درخواست برخی کشور های تولیدکننده نفت برای پیوستن به بریکس

اقتصاد

ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، الجزایر، مصر و بحرین به طور رسمی درخواست کرده اند تا به گروه کشورهای بریکس بپیوندند، این گروه برای برگزاری نشست سالانه خود در آفریقای جنوبی آماده می شود.

به گفته آنیل سوکلال، سفیر آفریقای جنوبی در این گروه، در مجموع، 19 کشور برای پیوستن به بلوک بازارهای نوظهور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی ابراز علاقه کرده اند.

آنچه مورد بحث قرار خواهد گرفت، گسترش بریکس و روش‌های چگونگی این اتفاق است... سیزده کشور رسماً درخواست پیوستن به آن را داده‌اند و شش کشور دیگر به‌طور غیررسمی درخواست کرده‌اند و این مقام آفریقای جنوبی در اوایل این هفته به بلومبرگ گفت: ما هر روز درخواست هایی برای پیوستن دریافت می کنیم.

بریکس اجلاس سالانه خود را در هفته اول ژوئن در کیپ تاون برگزار خواهد کرد و وزرای خارجه هر پنج کشور عضو حضور خود را تایید کرده اند، اوایل این ماه، بلومبرگ فاش کرد که انتظار می‌رود BRICS به زودی از نظر رشد اقتصادی از کشورهای G7 به رهبری ایالات متحده پیشی بگیرد.

بر اساس تحلیل آنها، در حالی که کشورهای G7 و BRICS هر یک به طور مساوی در رشد اقتصادی جهانی در سال 2020 مشارکت داشتند، عملکرد بلوک تحت رهبری غرب اخیراً کاهش یافته است. انتظار می رود تا سال 2028، G7 تنها 27.8 درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل دهد، در حالی که BRICS 35 درصد را تشکیل خواهد داد.

این برآوردها تنها چند هفته پس از آن صورت گرفت که الکساندر باباکوف، معاون رئیس دومای دولتی روسیه، فاش کرد که بریکس در حال کار بر روی توسعه «ارز جدیدی» است که در نشست آتی این سازمان ارائه خواهد شد.

کشورهای عضو بریکس بیش از 40 درصد از جمعیت جهان و حدود یک چهارم تولید ناخالص جهانی را تشکیل می دهند.

به دلیل افزایش نرخ بهره که توسط فدرال رزرو ایالات متحده (FED) تنظیم می شود و این بانک از طریق تحریم های مالی، دلار را تسلیح می کند، دلار برای اقتصادهای دلاری شده غیر قابل اعتمادتر شده است.
علاوه بر این، غرب - به ویژه اروپا - با یک بحران انرژی فزاینده ناشی از تحریم‌هایی که بازارهای انرژی روسیه را هدف قرار داده است، به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین و خرابکاری ایالات متحده در خط لوله نورد استریم، مواجه است.

درخواست برخی کشور های تولیدکننده نفت برای پیوستن به بریکس
عربستان سعودی، امارات، الجزایر، مصر، بحرین و ایران رسماً درخواست پیوستن به گروه کشورهای بریکس را داده اند، بریکس اجلاس سالانه خود را در هفته اول ژوئن در کیپ تاون برگزار خواهد کرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علاقه کشورهای برای پیوستن به این بلوک در زمانی است که دولت‌های بیشتری از دلار آمریکا دور می‌شوند. انتظار می رود BRICS به زودی از نظر رشد اقتصادی از کشورهای G7 به رهبری آمریکا پیشی بگیرد.

برچسب ها
Image