پایتخت های آلوده جهان

تغییر اقلیم

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران با بیان اینکه تهران در فهرست ۲۰ پایتخت آلوده جهان نیست، گفت: انجامنا، دهلی‌نو و بغداد آلوده‌ترین و کانبرا، همیلتون و سن‌خوآن پاکیزه‌ترین پایتخت‌های دنیا هستند.

در تازه‌ترین گزارش کیفیت هوای جهان که توسط مؤسسه سوئیسی IQ Air منتشر شده است و در آن 116 پایتخت جهان که مجهز به سیستم اندازه‌گیری و پایش آلاینده PM2.5 بوده‌اند، بر اساس میزان غلظت این آلاینده مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، تهران در فهرست 20 پایتخت جهان که مردم آنها در معرض بالاترین آلودگی هوا قرار دارند، جای ندارد.

سیدمحمدمهدی میرزایی قمی؛ مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران با استناد به گزارش مذکور با اعلام اینکه تهران بین 20 پایتخت‌ آلوده جهان از نظر آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون قرار ندارد، گفت: شهرهای انجامنا در چاد با غلظت سالانه 90، دهلی‌نو در هند با غلظت 89 و بغداد در عراق با غلظت 87 میکروگرم بر مترمکعب، سه پایتختی هستند که میزان آلاینده مذکور در هوای آنها بسیار بالاست.

وی با اشاره به اینکه بعد از این سه شهر، چهار شهر منامه در بحرین، داکا در بنگلادش، اوگادوگو در بورکینافاسو و پایتخت کویت، قرار دارند که غلظت آلودگی‌شان بین 50 تا 70 میکروگرم بر مترمکعب است، اظهار کرد: 11 شهر ذیل در نقاط مختلف جهان نیز پایتخت‌هایی هستند که غلظت آلودگی‌شان بین 40 تا 50 میکروگرم بر مترمکعب است و ردیف‌های هشتم تا هجدهم جدول پایتخت‌های آلوده جهان را تشکیل می‌دهند:

 1. ابوظبی

 2. دوشنبه

 3. قاهره

 4. ابوجا

 5. ریاض

 6. خارطوم

 7. دوحه

 8. کیگالی

 9. کاتماندو

 10. اسلام‌‌آباد

 11. هانوی

میرزایی قمی با اعلام اینکه کامپالا در اوگاندا، نوزدهمین و جاکارتا در اندونزی، بیستمین پایتخت آلوده جهان هستند، از تهران به‌عنوان بیست و یکمین پایتختی که در این جدول نامش به ثبت رسیده است، نام برد و گفت: بعد از تهران، شهرهای تاشکند، سارایه‌وو، ایروان، آدیس‌آبابا، اولان‌باتور و آکرا قرار دارند که غلظت آلودگی‌شان بالای 30 میکروگرم بر مترمکعب است.

وی از وین‌تیان در لائوس به‌عنوان سی‌امین، پایتخت مکزیک به‌عنوان چهلمین، پایتخت گواتمالا به‌عنوان پنجاهمین، ورشو در لهستان به‌عنوان شصتمین، براتیسلاوا در اسلوواکی به‌عنوان هفتادمین، بوداپست در مجارستان به‌عنوان هشتادمین، مادرید در اسپانیا به‌عنوان نودمین و لیسبون در پرتقال به‌عنوان صدمین شهر آلوده جهان نام برد.

8 پایتخت جهان که مردم آنها طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، هوای سالم تنفس می‌کنند:

 1. کانبرا در استرالیا

 2. همیلتون در برمودا

 3. سن‌خوآن در پورتوریکو

 4. ریکیاویک در ایسلند

 5. نومئا در کالدونیای جدید

 6. سنت‌جورجز در گرانادا

 7. تالین در استونی

 8. پورت‌آواسپین در ترینیداد و توباگو

 9. هلسینکی در فنلاند

 10. کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی

وی تأکید کرد: پنوم‌پن در کامبوج، توکیو در ژاپن و پایتخت سنگاپور، سه پایتخت آسیایی هستند که مردم آنها هوای نسبتاً سالم استنشاق می‌کنند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با اعلام اینکه آلوده‌ترین پایتخت‌های جهان در قاره آسیا و به‌طور مشخص در منطقه خاورمیانه واقع شده‌اند، خاطرنشان کرد: در جدول باکیفیت‌ترین کشورهای جهان از نظر وضعیت آلودگی هوا نیز به‌ترتیب کشورهای:

 1. گوام

 2. پولینزی فرانسه

 3. جزایر ویرجین

 4. برمودا و نیز بونِیر

 5. سینت یوستیشس

 6. سبا

پایتخت های آلوده جهان
میرزایی قمی افزود: با توجه به سختگیرانه شدن سطح رهنمود کیفیت هوای سازمان بهداشت جهانی غلظت سالانه آلاینده PM 2.5 به 5 میکروگرم بر مترمکعب در سال 2021، از 116 پایتخت جهان که مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، غلظت ذرات معلق زیر دو و نیم میکرون 8 شهر کمتر از 5 میکروگرم بر مترمکعب است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

کشورهای چاد، عراق، پاکستان، بحرین و نیز بنگلادش در قعر جدول (کیفیت وضعیت آلودگی هوا) قرار دارند و ایران نیز مانند تهران در رتبه بیست و یکم جدول واقع شده است.

Image