هشدار اولیه سیل با تکنیک پایش رودخانه مبتنی بر ماهواره

صنایع هوافضا

محققان دانشگاه گلاسکو ادعا کردند که یک روش مبتنی بر ماهواره برای نظارت بر جریان رودخانه ها از مدار (زمین) می تواند یک سیستم هشدار اولیه ارزشمند برای خطر سیل ارائه دهد.

این تکنیک که توسط محققان دانشکده علوم جغرافیا و زمین دانشگاه ابداع شده است، که سرعت جریان رودخانه را با تجزیه و تحلیل فیلم‌های ویدئویی گرفته‌شده از مدار اندازه‌گیری می‌کند، می‌تواند جایگزین یا بهبود روشی که دولت‌ها و مدیران زمین در حال حاضر بر رودخانه‌ها نظارت می‌کنند و بهبود روش‌های آن باشد.

آیا سیل پیش بینی می شود

در حال حاضر جریان رودخانه اغلب با استفاده از گیج‌های جریان اندازه‌گیری می‌شود، که مستقیماً حجم آبی را که در هر ثانیه از یک نقطه خاص در رودخانه می‌گذرد، اندازه‌گیری می‌کنند - اندازه‌گیری که به عنوان دبی شناخته می‌شود.

با این حال نصب و نگهداری جریان سنج ها پرهزینه است و قرار دادن آنها در مناطق دورافتاده دشوار است.

در حالی که گیج‌های جریان اندازه‌گیری دقیق دبی رودخانه را در نقاط خاص ارائه می‌کنند، ماهواره‌های مجهز به حسگرهای ویدئویی نمای کلی بصری بسیار گسترده‌تری از مناطق وسیعی از زمین ارائه می‌دهند و آنها را برای نظارت بر تغییرات جغرافیایی در طول زمان و ارائه اطلاعات بلادرنگ در مورد گسترش سیل مفید می‌سازند.

برای توسعه این تکنیک، تیم از فیلم ویدئویی یک ماهواره چینی برای اندازه گیری تخلیه سیل فوریه 2022 در امتداد بخش 12 مایلی رودخانه دارلینگ در تیلپا، استرالیا استفاده کرد.

با ردیابی و تجزیه و تحلیل حرکت ویژگی های سطح قابل مشاهده بین فریم ها در فیلم ویدئویی، آنها توانستند سرعت جریان آب را تخمین بزنند و با ترکیب این تخمین ها با نقشه های ارتفاعی دقیق منطقه سیل زده، توانستند تخمین بزنند.

دبی جریان تا 15 درصد اندازه‌گیری‌های واقعی که توسط دستگاه‌های جریان سنج روی رودخانه در طول سیل انجام می‌شود.

پروفسور ریچارد ویلیامز درباره پتانسیل این رویکرد گفت: ماهواره‌ها به ما این امکان را می‌دهند که رودخانه‌ها را در زمان واقعی از یک نقطه دید بالا رصد کنیم، و اینکه بتوانیم در هنگام باران‌های شدید شاهد موج و سیل آنها باشیم، در مواقع اضطراری بسیار مفید است.

کاری که این فناوری به ما امکان می دهد انجام دهیم این است که نظارت ویدئویی در زمان واقعی را برای اطلاعات مفیدتر به دست آوریم و این می‌تواند به ارائه پیش‌بینی‌ها و هشدارهای بهبود یافته برای کمک به برنامه‌ریزی روی زمین در شرایط چالش‌برانگیز کمک کند.

مقاله ای در مورد این تحقیق با عنوان تصویربرداری از راه دور ویدئویی ماهواره ای برای تخمین دبی رودخانه، در Geophysical Research Letters منتشر شده است.

همچنین از سرویس نظارت بر کیفیت آب مبتنی بر ماهواره از اطلاعات ماهواره‌ای رصد زمین برای ارزیابی تغییرات تاریخی کیفیت آب دریاچه‌های فرامرزی درون خشکی استفاده می‌کند.

این سرویس از Google Earth Engine و پلت فرم تتیس برای پردازش و نمایش داده‌های مشاهده زمین Landsat ،Sentinel و MODIS برای نقشه‌برداری پارامترهای کیفیت آب از جمله کلروفیل-a، دمای سطح دریاچه و کل مواد معلق استفاده می‌کند.

این سرویس همچنین داده های رصد زمین را برای ایجاد نقشه های ایستا از پوشش سنبل آبی و کاربری زمین و پوشش زمین برای دوره های خاص تجزیه و تحلیل می کند. SERVIR با سازمان هایی مانند سازمان شیلات دریاچه ویکتوریا برای کالیبراسیون و اعتبارسنجی بیشتر این داده ها شریک می شود.

محصولات به دست آمده در یک برنامه وب پشتیبانی تصمیم گیری کیفیت آب میزبانی می شوند که در آن کاربران می توانند به آنها دسترسی داشته باشند تا از فرآیندهای تصمیم گیری مربوط به مدیریت زمین و تلاش برای کنترل آلاینده هایی که به کیفیت پایین آب کمک می کنند، پشتیبانی کنند.

بنیاد و پایه

دریاچه ویکتوریا دومین منبع بزرگ آب شیرین در جهان و یک منبع مهم آب شیرین در شرق آفریقا است که 68800 کیلومتر مربع با حوضه آبریز 193000 کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

این منبع مهم غذا، انرژی، آب آشامیدنی و آبیاری و حمل و نقل است و همچنین به عنوان مخزن زباله های کشاورزی، انسانی و صنعتی تولید شده در حوضه آبریز عمل می کند.

بنابراین جمع‌آوری داده‌های درجا برای هدایت تصمیم‌گیری آگاهانه در سراسر این منطقه وسیع چالش برانگیز است.

هشدار اولیه سیل با تکنیک پایش رودخانه مبتنی بر ماهواره
افزایش جمعیت و متعاقب آن تقاضای زیاد برای غذا فشار بیشتری را بر حوضه دریاچه وارد می کند زیرا زمین های طبیعی به کشاورزی و محیط های شهری تبدیل می شوند و علاوه بر این، دریاچه و حوضه آبریز اطراف آن از پنج مرز بین المللی فراتر رفته و نظارت و مدیریت را پیچیده می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

سنجش از دور در حال حاضر تنها ابزاری است که قادر به ارائه اطلاعات سینوپتیک در مورد تغییرات محیطی در مقیاس منطقه ای و پارامترهای کیفیت آب به موقع است.

Image