رویاهای انرژی باد و خورشید در تقابل با حقایق سخت اقتصادی

انرژی تجدیدپذیر

دو سال پیش، در ماه مه 2021، آژانس بین‌المللی انرژی آنچه را که بسیاری به‌عنوان گزارشی برجسته درباره پیشرفت انتقال به صفر خالص می‌دانستند، منتشر کرد.

در آن گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که نیازی به اکتشاف جدید نفت و گاز - حتی در آن زمان - وجود ندارد، زیرا منابع انرژی جایگزین به سرعت در حال تسخیر بودند.

پنج ماه بعد، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت خود خواستار اکتشاف بیشتر نفت و گاز شد زیرا عرضه کم بود و تقاضا در حال افزایش بود.

این هفته، آژانس بین‌المللی انرژی به‌روزرسانی نقشه راه Net-Zero خود از سال 2021 را منتشر کرد که در آن تقریباً همان چیزها را می‌گفت: باد، خورشید و خودروهای برقی آنقدر سریع در حال گسترش بودند که نیازی به نفت، گاز و زغال سنگ جدید نبود. اکتشاف، زیرا تقاضا قبل از سال 2030 به اوج خود خواهد رسید و بار دیگر، واقعیت دیوار سختی خواهد بود.

صنعت انرژی بادی در اروپا و ایالات متحده را در نظر بگیرید، هزینه‌های مواد خام و توسعه پروژه به حدی بالا رفته است که توسعه‌دهندگان بادی از دولت‌ها می‌خواهند یارانه‌های این بخش را افزایش دهند.

بدون یارانه های سنگین تر، پروژه های انرژی بادی نمی توانند سودآور باشند.

خورشیدی بهتر عمل می کند، اما این ممکن است حداقل در اروپا تغییر کند. انرژی خورشیدی در حال حاضر ارزان است زیرا اکثر پروژه های موجود از پنل های خورشیدی ارزان چینی استفاده می کنند. تولیدکنندگان پانل های اروپایی علیه این موضوع فریاد می زنند زیرا نمی توانند در مقابل این رقابت کم هزینه پولی به دست آورند.

در مورد خودروهای برقی نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. در ایالات متحده، خودروهای برقی کمپ می زنند و فضای زیادی را برای فروشندگان جذب می کنند.

در اروپا، خودروسازان نگران هجوم خودروهای برقی ارزان قیمت چینی هستند، بنابراین رئیس کمیسیون اروپا باید اساساً برای محافظت از صنعت محلی، جنگ تجاری را با چین اعلان می‌کرد - که هنوز هزینه‌های خود را به اندازه کافی کاهش نداده است تا خودروهای برقی خود را برای توده‌ها مقرون به صرفه کند.

به گفته آژانس بین المللی انرژی و سازمان های مختلف دیگر، حتی پمپ های حرارتی، پرچمداران انتقال، پس از اینکه اتحادیه اروپا اعلام کرد می خواهد گازهای فلوئوردار مورد استفاده در یخچال ها و پمپ های حرارتی را ممنوع کند، چندان خوب عمل نمی کنند.

این صنعت با این موضوع مخالفت کرد و گفت که این امر باعث گران‌تر شدن محصولات آنها می‌شود - و آنها در حال حاضر یک پنی بسیار هزینه دارند.

سپس بحث خطوط انتقال مطرح است. این انتقال، که دارای مقادیر انبوهی از به اصطلاح تولید برق توزیع شده است، به گسترش به همان اندازه گسترده شبکه‌ها برای تطبیق با آن توان توزیع شده نیاز دارد.

طبق آژانس بین المللی انرژی، شبکه های انتقال و توزیع برق باید تا سال 2030 هر سال حدود 2 میلیون کیلومتر گسترش یابد تا نیازهای سناریوی NZE را برآورده کند.

آژانس بین‌المللی انرژی سپس اشاره کرد که بزرگ‌ترین مانع، مجوز بود – اما این احتمال وجود دارد که هزینه توسعه شبکه‌ها با نرخ 2 میلیون کیلومتر در سال کاملاً گزاف باشد.

در همین حال، زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی و سایرین چشم‌انداز انتقال خود را دوچندان می‌کنند، برخی از طبقه سیاسی اروپا شروع به تغییر عقیده خود کرده‌اند، زیرا این واقعیت که این انتقال برای رای‌دهندگان متوسط چقدر هزینه خواهد داشت.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در این ماه با اعلام چندین تغییر در برنامه‌های حزب محافظه‌کار، از جمله تاخیر پنج ساله در ممنوعیت فروش خودروهای ICE و هدف سهل‌تر برای جایگزینی دیگ‌های گاز با پمپ‌های حرارتی، غوغا به پا کرد.

نه تنها این، بلکه حزب کارگر، که حتی بیشتر از محافظه‌کاران طرفدار شبکه صفر هستند، اخیراً اعلام کردند که در صورت پیروزی در انتخابات بعدی، به طرح کاهش تدریجی دیگ‌های گاز سوناک پایبند خواهند بود.

سوئد همچنین بسیاری از سیاست‌های صفر خالص ارائه شده توسط دولت قبلی را به دلیل هزینه‌ای که این سیاست‌ها برای مردم سوئد خواهد داشت، معکوس کرده است.

الیزابت سوانتسون، وزیر دارایی، در این ماه به رسانه ها گفت: "کاری که ما اکنون انجام می دهیم، از جمله کاهش مالیات بر سوخت، انتشار گازهای گلخانه ای را افزایش می دهد، اما ما کارهای دیگری را انجام می دهیم که منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در دراز مدت می شود.

فراموش نکنید که این زمان برای بسیاری از مردم بسیار سخت است.

این موج فزاینده بازنگری‌های هدف، یکی از ستون‌نویسان FT را بر آن داشت که از پوپولیسم تهدید کند که گذار را از مسیر خارج می‌کند، شکایت کند. او سپس این افزایش پوپولیسم را به این واقعیت نسبت داد که روایت گذار هزینه‌ها را از بین برده است.

در واقع، هزینه های انتقال جزو موضوعات معمول گفتگو در مورد انتقال نیست. این موضوعات معمولی عبارتند از میلیون‌ها نفر در فروش خودروهای الکتریکی، میلیون‌ها نفر در مشاغل سبز و آب و هوای ساکن.

صحبت از آن مشاغل سبز، این نقطه دیگری است که روایت گذار از هم می پاشد.

در ستون دیگری از FT در این هفته، مفسر سارا اوکانر خاطرنشان کرد که مشاغل سبز آینده که به عنوان آغازگر یک دوره جدید مورد ستایش قرار می‌گیرند، در منطقه متمرکز خواهند شد و بسیاری از مشاغل نیز از دست خواهند رفت - چیز دیگری که کمتر کسی در مورد آن صحبت می‌کند، به ویژه آژانس بین‌المللی انرژی.

پس یک بار دیگر، ما افکار واهی را می بینیم که به عنوان پیش بینی پنهان شده است، در حالی که در دنیای واقعی، قیمت نفت نزدیک به 100 دلار در نوسان است زیرا تقاضا با وجود تورم همچنان قوی است و بدون اقدام عمدی برای کاهش آن از بین نمی رود.

رویاهای انرژی باد و خورشید در تقابل با حقایق سخت اقتصادی
پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی در مورد کاهش نیاز به نفت و گاز با درخواست‌های خود برای افزایش اکتشاف در میان افزایش تقاضا در تناقض قرار گرفته است همچنین تغییرات سیاسی در اروپا، از جمله تغییر سیاست ها و در نظر گرفتن بار اقتصادی بر شهروندان، پیچیدگی و هزینه های دستیابی به اهداف خالص صفر (انتشار صفر کربن) را برجسته می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

هزینه های بالای مواد خام و توسعه در بخش های بادی و خورشیدی، همراه با رقابت با واردات ارزان چینی، طرح های گذار اتحادیه اروپا و ایالات متحده را به چالش می کشد.

Image