چین می تواند غرب را از بحران گازوئیل نجات دهد

سوخت

چین می‌تواند بار دیگر مانند پایان سال گذشته به خاطر صادرات بالاتر تقطیر (فراورده های نفتی) در پایان سال 023، به کمک بازار بحرانی جهانی دیزل (گازوئیل) بیاید.

غرب در فصل زمستان به سمت افزایش مصرف نفت و گازوئیل در بحبوحه کاهش ذخایر گازوئیل در اروپا و ایالات متحده و عرضه کمتر گازوئیل و نفت خام با گوگرد بالاتر از خاورمیانه و ممنوعیت موقت روسیه در صادرات گازوئیل پیش می رود که جریان های جهانی انرژی را در پایان سپتامبر و اوایل اکتبر مختل کرد.

چین می تواند صادرکننده باشد تا برخی از مناطق را از کمبود گازوئیل و افزایش قیمت ها نجات دهد.

به گفته تحلیلگران نشانه هایی مبنی بر افزایش صادرات گازوئیل و سایر سوخت های چینی نمایان شده است.

این صادرات می تواند به طور غیرمستقیم بازار آشفته را در غرب سرو سامان دهد - صادرات بیشتر چین به منطقه آسیا به این معنی است که صادرات بیشتر سوخت خاورمیانه می تواند به اروپا و آمریکا برسد، جایی که موجودی سوخت محدود است.

آخرین گزارش موجودی EIA نشان داد در ایالات متحده موجودی سوخت تقطیر شده (گازوئیل) در هفته منتهی به 6 اکتبر 1.8 میلیون بشکه کاهش یافته و حدود 11 درصد کمتر از میانگین پنج ساله در این زمان از سال است.

قطعی و غیرفعال شدن پالایشگاه‌ها، تغییر جریان‌های تجارت جهانی نفت، بازار محتاطانه و خوش‌بینانه حمل‌ونقل در ایالات متحده و موجودی انبارها در برخی از پایین‌ترین سطوح در سال‌های اخیر، آشفتگی بازار گازوئیل را تشدید کرده است و احتمالاً در ماه‌های آینده بازار گازوئیل را بیشتر محدود خواهد کرد، به‌ویژه اگر (همه گیری ویروسی) سرماخوردگی یا کرونا باشد.

زمستان به شمال شرق می رسد، جایی که گازوئیل و سایر منابع تقطیر بسیار کم است.

تحلیلگران RBN Energy در تحلیلی در این ماه نوشتند که بازار نفت گرمایش، گازوئیل و سایر فرآورده های نفتی متوسط در شمال شرق در حال حاضر به طور غیرمعمولی تنگ است، درست پیش از فصل گرمایش زمستانی، و موجودی انبارها نزدیک به پایین ترین حد پنج ساله خود هستند.

در زمستان 2022-2023 نزدیک به 5 میلیون خانوار در ایالات متحده از نفت گرمایش (نفت کوره تقطیر شده) به عنوان سوخت اصلی گرمایش فضا استفاده کردند و بر اساس داده های EIA حدود 82 درصد از این خانوارها در شمال شرق ایالات متحده بودند.

طوفان کامل تعمیر و نگهداری سنگین در پالایشگاه‌ها در شرق کانادا و ایالات متحده، عرضه جهانی گازوئیل را افزایش داده و اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده با تولید مناسب و تقاضای حمل و نقل می‌تواند فشار صعودی بر قیمت‌های گازوئیل و سایر محصولات تقطیر را در ماه‌های آینده افزایش دهد.

در همین حال تحلیلگران می گویند، در اروپا، موجودی های نوع دیزل که به طور مستقل در مرکز معاملات نفت آمستردام-روتردام-آنتورپ (ARA) نگهداری می شوند نیز بسیار فشرده به نظر می رسند و به پایین ترین سطح خود تا کنون در سال جاری کاهش یافته اند.

جولیان لی از بلومبرگ هفته گذشته خاطرنشان کرد، اروپا باید امیدوار به زمستانی گرمتر از معمول باشد تا از کمبود گازوئیل و افزایش قیمت ها جلوگیری کند، زیرا منطقه اکنون هفته ها و ماه ها منتظر عرضه گازوئیل از خاورمیانه و آسیا است.

اروپا پس از تحریم واردات سوخت روسیه را جایگزین کرده است، اما اکنون در برابر نیروهای بازار جهانی در زمینه تقطیر متوسط آسیب پذیرتر است.

چین برای نجات

اگر چین صادرات سوخت خود را افزایش دهد می تواند بازار جهانی دیزل را آرام کند و داده های اولیه نشان می دهد که ممکن است این کار را انجام دهد.

جان کیلداف شریک Again Capital LLC در نیویورک، گفت: موجودی (انواع) سوخت ایالات متحده به سختی بیشتر از این زمان در سال 2022 است، اما به نظر می رسد صادرات چین مانند سال گذشته افزایش یافته است، که باید از کمبود واقعا بد جلوگیری کند.

مت اسمیت تحلیلگر ارشد نفت کپلر، گفت: ما بار دیگر شاهد افزایش مشابه سال گذشته هستیم.

بر اساس برآوردهای صنعت گردآوری شده، صادرات فرآورده های نفتی پالایش شده چین در ماه اکتبر نسبت به سپتامبر افزایش می یابد و بنزین و سوخت جت بیشترین افزایش را نسبت به ماه گذشته داشته اند.

در مورد گازوئیل پالایشگاه های چینی صادرات دیزل خود را بین ژانویه و آگوست سه برابر کردند، زیرا سهمیه های صادراتی و افزایش حاشیه پالایش در آسیا در بحبوحه تقاضای داخلی گازوئیل به اندازه کافی مشوق بود.

گزارش‌هایی در پایان سپتامبر منتشر شد مبنی بر اینکه مقامات چینی به بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های نفت در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان گفته‌اند که تا پایان سال به سهمیه‌های صادرات سوخت بیشتری تکیه نکنند.

چین می تواند غرب را از بحران گازوئیل نجات دهد
صادرات بیشتر تقطیر چین می تواند بحران گازوئیل اروپا را کاهش دهد، نشانه هایی مبنی بر اینکه صادرات گازوئیل و سایر سوخت های چینی در حال افزایش است ظاهر شده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پالایشگاه های چینی صادرات دیزل خود را بین ژانویه تا اوت سال جاری میلادی سه برابر کردند.

Image