بازگشت شرکت های تجاری به تجارت نفت ونزوئلا

نفت خام

Gunvor و یکی دیگر از غول های تجارت کالا، Trafigura، در هفته های اخیر پس از خرید نفت خام از واسطه های مورد تایید PDVSA به محموله های ونزوئلا دسترسی پیدا کرده اند.

هفته‌ها پس از کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا، که اساساً اجازه صادرات نفت خام ونزوئلا را می‌دهد، غول‌های تجارت کالا به تجارت با نفت کشوری با بزرگترین ذخایر جهان بازگشته‌اند.

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مستقل تجارت نفت در حال حاضر محموله‌های ونزوئلا را از جمله به خریداران آمریکایی عرضه می‌کنند. غول های کالایی همچنین قراردادهایی برای خرید نفت خام از واسطه های مورد تایید شرکت نفت دولتی PDVSA ونزوئلا منعقد کرده اند.

کاهش تحریم‌ها به بزرگ‌ترین تاجران نفت جهان اجازه بازگشت به ونزوئلا را داده است، در حالی که طبق گزارش‌ها، این کشور در حال مذاکره با ارائه‌دهندگان خدمات میدان نفتی بین‌المللی برای کمک به افزایش تولید است.

افزایش عرضه از ونزوئلا قرار است تعادل بازار جهانی نفت را تا حدی تغییر دهد زیرا حداقل تا آوریل سال آینده نفت خام بیشتری از این کشور آمریکای لاتین جریان خواهد یافت.

در ماه اکتبر، پس از اینکه دولت نیکلاس مادورو با مخالفان به توافق رسید که ممکن است شاهد برگزاری انتخابات در سال آینده باشد، ایالات متحده اکثر تحریم ها را بر صنعت نفت ونزوئلا لغو کرد.

ایالات متحده یک مجوز عمومی شش ماهه صادر کرد که به طور موقت معاملات مربوط به بخش نفت و گاز در ونزوئلا را مجاز می کرد. وزارت خزانه داری ایالات متحده خاطرنشان کرد که مجوز تنها در صورتی تمدید می شود که ونزوئلا به تعهدات خود در چارچوب به اصطلاح نقشه راه انتخاباتی عمل کند.

این مجوز که تا 18 آوریل 2024 اعتبار دارد، اجازه تولید، بلند کردن، فروش و صادرات نفت یا گاز از ونزوئلا و ارائه کالاها و خدمات مرتبط و همچنین پرداخت فاکتور برای کالاها یا خدمات مرتبط با نفت یا عملیات بخش گاز در ونزوئلا مجوز همچنین به سرمایه گذاری های جدید در نفت یا گاز در ونزوئلا اعطا می شود.

تا قبل از لغو تحریم ها، شورون تنها شرکت بزرگ غربی بود که مجوز ویژه برای بهره برداری از میادین نفتی و صادرات نفت خام از ونزوئلا تحت مجوز ویژه صادر شده توسط دولت بایدن در اواخر سال گذشته داشت.

به گفته منابع آگاه که با بلومبرگ صحبت کردند، اکنون که سایر شرکت ها اجازه بازگشت به تجارت نفت خام ونزوئلا را دارند، گروه Gunvor اولین شرکت بزرگ تجاری بود که به پالایشگاه های آمریکایی یک ابر نفتکش نفت ونزوئلا را پیشنهاد داد.

رویترز این هفته با استناد به اسناد شرکت و چهار فرد مطلع از معاملات گزارش داد که Gunvor و یکی دیگر از غول های تجارت کالا، Trafigura، در هفته های اخیر پس از خرید نفت خام از واسطه های مورد تایید PDVSA، به محموله های ونزوئلا دسترسی پیدا کرده اند.

دو نفر از نزدیکان به معامله به رویترز گفتند که در روزهای پس از کاهش تحریم ها، ترافیگورا همچنین در مورد قرارداد اجاره یک کشتی سوئزمکس برای ارسال 1 میلیون بشکه نفت کوره ونزوئلا در ماه نوامبر از منطقه کشتی به کشتی Amuay مذاکره کرد.

جدا از شرکت‌های تجاری، شرکت‌های نفتی بین‌ المللی و ارائه‌دهندگان خدمات نفتی نیز در حال مذاکره با PDVSA برای دریافت محموله‌های ونزوئلا و افزایش تولید نفت ونزوئلا در حال حاضر که تجارت خام دیگر یک جرم قابل تحریم نیست، هستند.

گزارش شده است که PDVSA در حال بحث در مورد استخدام تجهیزات و خدمات از تامین کنندگان خدمات میدان نفتی برای کمک به افزایش تولید نفت خام است.

در حالی که ونزوئلا قرار است اکنون که شرکت های غربی اجازه تجارت و واردات نفت خام خود را دارند صادرات قانونی نفت خود را افزایش دهد، برای افزایش تولید نفت خود با نبرد سختی روبرو خواهد شد.

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) در ماه گذشته اعلام کرد که انتظار می رود ونزوئلا تولید نفت خام خود را کمتر از 200 هزار بشکه در روز تا پایان سال 2024 افزایش دهد زیرا سال ها عدم سرمایه گذاری و سوء مدیریت مانع رشد سریع تولید خواهد شد.

بازگشت شرکت های تجاری به تجارت نفت ونزوئلا
سرمایه گذاری های مشترک توسط Eni ،Repsol و Maurel & Prom می تواند تولید نفت ونزوئلا را 50000 بشکه در روز در کوتاه مدت افزایش دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مستقل تجارت نفت، بارهای ونزوئلا را عرضه می‌کنند.

Image