هوش مصنوعی و مصرف بالای برق

هسته‌ای

هوش مصنوعی آنقدر برق مصرف می کند که مایکروسافت می خواهد از انرژی هسته ای برای سرورهای خود استفاده کند.

مایکروسافت در مراکز داده خود روی انرژی هسته ای شرط بندی می کند تا هوش مصنوعی را تقویت کند. این یک انرژی پاک است، اما بحث برانگیز.

هوش مصنوعی به اندازه یا بیشتر از ارزهای دیجیتال مصرف می کند. اگرچه بر خلاف اینها، سودمندی آشکاری دارد و چاه حدس و گمان نیست. اما مصرف بالای برق برای رهبران صنعت مانند مایکروسافت، گوگل یا متا مشکل ساز است.

هوش مصنوعی نیازمند انجام میلیون‌ها عملیات در ثانیه است تا بتواند فکر (محاسبات را انجام دهد) کند. این به پردازنده های گرافیکی تخصصی قدرتمندی مانند پردازنده های گرافیکی H100 NVIDIA نیاز دارد.

هوش مصنوعی مانند ChatGPT به هزاران عدد از این GPU نیاز دارد که به صورت موازی کار کنند. این نه تنها به معنای مصرف هنگفت برق است، بلکه به معنای منابع فراوانی مانند آب برای خنک کردن است. فقط پنج سفارشی که به ChatGPT می دهیم نیم لیتر آب مصرف می کند.

مایکروسافت هسته ای می شود

در سال های اخیر، مایکروسافت مراکز داده خود را با سرورهای جدید تخصصی در پشتیبانی از هوش مصنوعی گسترش داده است. به یاد داشته باشید که بخش زیادی از سرورهایی که به ChatGPT، DALL-E و سایر هوش مصنوعی‌های OpenAI و Microsoft زندگی می‌کنند، در اینجا ذخیره می‌شوند.

اما مصرف بالای برق شرکت را با مشکل مواجه می کند. به دلیل تعهد زیست محیطی نمی تواند به منابع آلاینده متوسل شود، اما به نظر می رسد انرژی های تجدیدپذیر کافی نیست. بنابراین از انرژی هسته ای استفاده می شود.

دیروز مشخص شد که مایکروسافت یک پیشنهاد شغلی در وب سایت خود قرار داده است: مدیر اصلی برنامه فناوری هسته ای. و آنها به خوبی توضیح می دهند که چرا به آن نیاز دارند:

ما به دنبال یک مدیر ارشد برنامه برای فناوری هسته‌ای هستیم که مسئول بلوغ و اجرای یک راکتور ماژولار کوچک جهانی (SMR) و استراتژی انرژی ریز راکتور باشد.

وی ادامه می دهد: نامزد ایده آل دارای تجربه در صنعت انرژی و درک عمیق از فناوری های هسته ای و مسائل نظارتی خواهد بود. آنها همچنین مسئول تحقیق و توسعه سایر فناوری های انرژی پیش تجاری خواهند بود.

مایکروسافت مدتی است که در مورد راکتورهای مینی هسته ای مدولار تحقیق کرده است. آنها راکتورهای کوچکی هستند که می توانند در ساختمان ها نصب شوند، بدون نیاز به ساخت نیروگاه هسته ای در حیاط خلوت. آنها انرژی زیادی را تامین نمی کنند، اما برای یک مرکز داده کافی هستند.

او همچنین در مورد سایر فناوری‌های انرژی پیش‌تجاری صحبت می‌کند و مطمئناً به همجوشی هسته‌ای اشاره می‌کند که او همچنین قصد دارد از آن برای سرورهایش استفاده کند.

هوش مصنوعی و مصرف بالای برق
تصمیم مایکروسافت برای استفاده از انرژی هسته‌ای با مراکز داده‌اش، وعده انتشار گازهای گلخانه‌ای صفر را زیر پا نمی‌گذارد، زیرا انرژی پاک است. اما در عین حال در صورت بروز نشتی بسیار آلوده کننده و مخرب است. آیا واقعا هیچ جایگزین 100٪ مطمئنی وجود ندارد؟

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

مشکل این است که هنوز نسخه تجاری وجود ندارد. به همین دلیل مایکروسافت به دنبال یک متخصص فنی در انرژی هسته ای برای توسعه آن است.

Image