تغییر مسیر غول های نفتی آمریکا

نفت خام

غول های نفتی آمریکا با افزایش تنش های ژئوپلیتیکی، ردپای داخلی خود را افزایش می دهند.

ExxonMobil و Chevron به تازگی قراردادهای خرید بزرگی را برای خرید شرکت های آمریکایی اعلام کرده اند، که باعث افزایش ردپای شرکت های بزرگ نفتی ایالات متحده در بازار داخلی بالادستی آنها و داغ ترین موفقیت اکتشاف چند سال گذشته، یعنی گویان خواهد شد.

اکسون و شورون با شرط‌بندی بر روی انتظارات پایدار تقاضای جهانی نفت و گاز و هزینه‌های کمتر عرضه از طریق هم‌افزایی با شرکت‌های خریداری‌شده، اکنون پس از واگذاری دارایی‌های خود در اروپای غربی، آفریقای غربی و روسیه، به دنبال ایجاد پرتفوی‌های بالادستی قوی‌تری هستند که نزدیک‌تر به خانه هستند. در چند سال گذشته.

در بحبوحه عدم قطعیت های ژئوپلیتیکی فزاینده و شعله ور شدن در سایر نقاط جهان، شرکت های بزرگ آمریکایی بر روی تولید داخلی بالاتر و ذخایر عظیم گویان - که اساساً در حیاط خلوت آمریکا در آمریکای لاتین است - شرط بندی می کنند تا پرتفوی خود را با منابع سودمندتر تقویت کنند و بازدهی را افزایش دهند.

پایان یک دوران

تحلیلگران به وال استریت ژورنال گفته اند که دوران غول های نفتی ایالات متحده که دارایی های مختلفی را در سرتاسر جهان در اختیار دارند به پایان رسیده است.

در این ماه، اکسون قرارداد خرید پایونیر منابع طبیعی را در یک معامله کل سهام به ارزش 59.5 میلیارد دلار اعلام کرد. ارزش کل شرکتی ضمنی معامله، از جمله بدهی خالص، حدود 64.5 میلیارد دلار است.

کمتر از دو هفته بعد، شورون گفت که شرکت هس را در یک معامله کل سهام به ارزش 53 میلیارد دلار با ارزش کل شرکت، از جمله بدهی، 60 میلیارد دلار خریداری خواهد کرد.

از طریق این قراردادها، اکسون که در سال‌های اخیر از روسیه، کامرون و چاد خارج شده، به بزرگترین تولیدکننده پرمین تبدیل خواهد شد. شورون، به نوبه خود، پس از کنار گذاشتن دارایی های خود در بریتانیا و نروژ در سال های اخیر، دارایی های فراساحلی گویان و در بازی شیل باکن ایالات متحده را اضافه خواهد کرد.

شورون با خرید هس، شریک اکسون در منابع عظیم کشف‌شده گویان در حال توسعه می‌شود، به گفته این شرکت، شورون 30 درصد مالکیت بیش از 11 میلیارد بشکه معادل نفت کشف شده از منابع قابل استحصال با حاشیه نقدی بالا در هر بشکه، چشم انداز رشد تولید قوی و افزایش احتمالی اکتشاف را به دست خواهد آورد.

گویان از نظر سیاسی ثبات بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان دارد و به ایالات متحده نزدیکتر است - برای صادرات نفت خام به آمریکا کارآمدتر است.

در نشانه ای از مختل شدن عملیات به دلیل آشفتگی ژئوپلیتیک، هفته ها قبل از خرید اعلام شده هس، شورون از سوی اسرائیل دستور توقف تولید در میدان گازی فراساحلی تامار را پس از حمله حماس صادر کرد.

قرارداد هس همچنین 465000 هکتار خالص موجودی باکیفیت و طولانی مدت در باکن به شورون می‌دهد که توسط دارایی‌های یکپارچه Hess Midstream، دارایی‌های مکمل خلیج مکزیک ایالات متحده و جریان نقدی رایگان از تجارت گاز طبیعی جنوب شرقی آسیا پشتیبانی می‌شود.

در باکن، تولید خالص شرکت هس در سه ماهه سوم سال 2023 معادل 190000 بشکه نفت در روز بود، در مقایسه با 166000 بشکه در روز در سه ماهه سال قبل، که نشان دهنده افزایش فعالیت حفاری و تکمیل و افزایش NGL و حجم گاز طبیعی است. به دلیل کاهش قیمت کالاها تحت درصد قراردادهای عواید دریافت شده است.

در پرمین، اکسون پس از قرارداد پایونیر به بزرگترین تولیدکننده تبدیل خواهد شد.

اکسون هنگام اعلام این معامله گفت، ترکیب با پایونیر با افزایش تولید کم‌هزینه‌تر و همچنین انعطاف‌پذیری سرمایه در چرخه کوتاه، پرتفوی بالادستی ExxonMobil را تغییر می‌دهد.

این شرکت انتظار دارد هزینه عرضه کمتر از 35 دلار در هر بشکه از دارایی های پایونیر باشد.

تا سال 2027، بشکه های چرخه کوتاه بیش از 40 درصد از کل حجم بالادستی را تشکیل خواهند داد و شرکت را برای پاسخ سریعتر به تغییرات تقاضا و افزایش جذب قیمت و حجم افزایش می دهد.

پس از اعلام این معامله، دارن وودز، مدیرعامل اکسون، در مورد CNBC اظهار نظر کرد:

من فکر می کنم چالش واقعی ما به عنوان یک شرکت و یک صنعت این است که مطمئن شویم این منابع را با هزینه بسیار کم برای عرضه توسعه می دهیم.

اسکات آن کسب‌وکار را با پایونیر ایجاد کرده است، و ترکیب این دو نفر حتی یک کسب‌وکار قوی‌تر با هزینه کمتر برای عرضه خواهد داشت بنابراین، ما اساساً نسبت به هر کجا که این قیمت‌ها می‌روند بی‌تفاوت هستیم، و مطمئن می‌شویم که می‌توانیم هر شرایطی که در بازار وجود دارد، مقرون به صرفه عرضه کنیم.

تغییر مسیر غول های نفتی آمریکا
اکسون موبیل قرار است شرکت پایونیر منابع طبیعی را به مبلغ 59.5 میلیارد دلار خریداری کند و آن را به عنوان برترین تولیدکننده در پرمین معرفی کند و همچنین خرید 53 میلیارد دلاری شرکت هس توسط شورون، دارایی های آن را در گویان و شیل باکن ایالات متحده گسترش می دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

این تغییر استراتژیک زمانی اتفاق می‌افتد که غول‌های نفتی ایالات متحده از اروپای غربی، غرب آفریقا و روسیه خارج می‌شوند و بر مناطق باثبات‌تر و نزدیک‌تر در میان عدم قطعیت‌های ژئوپلیتیکی تمرکز می‌کنند.

Image