آیا خودروهای برقی تقاضای نفت و گاز را کاهش میدهد؟

خودروی برقی

سال گذشته، بخش خودروهای الکتریکی از یک نقطه عطف جهانی عبور کرد، به طوری که از هر ده وسیله نقلیه فروخته شده، یک مورد برای اولین بار الکتریکی بود.

در حالی که این بخش از بازار ممکن است در طرح کلان چیزها چندان زیاد به نظر نرسد، یکی دیگر از روند هشداردهنده برای سازندگان خودروهای قدیمی ICE مانند Ford Motor Co ، Mercedes-Benz Group AG و BMW این است که فروش کل خودروهای آنها با وجود فروش بیش از دو برابری خودروهای برقی کاهش یافت.

بدیهی است که سرمایه گذاران نفت و گاز با توجه به اینکه خودروهای الکتریکی به عنوان دشمن اصلی این بخش تلقی می شوند، این پیشرفت ها را با کمی ترس دریافت می کنند و این دیگر به تنهایی مربوط به شرکت تسلا نیست و کارشناسان می گویند رقابت سختی از سوی شرکت هایی مانند جنرال موتورز و فورد در راه است.

جنرال موتورز یکی از خودروسازان قدیمی با بزرگترین سرمایه گذاری در انرژی پاک، به ویژه در بخش خودروهای برقی است.

در سال 2022، جنرال موتورز 39096 دستگاه خودروی تمام الکتریکی را در ایالات متحده تحویل داد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 57 درصد افزایش داشت.

در حالی که این رقم تنها 1.7 درصد از کل فروش جنرال موتورز را تشکیل می دهد و نمی تواند شمع فروش 1.3 میلیون خودروی الکتریکی تسلا را تحمل کند، جنرال موتورز ممکن است چند سال آینده وضعیت تسلا را تغییر دهد.

مری بارا، مدیرعامل جنرال موتورز فاش کرده است که این شرکت قصد دارد از سال 2022 تا نیمه اول سال 2024 حدود 400000 خودروی الکتریکی تولید کند و این شرکت قادر خواهد بود سالانه بیش از یک میلیون خودروی برقی در آمریکای شمالی در سال 2025 تولید کند.

در واقع، GM می تواند تنها در دو تا سه سال از تسلا پیشی بگیرد: گزارش جنگ خودرو در سال 2022 پیش بینی می کند که جنرال موتورز و فورد موتورز هر کدام تقریباً 15 درصد از سهم بازار خودروهای برقی را در سال 2025 خواهند داشت در حالی که تسلا از 70 درصد به 11 درصد سقوط خواهد کرد.

با محصولات جدیدی مانند پیکاپ های برقی F-150 Lightning و Silverado EV که باعث رشد قوی می شود، به نظر می رسد تسلا سهم بازار خودروهای برقی مسلط خود را از دست خواهد داد زیرا هر دو خودروساز قدیمی در حال گسترش مجموعه ها و خط تولید خود با سرعت بسیار بیشتری هستند.

کریستوفر مارنگی، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری گامکو، به بلومبرگ گفت: مری بارا واضح است که در این مورد بسیار پر سر و صدا بوده است، و به نظر می‌رسد که واقعی است.

آیا خودروهای برقی تقاضای نفت و گاز را کاهش میدهد؟
نمی توان انکار کرد که پذیرش سریع خودروهای برقی خبر بدی برای تقاضای جهانی نفت است، واقعیت احتمالاً به همان اندازه وخیم نیست که برخی از تحلیلگران ادعا کرده اند، گروه هوش انرژی پیش بینی کرده است که نه تنها تقاضای نفت در سال 2023 رشد خواهد کرد، بلکه تا پایان دهه نیز به رشد خود ادامه خواهد داد و رشد تقاضای سوخت های فسیلی بیشتر از پتروشیمی ها حاصل می شود و تقاضای صنعت حمل و نقل برای سوخت نیز احتمالاً کاهش نمی یابد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در طول سال‌ها، پیش‌بینی‌های آسمان آبی از طرف علاقه‌مندان به خودروهای برقی کم نبوده است که آخرالزمانی را برای صنعت نفت پیش‌بینی کرده‌اند که با انقلاب EV از بین خواهد رفت.

Image