رونمایی اروپا از بسته جاه طلبانه انرژی بادی

انرژی بادی

با اعلام اولین تولید نیرو در بزرگترین مزرعه بادی فراساحلی جهان (Dogger Bank) در این ماه، نهایت شور و شوقی در بخش انرژی بادی به وجود آمد.

پس از ماه‌ها بدبینی در مورد هزینه‌های بالای مواد خام (برای تولید)، سود کم و مسائل مکانیکی در مزارع بادی، این بخش نتایج سرمایه‌گذاری های هنگفت را مشاهده می‌کند زیرا مزرعه بادی Dogger Bank در بریتانیا راه‌اندازی می‌شود.

اما آینده دنیای باد چیست؟

از آنجایی که چندین کشور در سراسر جهان به دنبال تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی و افزایش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر خود برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای انرژی سبز هستند، بسیاری از آنها سرمایه گذاری زیادی در مزارع بادی فراساحلی و فناوری نوآورانه توربین انجام می دهند.

این ماه Dogger Bank بزرگترین مزرعه بادی فراساحلی جهان فعال شد، این مزرعه در سواحل شمال شرقی انگلستان در دریای شمال واقع شده است و در سه فاز در حال ساخت است که انتظار می رود در مجموع ظرفیتی معادل 3.6 گیگاوات داشته باشد و به 6 میلیون خانه در سال انرژی دهد.

فاز چهارم این پروژه، Dogger Bank D نیز پیشنهاد شده است که یک سرمایه گذاری مشترک بین SSE Renewables ،Equinor و Vårgrønn است که به ترتیب 40 درصد، 40 درصد و 20 درصد سهام دارند.

این شرکت‌ها توربین‌های عظیم الجثه Haliade-X جنرال الکتریک ورنووا را برای استفاده در مزرعه انتخاب کردند، با پره‌های غول‌پیکر 107 متری است.

این آخرین پروژه از بسیاری از پروژه‌های بادی در سراسر جهان است که از پره‌های بزرگ و خلاقانه استفاده می‌کنند و شرکت‌ها امیدوارند با استفاده از توربین‌های کمتر برق بیشتری تولید کنند.

پروژه مزرعه بادی داگر بانک در اطلاعیه ای اعلام کرد: اولین توربین این پروژه در Dogger Bank A شروع به چرخش و تولید برق در ساعت 8:37 بعد از ظهر به وقت صبح شنبه 7 اکتبر کرد و در ادامه این بیانیه آمده است: نیروی اولین توربین بادی فراساحلی اکنون از طریق سیستم انتقال جریان مستقیم ولتاژ بالا داگر بانک به شبکه ملی بریتانیا منتقل می‌شود و اولین استفاده از فناوری HVDC در مزرعه بادی بریتانیا را نشان می‌دهد.

بریتانیا در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌هایی را از شرکت‌های متعددی جذب کرده است که به دنبال توسعه ظرفیت انرژی بادی خود هستند، زیرا بخش بادی به خوبی تثبیت شده و این کشور دارای سرعت باد خوب، خط ساحلی طولانی و بستر ساحلی نسبتا کم‌عمق است.

پروژه‌های بادی دریایی موجود عبارتند از Hornsea 2، یک تأسیسات کاملاً عملیاتی با 165 توربین با ظرفیت بیش از 1.3 گیگاوات است، این مزرعه قبلاً توسط شرکت انرژی دانمارکی Orsted به عنوان بزرگترین مزرعه بادی نصب شده در جهان برچسب گذاری شده بود.

چندین کشور در سراسر جهان به دنبال این هستند که با توسعه ظرفیت بادی فراساحلی خود، راه بریتانیا را دنبال کنند.

بسیاری از کشورهایی که قبلاً انرژی بادی را از طریق ساخت مزارع بادی خشکی پذیرفته اند، اکنون به دنبال ایجاد سایت های جدید در آب های کم عمق و عمیق هستند و پتانسیل توسعه مقادیر زیادی از ظرفیت بادی فراساحلی منعکس کننده نوآوری های قابل توجهی در فناوری توربین های بادی در دهه گذشته است.

به لطف سرمایه گذاری های سنگین در این بخش در سراسر جهان، شاهد پیشرفت در تجهیزات انرژی بادی بوده ایم.

در ماه سپتامبر، دفتر فناوری‌های انرژی بادی وزارت انرژی ایالات متحده (DoE) 15 پروژه را انتخاب کرد و مجموعاً 27 میلیون دلار برای رسیدگی به چالش‌های استقرار کلیدی برای فناوری های بادی دریایی، زمینی و توزیع شده اهدا کرد.

بودجه این طرح از طریق قانون زیرساخت دو حزبی رئیس جمهور تامین می شود و در سال 2021، دولت بایدن هدف گذاری هایی را برای دستیابی به 30 گیگاوات ظرفیت انرژی بادی دریایی تا سال 2030 اعلام کرد.

با توجه به اینکه ایالات متحده در حال حاضر تنها دو مزرعه بادی دریایی در حال فعالیت دارد، این یک هدف بسیار جاه طلبانه است.

اتحادیه اروپا همچنین حمایت خود را از رشد سریع ظرفیت انرژی بادی اروپا اعلام کرده است و در جریان سخنرانی وضعیت اتحادیه در ماه سپتامبر، رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، اظهار داشت: ما یک بسته انرژی بادی اروپا را ارائه خواهیم کرد - با همکاری نزدیک با صنعت و کشورهای عضو.

در حالی که برخی از کشورها مانند دانمارک، آلمان و بریتانیا در زمینه انرژی بادی بسیار جلوتر هستند، کشورهای دیگر مانند لتونی و ایتالیا عقب مانده اند و برای تحریک رشد نیاز به حمایت اتحادیه اروپا دارند.

نروژ امیدوار است در سال های آینده بزرگترین پروژه های شناور نیروی بادی دریایی را ایجاد کند، شاهکاری که زمانی غیرممکن به نظر می رسید.

بیشتر توربین‌های بادی دریایی مستقیماً در اعماق نسبتا کم به کف دریا ثابت می‌شوند ولی توربین های شناور را می توان در آب های بسیار عمیق مستقر کرد، جایی که باد بسیار قوی تر است و جوامع از تخریب خط ساحلی خود شکایت نخواهند کرد.

نروژ امیدوار است مزرعه بادی شناور Hywind Tampen را در حدود 90 مایلی ساحل در دریای شمال بسازد و توربین های غول پیکر با استفاده از یک زنجیر بسیار سنگین متصل به لنگرهای مکش که در شن ها فرو می روند به کف دریا متصل می شوند.

با اعلام خبر اولین نیرو در یک مزرعه بادی عظیم فراساحلی  انگلیس، بخش بادی نسبت به اهداف بلندپروازانه ظرفیت بادی خود در دهه‌های آینده خوش‌بینی بیشتری پیدا کرد.

علیرغم هزینه‌های بالای مواد و موانع متعددی که طی سه سال گذشته با آن مواجه شده‌اند، سطوح بالای بودجه در تحقیق و توسعه فناوری انرژی بادی و همچنین سرمایه‌گذاری قابل توجه در پروژه‌های جدید، سرانجام با افزایش تمایل دولت‌ها شروع به ثمربخشی کرده است.

حمایت از این بخش سبب می شود چندین دستاورد بزرگ در چند سال آینده اتفاق بیفتد.

رونمایی اروپا از بسته جاه طلبانه انرژی بادی
داگر بانک که اکنون بزرگترین مزرعه بادی فراساحلی جهان است، فعالیت خود را آغاز کرده و وعده داده است که پس از راه اندازی کامل برق 6 میلیون خانه را تامین کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

چندین کشور در حال سرمایه‌گذاری هنگفت در انرژی بادی هستند، از جمله هدف گذاری ایالات متحده برای 30 گیگاوات ظرفیت بادی دریایی تا سال 2030، همچنین نوآوری‌هایی مانند مزرعه بادی شناور نروژ و فن‌آوری‌های جدید توربین، به خوش‌بینی در بخش باد دامن می‌زند، زیرا دولت‌ها حمایت فزاینده‌ای از خود نشان می‌دهند.

Image