پادشاهی را از دست بدهید، Three Kingdoms شما را به سرزمین‌های چین در قرن دوم می‌برد، در برهه متلاطمی که فرماندهان جنگی بزرگ چون کائوکائو و لیوبی بر سر حکمفرمایی بر قلمروی وسیع چانگوا مینزو با هم می‌جنگیدند.

با بهره‌گیری از سیستم قهرمانان فانتزی معرفی شده در نسخه Warhammer، بازی توتال وار سه پادشاهی به شما اجازه می‌دهد کنترل قهرمانان افسانه‌‌ی سه پادشاهی را بدست بگیرید و با قابلیت‌های منحصربه‌فرد و قدرت خارق‌العاده آن‌ها در صحنه‌های خونین و مرگبار نبرد چند هزار نفری ورق را به سمت خود و متحدانتان برگردانید.

بازی از دو حالت حماسی‌ و تاریخی برخوردار است و در اولین مورد، شما در تعبیری واقع‌گرایانه نسبت به تاریخ چین به نبرد برای حکمرانی بر آن می‌پردازید و در مورد دوم اتفاقات رمان فانتزی عاشقانه سه پادشاهی و همه المان‌های ماوراءالطبیعی آن برای شما تداعی می‌شود.

Total War: Warhammer (عرضه‌ی سال ۲۰۱۶)

سری بازی‌های Warhammer و Total War دو فرانچایز گیمینگ بسیار بزرگ و محبوب هستند، هر دو بازی در ارائه نبردهای بزرگ و حماسی تخصص دارند.

حالا با در نظر گرفتن ویژگی‌ هر دو مجموعه، به این فکر کنید که از ترکیب این دو باهم چه معجونی به دست می‌آید! کراس‌اور این دو سری یکی از بهترین اتفاقات در مجموعۀ Total War بود چرا که فرم و سرعت آن را به طور کل تغییر داد.

یکی از بهترین ویژگی‌های بازی Total War: Warhammer تنوع بالای گروه‌هاست و برای مثال، قبیلۀ دوارف‌ها از ماشین‌های جنگی سنگین و نیرومند استفاده می‌کنند که در نبرد آسیب زیادی به دشمن می‌زند، در حالی که گروه ومپایرها به استفاده از نیروهای نامیرا، هیولاها و طلسم‌ها متکی هستند.

به همین خاطر است که استفاده از هر نیرو در بازی علاوه بر ویژگی‌ها، چالش‌‌هایی هم به همراه دارد. گیمرها باید قدرت خود و موقعیت‌هایی که توسط دشمن در دسترس قرار می‌گیرد را در نظر گرفته و از آن‌ها در نبرد استفاده کنند.

بازی Total War: Warhammer متااسکور 86 را از منتقدین گرفت.

Total War: Shogun 2 – Fall of The Samurai

Total War: Shogun 2 – Fall of the Samurai یک افزونه برای بازی TW: Shogun 2 بود، این بستۀ گسترش‌دهنده قبیله‌های جدید و سه نیروی خارجی (بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده) به بازی اضافه کرده و مقیاس کمپین بازی را گسترش می‌دهد.

این تغییرات به علاوۀ نیروهای جدید تفنگداران و توپچی‌ها کمپین بازی را جالب‌تر می‌کنند، بازی اصلی به خاطر کمبود مبارزات دریایی مورد نقد قرار گرفت که با انتشار این افزونه و اضافه شدن مکانیک بمباران دریایی اهمیت بیشتری پیدا کرد.

جدای از این‌ها، Fall of the Samurai به عنوان یک بستۀ گسترش‌دهنده یکی از بهترین عناوین این فهرست می‌باشد.

این DLC هنگام عرضه نمرۀ 86 را در وبسایت متاکریتیک ثبت کرد.

Total War: Warhammer 2 (عرضه‌ی سال ۲۰۱۷)

نسخه دوم سری Total War: Warhammer فراتر از یک دنباله برای قسمت پیشین آن است، هر دو بازی نقاط قوت و ضعف مشابهی دارند اما نسخۀ دوم TW: Warhammer بهتر از دیگری عمل می‌کند.

همچنین باید گفت که به دلیل انتشار تعداد زیادی DLC، بازی TW: Warhammer 2 یکی از گسترش یافته‌ترین ورودی‌های سری Total War می‌باشد که تا به الآن عرضه شده است.

Warhammer 2 به تنهایی بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین نسخۀ سری Total War است که از تمام محتوای نسخۀ پیشین و 17 پکیج جدید بهره می‌برد، Warhammer 2 به لطف سناریوهای جدید، فناوری تازه و لردهای چالش‌برانگیز در گسترش جهان بازی و افزایش تنوع آن عملکرد خیلی خوبی دارد.

این بازی که در سال 2017 انتشار یافت، نمرۀ 87 را از منتقدین گرفته است.

و در نهایت به Warhammer II می‌رسیم که بی‌شک بهترین و حساب‌شده‌ترین بازی توتال وار در تاریخ این مجموعه استراتژیک محبوب است.

قطعا نسخه دوم از مجموعه وارهمر شناخته‌شده‌ترین اثر کریتیو اسمبلی نیست و شاید حتی نتواند با محبوبیت دو بازی قبلی رقابت کند، اما اگر از حیث انتقادی به تاریخ این مجموعه نگاه کنیم، هیچ اثری کار خود را به خوبی Warhammer II انجام نمی‌دهد.

اول از همه، نکته‌ای که این نسخه را از سایرین متمایز می‌کند یک روایت غنی و عمیق است. متاسفانه علیرغم تلاش‌های سازندگان، هیچ کدام از توتال وارها تاکنون نتوانسته بودند یکی از برزگ‌ترین مشکلات این مجموعه را حل کنند؛ و این مسئله هدف یا غایتی است که ورای یک گیم‌پلی جذاب به بازیکن انگیزه بازگشتن به بازی را بدهد.

تقریبا تمام توتال وارها مبنی بر فتح نقاط مختلف جهان و رشد دادن کشور هستند. خوشبختانه در Warhammer II ما برای اولین بار روایتی داریم که به ما اشتیاق کافی برای به پایان رساندن ماجرا می‌دهد.

در دنیای فانتزی وارهمر، پدیده‌ای به نام Vortex قرار است دنیا را در آشوب غرق کند و تنها شما، شاهزاده تیریون از آلتوان و وارث آنریون هستید که با کمک الف‌های والای وفادار خود می‌توانید در برابر این دشمن افسارگسیخته و ماورایی بجنگید و دنیا را از نابودی نجات دهید.

کمپین اصلی Warhammer II را می‌توان به یک مسابقه میان ملت‌های مختلف برای کنترل Vortex و استفاده از قدرت بی‌نهایت آن تشبیه کرد و در نهایت همه این تلاش‌ها در نبردی عظیم به سرانجام می‌رسد، نبردی که سرنوشت همه دنیا و ساکنان آن را رقم می‌زند.

Total War: Warhammer 3 (عرضه‌ی سال ۲۰22)

به دنبال موفقیت‌های پیاپی دو نسخۀ Total War: Warhammer، دو استودیوی Creative Assembly و Games Workshop با شرکت Sega همکاری کردند تا یک ورودی دیگر برای این سری تولید شود. Warhammer 3 نه‌تنها آخرین ورودی سری Warhammer است، بلکه آخرین نسخه از سری Total War نیز می‌باشد که در سال 2022 منتشر شد.

نسخۀ سوم Total War: Warhammer آماده‌ست تا باری دیگر گیم‌پلی ترکیبی از مبارزات لحظه‌ای و نوبتی را ارائه دهد.

با اینکه گیم‌پلی بازی به دو نسخۀ پیشین شباهت زیادی دارد، اما بازی Total War: Warhammer 3 با بهبودهای کیفی زیادی همراه شده که یک تجربۀ خوب از این عنوان به وجود می‌آورد.

همچنین بازی به لطف اضافه کردن نیروهای جدید و نقشۀ بزرگ‌تر به اثری عمیق تبدیل شده و از قسمت پیشین عملکرد بهتری دارد، وقایع بازی در Realm of Chaos دنبال شده و نزدیک به 15 ساعت طول می‌کشد.

بازی Total War: Warhammer 3 موفق شد در زمان عرضه نمرۀ 87 را کسب کند.

این عنوان از روز اول عرضه به سرویس Game Pass PC اضافه شد تا کاربران در ازای پرداختی مبلغی نه‌‌چندان زیاد، بتوانند این بازی را روی سرویس Microsoft تجربه کنند.

Shogun: Total War Warlord Edition

بازی Shogun: Total War اولین نسخه سری Total War بود که در سال 2000 راه را برای تبدیل شدن این فرانچایز به یکی از بهترین‌ها هموار کرد. در آن دوره هیچ عنوان استراتژی وجود نداشت که بتواند به بزرگی و بلندپروازی Shogun نزدیک شود.

نقشۀ بزرگ و مبارزات نوبتی بازی با نبردهای لحظه‌ای ترکیب شده بودند و یادآور بازی‌های جنگی Tabletop می‌شدند.

نسخۀ The Warlord Edition در سال 2001 انتشار پیدا کرد، این نسخه درکنار بازی اصلی، شامل بسته گسترش‌دهندۀ The Mongol Invasion شده که علاوه بر بخش کمپین جدید، نیروها و قبیله‌های تازه را هم به بازی می‌آورد.

بازی Shogun: Total War Warlord Edition توانست متااسکور 87 را در زمان عرضه کسب کند.

Medieval 2: Total War (عرضه‌ی سال ۲۰۰۶)

بازی Medieval 2: Total War یکی از اولین دنباله‌ها در این مجموعه بود و سال 2006 عرضه شد. علاوه بر این، Medieval 2 بزرگ‌ترین منبع میم بین طرفداران Total War است.

گیمرها ممکن است این بازی را با چیت‌های معروفش به یاد بیاورند که فیل‌های جنگی را به عنوان یک واحد به میدان نبرد می‌فرستاد، این مورد همانقدر که جالب به نظر می‌رسد، سرگرم‌کننده بود.

Medieval 2 در میان مادسازها هم یک بازی محبوب بود. شایعاتی وجود دارد که می‌گوید بازی Total War: Warhammer با الهام از ماد Call of Warhammer: Beginning of the End Times که برای بازی Medieval 2 عرضه شد، ساخته شده است.

این بازی 32 ساعته توانسته نمرۀ 88 را کسب کند.

Medieval: Total War (عرضه‌ی سال ۲۰۰۲)

با اینکه بازی Medieval: Total War در سال 2002 منتشر شد، اما بازی زیبایی نبود و در عوض توانست پایه‌های این سری که روی نسخۀ Shogun بنا شده بود را گسترش دهد، این موضوع به بازی کمک کرد تا بازیکنان تجربۀ خوبی از کمپین 37 ساعتۀ این اثر به دست بیاورند و در واقع عمق استراتژیک بازی از تاثیرگذاری زیادی بهره‌مند بود.

بازی به طور کل نزد منتقد‌ین و گیمرها مورد تحسین قرار گرفت و نمرۀ 88 را دریافت کرد.

Medieval: Total War هوش مصنوعی خیلی خوبی داشت که در هر درجۀ سختی گیمر را به چالش می‌کشید، دنیای کمپین بزرگتر شده و شامل قبایل و گروه‌های مذهبی می‌شد که ارزش تکرار این اثر کلاسیک را بالا می‌برد.

بازی Medieval: Total War نزد خیلی‌ها به یک بازی به یاد ماندنی تبدیل شد.

Total War: Shogun 2 (عرضه‌ی سال ۲۰۱۱)

درحالی که هر نسخه از سری Total War روی گسترش فضای بازی با نیروهای جدید، زمین‌های بزرگ، توانایی‌های تاکتیکی و… تمرکز داشته، بازی Total War: Shogun 2 سعی کرد تا این فرمول را ساده‌تر کند، خوشبختانه این اقدام جواب داد و یک تجربۀ بهینه و با ارزش از این بازی به وجود آورد.

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های TW: Shogun 2 ویژگی Realm Divide بود، قدمی حیاتی در بازی که به هوش مصنوعی تمام گروه‌ها دستور می‌داد که با بازیکن اعلان جنگ کرده و به سمت پیروزی حرکت کنند.

با اینکه این مورد توسط خیلی از طرفدارها تحسین و توسط عدۀ دیگر تخریب شد، اما این ساختار همان چیزی بود که تیم سازنده می‌خواست، بازی توانست یک جنگ تمام عیار را رقم زده و به تصویر بکشد.

بازی Total War: Shogun 2 یکی از موفق‌ترین نسخه‌های این مجموعه با نمرۀ 90 می‌باشد.

Empire: Total War (عرضه‌ی سال ۲۰۰۹)

لانچ بازی Empire: Total War در سال 2009 با دردسرهای زیادی همراه بود و این موضوع از یوزر اسکورهای بازی مشخص است، گیمرها با باگ، کرش و حتی ارورهای حین نصب بازی روبرو می‌شدند.

زمانی که این مشکلات رفع شد، ورق برگشت و رضایتمندی‌ها هم نسبت به این اثر افزایش یافت، Empire: Total War جزو آن بازی‌هاست که توانست به خوبی از فرمول همیشگی این سری فاصله بگیرد.

از آنجا که بازی در قرن 18 آغاز می‌شود، گیمرها به توپخانه‌ها، پیاده‌نظام، تفنگداران و… دسترسی زیادی دارند و بازی Empire: Total War داستانی 22 ساعته دارد.

این بازی ویدیویی موفق شد در متاکریتیک نمرۀ 90 را از منتقدین بگیرد.

Rome: Total War (عرضه‌ی سال ۲۰۰۴)

اگر فقط یک نظر مشترک در میان تمام نقدها و نمرات بازی Rome: Total War وجود داشته باشد، این است که بازی جذاب است. در واقع خیلی‌ها می‌گویند که بازی بهتر از هر عنوان دیگری، به خوبی شما را در نقش رهبران تاریخ قرار می‌دهد... بازی یک کمپین 35 ساعتۀ خیلی خوب دارد که شما را ساعت‌ها در خودش غرق می‌کند.

 همچنین Rome: Total War بالانس خیلی خوبی از سیاست، مبارزات و تاکتیک را ارائه می‌دهد که گیمر را مجبور به پیشروی می‌کند، بازی برای اکثر طرفداران سبک استراتژی ارزشمند است و حتی در این روزها که شاهد Total Warهای جدید و پیشرفته هستیم، هنوز هم تجربه می‌شود.

Rome: Total War زمان عرضه در سال 2004 نمرۀ عالی 92 را گرفت، عددی که این روزها کمتر کنار بازی‌های استراتژیک می‌بینیم.

آینده سری توتال وار

هم‌اکنون طرفداران مجموعه توتال وار منتظر عرضه‌ی نسخه بعدی بازی یعنی Warhammer III هستند، متاسفانه هنوز اطلاعات زیادی از بازی پیش رو در اختیار نداریم، اما سازندگان گفته‌اند که نقشه آن سرزمین‌های آشوب و محل تولد جادوی دنیای وارهمر خواهد بود. 

رتبه بندی سری بازی های Total War
همچنین با در نظر گرفتن نقشه بازی اول و دوم – که به واسطه یک بسته الحاقی به بازی سوم اضافه می‌شود – می‌توان انتظار داشت که Warhammer III به بزرگ‌ترین بازی تاریخ کریتیو تبدیل شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

با توجه به اینکه سه بازی اخیر (سه پادشاهی، تروی و وارهمر ۳) همه در یک فضای فانتزی ساخته شدند، شاید اثر بعدی باز هم به سراغ ریشه‌های تاریخی مجموعه بازگردد که احتمال ادامه دادن سری فرعی Medieval را دوچندان می‌کند.

Image