دنیای انرژی تا سال 2030 به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد

انرژی

به گزارش چشم انداز انرژی جهانی نشان می دهد که تقریباً 10 درصد از تعداد خودروهای برقی ای که در جاده ها وجود دارند، با انرژی های تجدیدپذیر کار می کنند.

طبق چشم انداز جدید انرژی جهانی آژانس بین المللی انرژی در سال 2023، تغییرات عمده ای که امروزه در حال انجام است، تا پایان این دهه منجر به یک سیستم انرژی جهانی متفاوت خواهد شد.

افزایش خارق العاده فناوری های انرژی پاک مانند خورشیدی، باد، خودروهای الکتریکی و پمپ های حرارتی در حال تغییر شکل دادن به نحوه تامین انرژی ما از کارخانه ها و وسایل نقلیه گرفته تا لوازم خانگی و سیستم های گرمایشی است.

آخرین نسخه چشم انداز انرژی جهانی (WEO) معتبرترین منبع جهانی تحلیل و پیش بینی انرژی، سیستم انرژی را در سال 2030 توصیف می کند که در آن فناوری های پاک نقش قابل توجهی نسبت به امروز دارند.

این شامل تقریباً 10 برابر بیشتر اتومبیل های الکتریکی در جاده ها در سراسر جهان می شود و PV خورشیدی که برق بیشتری از کل سیستم قدرت ایالات متحده در حال حاضر تولید می کند. سهم انرژی های تجدیدپذیر از ترکیب برق جهانی نزدیک به 50 درصد است، از حدود 30 درصد امروز.

پمپ‌های حرارتی و سایر سیستم‌های گرمایش الکتریکی که بیش از دیگ‌های سوخت فسیلی در سطح جهان می‌فروشند. و سه برابر سرمایه گذاری در پروژه های بادی جدید فراساحلی نسبت به نیروگاه های جدید زغال سنگ و گاز.

همه این افزایش ها تنها بر اساس تنظیمات سیاست فعلی دولت ها در سراسر جهان است. اگر کشورها به وعده های انرژی و آب و هوای ملی خود به موقع و به طور کامل عمل کنند، پیشرفت انرژی پاک حتی سریع تر خواهد بود.

با این حال، برای زنده نگه داشتن هدف محدود کردن گرمایش زمین تا 1.5 درجه سانتیگراد، اقدامات قوی تری نیز مورد نیاز است.

ترکیبی از شتاب فزاینده پشت فن‌آوری‌های انرژی پاک و تغییرات اقتصادی ساختاری در سراسر جهان پیامدهای عمده‌ای برای سوخت‌های فسیلی دارد، با اوج تقاضای جهانی برای زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی که همه در این دهه قابل مشاهده هستند - اولین باری که این اتفاق در سناریوی WEO رخ می‌دهد.

بر اساس تنظیمات خط مشی امروز در این سناریو، سهم سوخت‌های فسیلی در عرضه انرژی جهانی، که برای دهه‌ها در حدود ۸۰ درصد باقی مانده است، تا سال ۲۰۳۰ به ۷۳ درصد کاهش می‌یابد و انتشار دی‌اکسید کربن مرتبط با انرژی (CO2) جهانی تا سال ۲۰۲۵ به اوج خود می‌رسد.

انتقال به انرژی پاک در سرتاسر جهان در حال وقوع است و غیرقابل توقف است.

دولت‌ها، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران باید به جای جلوگیری از انتقال انرژی پاک پشت سر بگذارند. مزایای بسیار زیادی از جمله فرصت ها و مشاغل صنعتی جدید، امنیت انرژی بیشتر، هوای پاک تر، دسترسی جهانی به انرژی و آب و هوای امن تر برای همه وجود دارد.

با در نظر گرفتن فشارها و نوسانات جاری در بازارهای سنتی انرژی امروز، ادعا می‌شود که نفت و گاز گزینه‌های مطمئن یا مطمئنی برای انرژی و آب و هوای جهان در آینده ضعیف‌تر از همیشه به نظر می‌رسد.

همانطور که اوضاع پیش می‌آید، تقاضا برای سوخت‌های فسیلی برای رسیدن به هدف توافق پاریس برای محدود کردن افزایش متوسط دمای جهانی به 1.5 درجه سانتی‌گراد بسیار بالا خواهد بود.

این خطر نه تنها باعث بدتر شدن اثرات آب و هوا پس از یک سال گرمای بی سابقه می شود، بلکه امنیت سیستم انرژی را نیز تضعیف می کند، سیستمی که برای جهانی خنک تر با حوادث آب و هوایی شدید کمتر ساخته شده است. خم کردن منحنی انتشار در مسیری مطابق با 1.5 درجه سانتیگراد ممکن است اما بسیار دشوار است.

هزینه‌های بی‌عملی می‌تواند بسیار زیاد باشد: علی‌رغم رشد چشمگیر انرژی پاک بر اساس تنظیمات سیاست امروزی، انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای به اندازه‌ای بالا باقی می‌ماند که میانگین دمای جهانی را تا حدود 2.4 درجه سانتی‌گراد در این قرن افزایش دهد، بسیار بالاتر از آستانه کلیدی تعیین‌شده در پاریس. توافق.

WEO-2023 یک استراتژی جهانی برای به راه انداختن جهان تا سال 2030 پیشنهاد می‌کند که از پنج رکن کلیدی تشکیل شده است که می‌تواند پایه‌ای را برای یک کنفرانس موفق تغییرات آب و هوایی COP28 فراهم کند. آنها عبارتند از: سه برابر شدن ظرفیت جهانی تجدیدپذیر.

دو برابر شدن نرخ بهبود بهره وری انرژی؛ کاهش انتشار گاز متان از عملیات سوخت فسیلی تا 75 درصد؛ مکانیسم‌های مالی نوآورانه و در مقیاس بزرگ برای سه برابر کردن سرمایه‌گذاری‌های انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه؛ و اقداماتی برای اطمینان از کاهش منظم در استفاده از سوخت‌های فسیلی، از جمله پایان دادن به تاییدیه‌های جدید نیروگاه‌های زغال سنگ.

دکتر بیرول گفت: هر کشوری باید مسیر خود را پیدا کند، اما همکاری بین المللی برای تسریع انتقال انرژی پاک بسیار مهم است، به ویژه، سرعت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا حد زیادی به توانایی ما در تأمین مالی راه حل های پایدار برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده انرژی از سوی اقتصادهای در حال رشد سریع جهان بستگی دارد.

همه اینها به اهمیت حیاتی همکاری و همکاری دوچندان اشاره دارد، نه عقب نشینی از آنها.

در زمانی که افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه بار دیگر توجه را به نگرانی‌های امنیت انرژی معطوف کرده است و بسیاری از کشورها هنوز با تأثیرات بحران انرژی جهانی که در سال گذشته شروع شد درگیر هستند، WEO-2023 محدوده در حال تحول انرژی را بررسی می‌کند.

چالش های امنیتی وضعیت نابسامان در خاورمیانه 50 سال پس از شوک نفتی که منجر به تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی شد، ایجاد می‌کند که باعث ایجاد ابهام بیشتر برای اقتصاد جهانی نابسامان می‌شود که اثرات تورم سرسخت و هزینه‌های بالای استقراض را احساس می‌کند.

WEO-2023 نشان می‌دهد که یکی از حوزه‌های بازارهای جهانی انرژی که به‌ویژه از بحران جهانی انرژی ضربه خورده، قرار است ظرف چند سال شاهد کاهش فشارها باشد. بازارهای گاز طبیعی تحت سلطه نگرانی ها در مورد امنیت و افزایش قیمت ها پس از قطع عرضه توسط روسیه به اروپا بوده است و تعادل بازار همچنان نامطمئن است.

اما افزایش بی‌سابقه پروژه‌های جدید گاز طبیعی مایع (LNG) که از سال 2025 آنلاین می‌شوند، قرار است تا سال 2030 بیش از 250 میلیارد متر مکعب در سال ظرفیت جدید اضافه کند که معادل حدود 45 درصد از کل عرضه LNG جهانی امروزی است.

افزایش شدید ظرفیت، قیمت‌ها و نگرانی‌های عرضه گاز را کاهش می‌دهد، اما با توجه به اینکه رشد تقاضای جهانی گاز از زمان گسترش «عصر طلایی» بازارهای گاز در دهه 2010 به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است، خطر ایجاد مازاد عرضه را نیز به همراه خواهد داشت.

در نتیجه، روسیه فرصت بسیار محدودی برای گسترش پایگاه مشتریان خود خواهد داشت. سهم آن از گاز تجارت بین‌المللی که در سال 2021 به 30 درصد رسید، قرار است تا سال 2030 به نصف آن کاهش یابد.

WEO-2023 به تفصیل یک متغیر اصلی را برای بازارهای انرژی در سال های آینده در نظر می گیرد.

چین که تأثیر زیادی بر روندهای جهانی انرژی دارد، با کند شدن اقتصاد این کشور و دستخوش تغییرات ساختاری، دستخوش تغییر بزرگی شده است. طبق پروژه‌های گزارش، تقاضای کل انرژی چین در اواسط این دهه به اوج خود می‌رسد، با ادامه رشد پویای انرژی پاک که تقاضای سوخت فسیلی و انتشار گازهای گلخانه‌ای این کشور را کاهش می‌دهد.

WEO امسال همچنین پتانسیل رشد قوی تر PV خورشیدی را در این دهه بررسی می کند.

انرژی‌های تجدیدپذیر قرار است تا سال 2030 80 درصد از ظرفیت تولید برق جدید را بر اساس سیاست‌های فعلی تامین کنند، که تنها انرژی خورشیدی بیش از نیمی از این توسعه را تشکیل می‌دهد.

با این حال، طبق تجزیه و تحلیل WEO، این سناریو تنها کسری از پتانسیل خورشیدی را در نظر می گیرد. تا پایان دهه، جهان قرار است ظرفیت تولید بیش از 1200 گیگاوات (GW) پنل‌های خورشیدی در سال داشته باشد، اما پیش‌بینی می‌شود که در سال 2030 تنها 500 گیگاوات تولید کند.

دنیای انرژی تا سال 2030 به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد
از 800 گیگاوات ظرفیت جدید فتوولتائیک خورشیدی تا پایان دهه، منجر به کاهش 20 درصدی تولید برق با سوخت زغال سنگ در چین در سال 2030 در مقایسه با سناریوی مبتنی بر تنظیمات سیاست امروزی خواهد شد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تولید برق از زغال سنگ و گاز طبیعی در سراسر آمریکای لاتین، آفریقا، آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه تا یک چهارم (به نسبت تولید فعلی) کمتر خواهد بود.

Image